Goniec.pl
Krajowy Plan Odbudowy

Marek BAZAK/East News

"Realne wydłużenie wieku emerytalnego". Wyciekły plany rządu zawarte w KPO

5 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Ratyfikowany przez Sejm Krajowy Plan Odbudowy zakłada "realne wydłużenie wieku emerytalnego". Strategia opracowana przez polski rząd przewiduje wprowadzenie specjalnych korzyści dla osób opóźniających przejście na emeryturę.

Polski rząd wskazał w Krajowym Planie Odbudowy, że zbyt szybkie przechodzenie obywateli w stan zawodowego spoczynku jest istotnym problemem, którego konsekwencje boleśnie odczuwa państwowy system ubezpieczeń zdrowotnych, rynek pracy oraz krajowa gospodarka.

Krajowy Plan Odbudowy zakłada podwyższenie realnego wieku emerytalnego

Strategie zawarte w Krajowym Planie Odbudowy, który został ratyfikowany przez Sejm, zakładają realne podwyższenie wieku emerytalnego, m.in. poprzez zachęcenie „młodych” emerytów do pozostania na rynku pracy nawet po osiągnięciu wieku uprawniającego do przejścia w stan zawodowego spoczynku.

- Jednym z istotnych wyzwań polskiego rynku pracy jest niski wiek emerytalny (K-60, M-65), co, przy niekorzystnych zmianach demograficznych oznaczać będzie w dłuższej perspektywie pogłębianie się niekorzystnej sytuacji w zakresie dostępności pracowników - przekazano w Krajowym Planie Odbudowy.

Rząd powierzył to zadanie Ministerstwu Rozwoju, Pracy i Technologii, które ma realizować w najbliższym czasie Politykę Rozwoju Kompetencji Pracowników 50+. Według zapowiedzi władz program ten zostanie wdrożony już w III kwartale 2022 i ma m.in. zwiększyć adaptacyjność pracowników w wieku 50+ do wymagań rynku pracy pod kątem rozwoju ich kompetencji.

Zatrzymaniem emerytów na rynku pracy ma zająć się również Ministerstwo Finansów. W tym celu resort ma opracować odpowiednie rozwiązania fiskalne, przewidujące automatyczne kierowanie części podatku płaconego przez pracującego emeryta na jego Indywidualne Konto Emerytalne, nie do budżetu państwa.

Nowe rozwiązania zakładają m.in. automatyczne obniżenie wysokości podatku dochodowego od wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę i umowy zlecenia dla obywateli, którzy zdecydują się na kontynuację zatrudnienia pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego.

Kwota wynikająca z obniżki podatku dochodowego byłaby wpłacana na IKE pracownika i automatycznie powiększała jego przyszłą emeryturę. Ulga podatkowa przysługiwałaby obywatelowi uprawnionemu do świadczenia, lecz niepobierającemu emerytury, do pierwszego progu dochodowego. Według informacji podanych w Krajowym Planie Odbudowy, w przypadku pracownika, który osiągnął wiek emerytalny, przedłużenie czasu pracy o rok dawałoby podwyżkę otrzymywanego z ZUS świadczenia w wysokości około 8 proc.

Rząd planuje również modernizację dofinansowanie krajowego systemu ochrony zdrowia, a także poprawienie jakości usług oferowanych seniorom przez państwo. Dbanie o zdrowie starszych obywateli ma pozwalać im kontynuować pracę zawodową nawet po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Aktywizacja obywateli 50+ ma być jednym z priorytetów działań rządu w najbliższym czasie. Władza chce, by środowisko pracy stało się bardziej przyjazne dla starszych Polaków, dlatego zapowiedziano również działania, mające na celu m.in. przeciwdziałanie dyskryminacji w zatrudnieniu. Krajowy Plan Odbudowy zakłada również wsparcie bezrobotnych powyżej 50. roku życia. W planie są m.in. dopłaty do dofinansowania na podjęcie przez nich działalności gospodarczej czy refundacje wyposażenia ich stanowisk pracy.

  • Śmierć przyjaciela zdruzgotała Michała Wiśniewskiego. W nocy opublikował smutne wspomnienie

  • Matylda Damięcka w piękny sposób pożegnała zmarłego Bronisława Cieślaka

  • Tragiczny wypadek na A4. Dwie osoby zginęły na miejscu

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >
Sąsiadka rodziny zaalarmowała służby

Wiadomości

Zawiadomiła służby, bo w mieszkaniu obok płakały dzieci. Nagle zmarła ich mama

Czytaj więcej >
Seniorka wypadła z okna

Wiadomości

Dolnośląskie: 81-latka wypadła z okna domu seniora. Nie żyje

Czytaj więcej >