Goniec.pl
Radio ZET: W piątek głosowanie nad zmianą premiera. Znane jest nazwisko kandydatki na fotel szefa rządu

Twitter/PremierRP

Radio ZET: W piątek głosowanie nad zmianą premiera. Znane jest nazwisko kandydatki na fotel szefa rządu

28 Września 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Za oknami coraz zimniej, ale w polityce jesień zapowiada się naprawdę gorąco. Według medialnych doniesień, pod koniec tego tygodnia może dojść do jednego z ważniejszych rozstrzygnięć problemu, który tlił się w obozie władzy od tygodni. W piątek zbierze się bowiem Komitet Polityczny PiS, który zdecyduje o dalszym losie premiera Mateusza Morawieckiego. Sensacja wisi w powietrzu.

Mateusz Morawiecki z pewnością nie śpi od jakiegoś czasu spokojnie. Głównym powodem tego nie są jednak trapiące go problemy polskich rodzin, ale idące wraz z nimi konsekwencje, czyli odpływ zawiedzionego elektoratu i złość partyjnych działaczy.

Jarosław Kaczyński

Polacy wskazali, kto powinien stać na czele PiS. Pozycja Jarosława Kaczyńskiego nigdy nie była tak zagrożona

CZYTAJ DALEJ

Trudna sytuacja w kraju, a zwłaszcza kłopoty z zapewnieniem wysokiej jakości węgla w rozsądnej cenie, sprawiły, że nad premierem zawisły ciemne chmury, a jego oponenci wewnątrz ugrupowania poczuli krew i postanowili przypuścić szarżę na pozycję szefa rządu.

Ten od chwili powołania w grudniu 2017 roku cieszył się pewnym poparciem podejmującego ostateczne decyzje Jarosława Kaczyńskiego, ale i to uległo zmianie wraz z kryzysem w Zjednoczonej Prawicy.

Przeciągające się tygodniami spekulacje dotyczące ewentualnego odwołania Morawieckiego i wahania Nowogrodzkiej można by już chyba zaliczyć do kategorii istnych tortur wobec samego zainteresowanego. W końcu jednak i na Nowogrodzkiej zapanować miało przekonanie, że czas na ostateczne decyzje, a te zapadną jeszcze we wrześniu.

Radio ZET: W piątek decyzja ws. losów Morawieckiego

To niepotwierdzone informacje, ale według doniesień dziennikarza Radia ZET Mariusza Gierszewskiego, na piątkowym posiedzeniu Komitetu Politycznego PiS dojdzie do głosowania, które przesądzi, czy Mateusz Morawiecki zachowa swoją posadę, czy też się z nią pożegna.

Ta druga wersja jest mocno popierana przez Jacka Sasina, będącego z premierem w ostrym sporze o to, który z nich bardziej zawinił w sprawie kryzysu na rynku węgla. Waśnie sięgają korzeniami zresztą o wiele bardziej odległych czasów, bo Morawiecki chciał odwołać Sasina na początku wakacji, ten zaś wysunął postulat dymisji konkurenta dwa miesiące później.

Sasin i grono osób podzielających jego zdanie o konieczności usunięcia Morawieckiego organizować mieli też tajne narady dotyczące szarży na szefa rządu i regularnie pielgrzymować na Nowogrodzką, co przyniosło skutek w postaci rosnących wątpliwości prezesa PiS.

Problemem wciąż pozostawało jednak to, kto mógłby ewentualnie zastąpić premiera i poratować notowania partii, ale i na to znaleziono receptę. Coraz cześciej zaczęto mówić o dwóch mocnych kandydatach i to właśnie jeden z nich ma stanąć w szranki z Morawieckim.

W sondażu przeprowadzonym dla "WP", Polacy jako głównego winowajcę wzrostu cen energii wskazali rząd.

"Putinflacja" nie zadziałała. PiS nie ma powodów do radości [SONDAŻ]

CZYTAJ DALEJ

Elżbieta Witek zdetronizuje Mateusza Morawieckiego?

Doniesienia reportera Radia ZET wskazują jednoznacznie, że rozpaczliwe próby ratowania swojej pozycji podjęte przez Mateusza Morawieckiego mogą okazać się nieskuteczne.

Jak wczoraj nieoficjalnie podawaliśmy, szef rządu chce jeszcze zyskać kilka argumentów, dopuszczając do dymisji swojego wiernego współpracownika, Michała Dworczyka, ale coraz bardziej prawdopodobne jest, że panowie opuszczą KPRM razem.

Co prawda, jego sojusznicy są pewni sukcesu podczas piątkowego głosowania, twierdząc, że to nie jest dobry moment na wymianę szefa rządu i na tak radykalny krok nie można sobie obecnie pozwolić. Konkurentką Morawieckiego w starciu o fotel premiera ma być jednak aktualna marszałek Sejmu Elżbieta Witek, za którą stoi część polityków PiS i która cieszy się sympatią prezesa.

W latach 2015-2016 była rzecznikiem prasowym rządu, a także ministrem-członkiem Rady Ministrów i szefem gabinetu politycznego premiera za czasów Beaty Szydło, a następnie też Mateusza Morawieckiego. Pełniła również funkcję ministra spraw wewnętrznych i administracji w jego rządzie, teraz zaś może wbić byłemu szefowi nóż prosto w plecy.

Mateusz Morawiecki Podcast: co premier chce przekazać Polakom?

Posłuchaliśmy podcastu Morawieckiego, żebyście wy nie musieli. Trudno uwierzyć, co wygaduje premier

Mateusz Morawiecki ma podcast i posłuchaliśmy go, żebyście wy nie musieli. - Polska królestwem bezrobocia i umów śmieciowych - powiedział szef polskiego rządu w jednym z pierwszych odcinków w 2022 r. Słuchając kolejnych zdań padających z ust premiera Morawieckiego trudno oprzeć się wrażeniu, że osoba odpowiedzialna za narrację w stosunku do rządu i PiS w "Wiadomościach" TVP otrzymała zlecenie również na tę produkcję. Oto kilka słów Mateusza Morawieckiego z podcastu, z którymi warto się zapoznać. Niektóre cytaty niezwykle źle się zestarzały.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl, Radio ZET

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Absurdalne sceny w Sejmie, wszystko w trakcie meczu Polska-Argentyna

Wiadomości

Poseł przemawiał, gdy nagle polityk zaczął krzyczeć. Wszystko przez Wojciecha Szczęsnego

Czytaj więcej >
Pożar we Wrześniu, strażacy walczą z ogniem budynku, gdzie mieszkają uchodźcy z Ukrainy

Wiadomości

Pożar we Wrześciu. Budynek przerobiony na mieszkania socjalne stanął w płomieniach

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

"Morawiecki się odegrał". W szeregach PiS kipi od emocji

Czytaj więcej >
Tadeusz Rydzyk prosi słuchaczy o pieniądze, wszystko dzień przed urodzinami Radia Maryja

Wiadomości

Tadeusz Rydzyk prosi słuchaczy o pieniądze. W tle huczne urodziny Radia Maryja

Czytaj więcej >
TVP przejmuje piloty

Wiadomości

Media rządowe i długo nic. "TVP przejmuje piloty"

Czytaj więcej >
Władimir Putin miał wypadek, prezydent Rosji spadł ze schodów

Wiadomości

General SVR: Władimir Putin miał wypadek. Prezydent Rosji spadł ze schodów

Czytaj więcej >