Goniec.pl

MACIEJ KULCZYNSKI/East News

Prokuratura ściga Leszka Czarneckiego. Wystosowano wniosek o areszt tymczasowy

3 Lutego 2023

Autor tekstu:

Zuzanna Ptaszyńska

Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała do sądu wniosek o tymczasowy areszt wobec Leszka Czarneckiego, podejrzanego przez prokuraturę o oszustwo na szkodę ponad 1,1 tys. klientów Idea Banku na kwotę 227 mln zł. To drugi wniosek o zastosowania wobec biznesmena środka zapobiegawczego w śledztwie dotyczącym afery GetBack.

Wniosek o tymczasowy areszt dla Leszka Czarneckiego

Prokurator zarzuca Leszkowi Czarneckiemu popełnienie oszustwa na szkodę 1140 klientów Idea Bank SA na kwotę 227 mln zł oraz wyrządzenie bankowi szkody w wysokości 9 mln zł. Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie Marcin Saduś poinformował, że tymczasowe aresztowanie podejrzanego jest niezbędne, aby przedstawić mu zarzuty, podczas gdy ten od niemal dwóch lat unika dobrowolnego stawienia się w prokuraturze.

- W śledztwie dotyczącym tzw. afery GetBack Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec Leszka Cz. (...). Tymczasowe aresztowanie jest niezbędne, aby przedstawić zarzuty podejrzanemu, który od niemal 2 lat unika dobrowolnego stawienia się w prokuraturze - podano w komunikacie prokuratury.

Będzie można wystawić międzynarodowy list gończy

W związku z tą decyzją prokuratura będzie mogła wystawić za Leszkiem Czarneckim międzynarodowy list gończy i posłużyć się mechanizmem Europejskiego Nakazu Aresztowania. - Od czerwca 2021 r. do stycznia 2023 r. prokurator wyznaczył Leszkowi Cz. 9 terminów przesłuchań. O wszystkich podejrzany został powiadomiony. Mimo to przebywający poza granicami Polski biznesmen nie stawił się na żadnym z nich - kontynuowano w komunikacie.

Mężczyzna przesyłał zaświadczenia lekarskie od zagranicznych medyków różnych specjalizacji, z których wynikało, że z uwagi na stan zdrowia nie może odbywać podróży lotniczych. Leszek Czarnecki ma przebywać obecnie w Nicei. - Tymczasem, jak ustalono, Leszek Cz. w terminach wskazanych na zaświadczeniach lekarskich lub do nich zbliżonych odbywał trwające od 9 do 10,5 godziny podróże lotnicze z Europy do Stanów Zjednoczonych - poinformowała prokuratura, zaznaczając, że lotnicza podróż z Nicei do Warszawy trwa ok. 2,5 godziny.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Otrzymała pismo z ZUS-u i oniemiała. Takie sytuacje zdarzają się coraz częściej

  • Wiadomo, ile Jacek Kurski zarabiał w TVP. Astronomiczna kwota

  • Niepokojąca fala odejść z polskiego wojska. Tysiące żołnierzy rezygnują, szef MON zabrał głos

Źródło: Prokuratura Regionalna w Warszawie

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Fryzjerka otrzymała 304 tys. zł zasiłku. ZUS chciał ją pozbawić tej kwoty, ale przedsiębiorczyni wygrała w sądzie
Czytaj więcej >

Polska

Otrzymała do zapłaty podatek od nieruchomości i załamała ręce. Polacy nie mogą uwierzyć
Czytaj więcej >

Wiadomości

Przed nami dynamiczne dni w pogodzie. Najpierw burze, później eksplozja ciepła
Czytaj więcej >

Wiadomości

Bydgoszcz. Zaginęła 17-letnia Wiktoria Obrembska. Policja apeluje o pomoc w poszukiwaniach
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zielona Góra. Dramatyczne znalezisko koło szpitala. Nie żyje 41-letni pacjent
Czytaj więcej >

Wiadomości

Już w środę wielka akcja policji w całej Polsce. Posypią się mandaty i punkty karne
Czytaj więcej >
Zuzanna Ptaszyńska

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem doktorantką Uniwersytetu Warszawskiego w dyscyplinie nauki o polityce i administracji - stosunki międzynarodowe. Zarówno hobbystycznie, jak i naukowo zajmuję się Zjednoczonym Królestwem, interesuję się też historią popkultury oraz współczesnym kinem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]