NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Prognoza pogody. IMGW wydało ostrzeżenie dla całej Polski. "80-procentowe ryzyko groźnych zdarzeń"
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 16.07.2022 12:53

Prognoza pogody. IMGW wydało ostrzeżenie dla całej Polski. "80-procentowe ryzyko groźnych zdarzeń"

Prognoza pogody na weekend: IMGW ostrzega przed burzami, alerty I stopnia w praktycznie całym kraju
Zofia i Marek Bazak/East News; imgw

Prognoza pogody IMGW: sobota z burzami i żółtymi alertami w praktycznie całym kraju. - Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do około 15 mm oraz porywy wiatru do 85 km/h. Miejscami grad - ostrzegają meteorolodzy mieszkańców powiatu konińskiego w Wielkopolsce. Takich miejsc na mapie Polski 16 lipca jest zdecydowanie więcej.

Prognoza pogody na weekend obfituje w niebezpieczne wyładowania i obfite opady deszczu. IMGW podkreśla, że burzom towarzyszyć będzie również wiatr, a nawet grad.

Zamiast pakować torbę na plażę lepiej przepakować auto spod drzewa, zamknąć okna i przed wyjściem z domu zabrać ze sobą parasol. - Dzisiaj pochmurno i opady deszczu. W wielu miejscach burze, w centrum i na wschodzie silniejsze. Możliwe opady do 20 mm, grad i porywy wiatru do 85 km/h - podało IMGW w sobotnim komunikacie.

Prognoza pogody na sobotę: burze, wiatr i deszcz

Gdzie jest burza? To pytanie będzie w sobotę pojawiało się w większości powiatów w kraju. IMGW w prognozie pogody na 16 lipca nie ukrywa, że do wyładowań będzie dochodziło w wielu miejscach w kraju.

Ostrzeżenia I stopnia obowiązują w ponad połowie powiatów w Polsce. Prawdopodobieństwo spełnienia niebezpiecznych burz, wystąpienia silnych porywów wiatru oraz opadów gradu wynosi aż 80 proc.

- Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu do około 20 mm oraz porywy wiatru do 85 km/h. Miejscami grad - podali synoptycy IMGW w prognozie pogody na sobotę dla powiatu koszalińskiego.

Prognoza pogody: alerty I stopnia przed burzami wydane dla większości kraju
Prognoza pogody: alerty I stopnia przed burzami wydane dla większości kraju

Alerty przed burzami obowiązują cały dzień

W Wielkopolsce od rana niebo przykry było gęstymi chmurami. W powiecie konińskim, gdzie ostrzeżenie I stopnia obowiązuje od godziny 13, pierwsze krople deszczu zaczęły spadać jeszcze przed godziną 12.

Gęste chmury nad Wielkopolską, od godziny 13 obowiązuje żółty alert przed burzami. Fot. Goniec
Gęste chmury nad Wielkopolską, od godziny 13 obowiązuje żółty alert przed burzami. Fot. Goniec

- Klin wyżowy stopniowo osłabnie i cała Polska znajdzie się pod wpływem niżu znad północnej Skandynawii. Z północnego zachodu będzie napływało chłodne powietrze polarne morskie. Ciśnienie spadnie, po południu zacznie rosnąć - wyjaśnia w weekendowej prognozie pogody IMGW.

Prognoza pogody: sobota upłynie pod znakiem burz
Prognoza pogody: sobota upłynie pod znakiem burz

Alerty I stopnia będą obowiązywać do godziny 19 na północy kraju. W centrum Polski ostrzeżenia przed burzami i porywami wiatru tracą swoją ważność dopiero około godziny 20.

Najdłużej burze i deszcze nękać będą mieszkańców południowych powiatów objętych żółtymi alertami. W powiatach buskim, rzeszowskim, lubaczowski, czy hrubieszowskim ostrzeżenia IMGW przed burzami przestaną obowiązywać dopiero około godziny 21.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec., imgw