Goniec.pl
koronawirus

Jakub Kaminski/East News

Prof. Krzysztof Tomasiewicz: "To początek czwartej fali, która potrwa przynajmniej dwa miesiące"

17 Września 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Wiceminister Waldemar Kraska oznajmił niedawno, że czwarta fala koronawirusa już się rozpoczęła. Zdaniem profesora Krzysztofa Tomasiewicza wzrost zachorowań potrwa przynajmniej dwa miesiące. Ekspert przewiduje tysiąc nowych przypadków dziennie.

- Patrząc jak przybywa zachorowań i wszystko się rozpędza to obawiam się, że kilka tysięcy zachorowań dziennie w ciągu najbliższego miesiąca jest prawie pewne, a kilkanaście tysięcy zachorowań w szczycie to nie są wartości nierealne. Czwarta fala, która w tej chwili się zaczyna, na pewno potrwa przynajmniej dwa miesiące - mówił profesor Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego numer 1 w Lublinie w rozmowie z PAP.

rzad obrady

Europarlament przyjął rezolucję w sprawie praworządności i wolności mediów w Polsce

CZYTAJ DALEJ

Nawet tysiąc zakażeń dziennie

Zdaniem wiceministra zdrowia Waldemara Kraski kluczowym sposobem przeciwdziałania rozwojowi pandemii są szczepienia. To właśnie one mogą zminimalizować czwartą falę koronawirusa i zapobiec wielu zgonom.

- Ostatnie półtora tygodnia to jest jakaś nawałnica pacjentów i to w naprawdę ciężkim stanie. Mam wrażenie, że zatoczyliśmy duże koło i wróciliśmy do sytuacji, kiedy pacjenci trafiają do szpitala na późnym etapie i wymagają intensywnej terapii - mówił profesor Krzysztof Tomasiewicz, odnosząc się do danych przekazywanych przez resort zdrowia.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Zdaniem eksperta sytuacja jest tak trudna, gdyż chorzy próbują leczyć się samodzielnie w domach. Wielu z nich jest przekonanych, że objawy, na które się uskarżają, wskazują na przeziębienie, a nie na COVID-19. Polacy boją się także obowiązkowej kwarantanny.

Ponad 90 procent pacjentów OIOM to niezaszczepieni

W kierowanej przez prof. Krzysztofa Tomasiewicza Klinice Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie przebywało w czwartek 28 pacjentów z koronawirusem. Na intensywnej terapii zajęte było wszystkie dziewięć łóżek. Od dwóch do pięciu procent było zaszczepionych.

- Praktycznie wszystkie osoby, które mamy w tej chwili w klinice, poza trzema, są to osoby niezaszczepione. Niezaszczepione są praktycznie wszystkie osoby w ciężkim stanie, które wymagają tlenoterapii wysokoprzepływowej, albo podłączenia do respiratora - przekazał profesor Krzysztof Tomasiewicz.

Zdaniem Waldemara Kraski, by uzyskać odporność populacyjną, należałoby zaszczepić 80 procent Polaków. Ekspert z lubelskiego szpitala z kolei przywołał przykład Japonii, gdzie śmiertelność w ciągu ostatnich 28 dni była na poziomie 0,03 procent w stosunku do liczby zdiagnozowanych przypadków. Wcześniej wynosiła blisko 2 procenty.

Jesteś mądrzejszy od 5-klasisty? 10 pytań z podstawówki, na których wyłoży się większość dorosłych

Pytanie 1 z 10

Który przypadek odpowiada na pytania "komu? czemu?"

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Radio Zet

Irmina JachAutor

Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez ostatnie lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: irmina.jach@goniec.pl

Podobne artykuły

W pożarze w wieżowca we Wrocławiu zginęła jedna osoba

Wiadomości

W pożarze wrocławskiego bloku zginął mężczyzna

Czytaj więcej >
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Wiadomości

Kaczyński do dziennikarza: "Pan zabiega o interesy agresywnych państw"

Czytaj więcej >
Ewakuacja

Wiadomości

Wrocław: Pożar wieżowca mieszkalnego. 100 osób ewakuowanych

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Prezydencka minister stanęła w obronie Agaty Dudy

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Andrzej Duda dokonał zmian w składzie Rady Ministrów

Czytaj więcej >
Bytów: zakład pogrzebowy pomylił ciała nieboszczyków

Wiadomości

Bytów: W zakładzie pogrzebowym pomylono trumny

Czytaj więcej >