Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Prezydent zdecydował o zmianach w emeryturach. Skorzysta więcej osób
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 16.08.2023 16:02

Prezydent zdecydował o zmianach w emeryturach. Skorzysta więcej osób

Andrzej Duda
Kancelaria Prezydenta RP

Przed nami prawdziwa rewolucja w emeryturach pomostowych. W środę prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która uchyla wygasający charakter tego typu świadczeń. Nowe prawo umożliwi więc skorzystanie z nich szerszej grupie przyszłych emerytów. To jednak niejedyne zmiany, jakie wkrótce wejdą w życie.

Prezydent podpisał nowelizację dot. emerytur pomostowych

- Kiedy prowadziłem kampanię prezydencką w 2015 roku jednym z głównych moich zobowiązań było przywrócenie wieku emerytalnego, który przez PO został podwyższony [...]. Wiek emerytalny został obniżony, przywróciliśmy wiek emerytalny, ten postulat został dopełniony. Dzisiaj dopełniliśmy kolejnego postulatu. Ta ustawa przywraca tę sprawiedliwość - mówił w środę prezydent Andrzej Duda podczas podpisywania nowelizacji ustawy ws. emerytur pomostowych.

W uroczystości w Pałacu Prezydenckim udział wzięli także premier Mateusz Morawiecki, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oraz przewodniczący “Solidarności”, Piotr Duda.

Po policyjnym pościgu auto wjechało w drzewo. Na pokładzie sześcioro dzieci i troje dorosłych

Więcej osób skorzysta z "pomostówek"

Podpisana przez głowę państwa nowelizacja to ukłon w stronę wielu osób, które dotychczas wyłączone były z prawa do emerytury pomostowej. Dzięki zmianom więcej przyszłych emerytów zyska prawo do tego świadczenia, a tzw. pomostówki zostaną w krajowym systemie na stałe, a nie będą powoli wygasać.

Przypomnijmy, że przed nowelizacją emerytury pomostowe przysługiwały jedynie tym, którzy przed 1 stycznia 1999 roku wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub po szczególnym charakterze. Skorzystać z nich mogły osoby z co najmniej 15-letnim stażem pracy w takich właśnie warunkach i jednocześnie takie, którym do osiągnięcia wieku emerytalnego brakowało 5 lat. Ten warunek pozostaje akurat bez zmian, ale nowelizacja znosi limit czasowy.

Nowe przepisy obejmą działaczy związkowych

To niejedyne zmiany, bowiem te dotknęły również instytucji rekompensaty i zawieszenia emerytury pomostowej. W przypadku tej pierwszej w nowelizacji przyjęto, że okres takiej pracy, uprawniający do ustalenia rekompensaty, musi przypadać przed 1 stycznia 2009 roku.

Jeśli zaś chodzi o kwestię zawieszenia prawa do “pomostówki”, nowelizacja uniemożliwi obchodzenie regulacji poprzez podpisywanie np. umów zleceń lub o dzieło.

Nowe zapisy dotyczyć będą też działaczy związkowych, którzy od wejścia zmian w życie będą objęci ochroną w sprawach z zakresu prawa pracy.

Ponadto, przepisy podwyższają roczny limit odliczenia od dochodu wydatków z tytułu składek członkowskich zapłaconych na rzecz związków zawodowych. Limit wzrośnie zatem z 500 zł do 840 zł w danym roku podatkowym.

Zmiany w dodatku za pracę w szczególnych warunkach

Ostatnia modyfikacja odnosi się do kwestii dodatku za pracę w szczególnych warunkach. Nowelizacja wyłącza go z płacy minimalnej, co oznacza, że pracownik na pełnym etacie musi otrzymać płacę w kwocie co najmniej równej najniższej krajowej.

Taki dodatek przysługuje zatrudnionym w warunkach uciążliwych, szkodliwych dla zdrowia, przy pracy związanej z dużym wysiłkiem fizycznym lub umysłowym czy przy pracy szczególnie niebezpiecznej. Wypłata takich dodatków nie jest jednak obowiązkowa.

Źródło: Interia