Goniec.pl > Polityka > Prezydent pożegnał Jarosława Marka Rymkiewicza. Poruszający wpis
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 05.02.2022 16:39

Prezydent pożegnał Jarosława Marka Rymkiewicza. Poruszający wpis

Duda
Piotr Molecki/East News

W sobotę 5 lutego media obiegła wiadomość o tym, że zmarł poeta, dramaturg i publicysta Jarosław Marek Rymkiewicz. Informacja ta zasmuciła wiele osób na co dzień związanych z kulturą, ale także polityków, w tym prezydenta Andrzeja Dudę. We wpisie zamieszczonym w mediach społecznościowych głowa państwa pożegnała wybitnego artystę.

Jarosław Marek Rymkiewicz był jedną z ważnych postaci polskiej sfery publicznej. Przed laty włączył się w działalność opozycyjną, w wolnej Polsce natomiast nieraz wypowiadał się w istotnych dla całego narodu sprawach. Jego utwory przez lata towarzyszyły pokoleniom Polaków, a odejście jest niepowetowaną stratą, o czym na Twitterze przypomniał prezydent Andrzej Duda.

Prezydent pożegnał Jarosława Marka Rymkiewicza

- Odszedł Profesor Jarosław Marek Rymkiewicz - wybitny poeta, przenikliwy krytyk, prozaik, dramaturg i publicysta. Był autorem fundamentalnych esejów poświęconych kulturze i historii Rzeczypospolitej - napisali przedstawiciele KPRP w sobotnie popołudnie.

Przy tej okazji Kancelaria Prezydenta przypomniała też, że w lipcu 2020 roku, z okazji 85. urodzin poety, Andrzej Duda napisał do niego otwarty list. Prezydent dziękował w nim artyście za bycie "przewodnikiem prowadzącym przez dzieje, odnajdującym i tłumaczącym sens naszych polskich losów".

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Politycy prawicy wspominają artystę

Oprócz prezydenta Dudy, swoje pożegnania zamieścili w mediach społecznościowych także inni politycy należący do prawej strony sceny politycznej. Posłanka PiS Joanna Lichocka nazwała artystę "największym z nam współczesnych", z kolei minister kultury Piotr Gliński określił go mianem "wielkiego poety, intelektualisty i patrioty".

Rymkiewicz był zresztą poniekąd związany z dzisiejszą władzą. W 2010 roku wszedł do komitetu poparcia lidera PiS w wyborach prezydenckich. W 2016 r. minister Gliński wyróżnił publicystę za całokształt twórczości.

W tym też roku pisarz otrzymał Nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego. Dziękując Jarosławowi Kaczyńskiemu za wyróżnienie, powiedział, że otrzymał wiele nagród, ale ta jest dla niego szczególna. W 2019 r. został z kolei uhonorowany Nagrodą Mediów Publicznych przyznawanymi przez TVP, Polskie Radio i PAP.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Goniec.pl, Twitter, Onet