Goniec.pl

zdj. wykadrowane (zdj. ilustracyjne) JANEK SKARZYNSKI AFP/EAST NEWS

Sondaż zaufania dla polityków. Podium dla premiera, prezydenta i... Donalda Tuska

5 Lutego 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Najnowszy sondaż zaufania jest powodem do zadowolenia zarówno dla PiS, jak i PO. Mateusz Morawiecki nie będzie jednak całkowicie zadowolony z tego, jak ocenili go najstarsi Polacy. Emeryci wyrazili swoje zdanie.

Sytuacja związana z Polskim Ładem i problemami w kwestii zmian podatkowych nie jest dla PiS dobrym sposobem na zdobywanie głosów wyborców przed nadchodzącymi wyborami. W kuluarach mówi się, że problemy z utrzymaniem stanowiska może mieć nawet sam premier Mateusz Morawiecki .

Najnowszy sondaż przeprowadzony przez IBRiS na zlecenie "Super Expressu" pokazuje jednak, że pozycja szefa rządu wśród emerytów jest wyjątkowo mocna. Mateusz Morawiecki nie uzyskał jednak najlepszego wyniku.

Sondaż zaufania wśród emerytów: Donald Tusk i Mateusz Morawiecki na czele

Najstarsi Polacy najbardziej ufają politykom, którzy na scenie politycznej są od dawna. Na podium znaleźli się prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz lider PO Donald Tusk.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Chociaż frakcja rządząca może liczyć na spore zaufanie emerytów, to liderem sondażu IBRiS został Donald Tusk. Najwięcej seniorów wyraziło zdanie, że to właśnie były premier jest w ich oczach najbardziej godny zaufania.

W weekendowym wydaniu "Super Expressu" ujawniono wyniki przeprowadzonego badania. Wynika z nich, że aż 15,2 proc. wszystkich głosów emerytów otrzymał właśnie Donald Tusk.

Pozwoliło to liderowi Platformy Obywatelskiej wyprzedzić premiera oraz prezydenta. Wynik uzyskany w sondażu IBRiS przez Mateusza Morawieckiego również jest imponujący, jednak przegrana z głównym politycznym oponentem, na pewno nie jest powodem do radości.

Premier i prezydent mogą liczyć na zaufanie emerytów

Część seniorów nie jest zadowolona z tego, co od 1 stycznia zaproponował jej obóz rządzący. Niektórzy emeryci rozważają możliwość złożenia pozwu zbiorowego w związku z bardzo niekorzystnymi zmianami wprowadzonymi przez Polski Ład.

Na szczęście badanie przeprowadzone na zlecenie "Super Expressu" pokazało, że nie wszyscy krytycznie podchodzą do działania polityków PiS. Aż dwóch reprezentantów partii Jarosława Kaczyńskiego znalazło się na podium sondażu zaufania.

Tuż za Donaldem Tuskiem uplasował się Mateusz Morawiecki. Premier zdobył 14 proc. głosów wszystkich emerytów biorących udział w sondażu. Stawkę najbardziej godnych zaufania polityków zamyka prezydent.

Andrzej Duda - który ostatnio ogłosił, że decyduje się na złożenie prezydenckiego wniosku, który zakłada rozwiązania Izby Dyscyplinarnej przy Sądzie Najwyższym - zajął trzecie miejsce na podium z 9,1 proc. głosów.

Przedwyborcza walka o głosy rozpoczęła się na dobre

Sondaż IBRiS ujawnił jednocześnie, że aż co trzeci emeryt - czyli aż 35,6 proc. ankietowanych - nie zdecydował się na wskazanie żadnego z polityków, którego określić można mianem "godnego zaufania".

Możliwe, że właśnie w tej grupie Polek i Polaków szansę na ponowne wygranie wyborów widzi Jarosław Kaczyński. W piątek w serwisie goniec.pl informowaliśmy, że jeszcze w lutym prezes PiS może odejść z rządu i skupić się na budowaniu poparcia wyborczego Prawa i Sprawiedliwości .

Badanie przeprowadzone zostało 26 stycznia 2022 r. przez IBRiS na zlecenie "Super Expressu". Wzięło w nim udział 1000 emerytów.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: se.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polityka

Nietypowy incydent na spotkaniu z Donaldem Tuskiem. "Poproszę o wyjście z sali"
Czytaj więcej >

Polityka

Nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami. Minister Maląg przekazała szczegóły
Czytaj więcej >

Polityka

Polska przekaże Ukrainie myśliwce MiG-29. Andrzej Duda ujawnił szczegóły
Czytaj więcej >

Polityka

Zabójca Pawła Adamowicza skazany na dożywocie. Wstrząsająca reakcja na wyrok
Czytaj więcej >

Polityka

Szef MON pilnie zaapelował do wszystkich Polaków. Chodzi o "siatkę szpiegowską"
Czytaj więcej >

Polityka

Pieniądze z 500 plus będą wyższe? Możliwe, ale nie jest wykluczony również próg dochodowy
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]