Goniec.pl > Wiadomości > Prezydenci Duda i Zełenski oddali hołd ofiarom Wołynia. Tłum skandował tylko jedno słowo
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 09.07.2023 12:26

Prezydenci Duda i Zełenski oddali hołd ofiarom Wołynia. Tłum skandował tylko jedno słowo

Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski
Jakub Szymczuk/KPRP

W niedzielę wczesnym rankiem rozpoczęła się wizyta prezydenta RP w Ukrainie. Andrzej Duda spotkał się w Łucku ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, Wołodymyrem Zełenskim, aby wspólnie złożyć hołd ofiarom Wołynia. Gdy przywódcy wspólnie opuszczali Katedrę Świętych Apostołów Piotra i Pawła, doszło do niespodziewanych scen. Tłum głośno skandował tylko jedno, wiele znaczące słowo.

80. rocznica rzezi wołyńskiej

W tym roku obchodzić będziemy 80. rocznicę rzezi wołyńskiej, czyli ataku Ukraińskiej Powstańczej Armii na ok. 150 miejscowości na terenie dawnego województwa wołyńskiego, zamieszkanych przez Polaków. Szacuje się, że podczas tego najazdu zginęło ok. 100 tys. naszych obywateli. 

Kwestia ta od lat była przedmiotem sporów między Polską a Ukrainą, które skupiały się głównie na sprawie dokonania ekshumacji ofiar, a także odpowiedzialności za tragedię. Po wybuchu wojny w Ukrainie wydaje się jednak, że niesnaski zostały nie tyle zażegnane, co odłożone chwilowo na bok, czego dowodem miała być niedzielna wizyta Andrzeja Dudy w Łucku.

Urszula wyrzuciła młodszego o 20 lat męża z domu. Powód był druzgocący

Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski na wspólnych obchodach. Piękna reakcja tłumu

Razem z głową naszego państwa w Łucku pojawił się także ukraiński prezydent, Wołodymyr Zełenski. Obaj przywódcy zdecydowali się na historyczny gest wspólnego oddania hołdu ofiarom rzezi wołyńskiej, a także wzięcia udziału w nabożeństwie ekumenicznym prowadzonym przez abp. Stanisława Gądeckiego.

Po tych podniosłych chwilach, gdy politycy opuszczali już łucką Katedrę Świętych Apostołów Piotra i Pawła, przed budynkiem zgromadziła się spora grupa ludzi. Tłum kompletnie zaskoczył wszystkich, skandując głośno słowo “dziękuję”, mające być wyrazem wdzięczności za wsparcie Polski dla Ukrainy.

Jasne przesłanie Warszawy i Kijowa

Relacja z wydarzenia została zamieszczona na oficjalnych kontach Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego w mediach społecznościowych.

- Razem oddajemy hołd wszystkim niewinnym ofiarom Wołynia! Pamięć nas łączy! Razem jesteśmy silniejsi – napisała Kancelaria Prezydenta na Twitterze, a taki sam wpis praktycznie natychmiast pojawił się również na Telegramie Zełenskiego.

Zdjęciami z uroczystości, opatrzonymi krótkim komentarzem, pochwalił się także rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Leszek Gęsiak.

Źródło: Twitter, Telegram, PAP