Goniec.pl
Andrzej Duda

Piotr Molecki/East News

Andrzej Duda pożegnał Jerzego Trelę i Ignacego Gogolewskiego

16 Maja 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Prezydent Andrzej Duda pożegnał wybitnych polskich aktorów - Jerzego Trelę i Ignacego Gogolewskiego, którzy odeszli w niedzielę 15 maja. Jeszcze tego samego dnia, w godzinach wieczornych na Twitterze Kancelarii Prezydenta pojawił się wpis ku czci artystów. - Ich dokonania na zawsze pozostaną w pamięci - zaznaczono.

Niedziela 15 maja okazała się być czarnym dniem w historii polskiej sztuki. Zupełnie niespodziewanie media obiegła smutna wiadomość o śmierci popularnych i docenianych przez krytyków aktorów Jerzego Treli i Ignacego Gogolewskiego.

NIKOLAY PETROV/AFP/East News

Niebywałe słowa Łukaszenki o ukraińskiej armii. Przeprowadził „wojenną analizę”

CZYTAJ DALEJ

Obaj artyści to legendy polskiej sceny teatralnej i prawdziwe ikony naszej kultury. Nic więc dziwnego, że na ich odejście zareagował z wielkim żalem Pałac Prezydencki, który umieścił pożegnalny wpis w mediach społecznościowych.

Pałac Prezydencki żegna wybitnych aktorów

- Odeszło dziś dwóch wybitnych aktorów teatralnych i filmowych – Jerzy Trela i Ignacy Gogolewski. Mistrzowie w swoim fachu, znamienici odtwórcy roli Gustawa–Konrada w Mickiewiczowskich „Dziadach”. Obaj tworzyli historię polskiego teatru. Ich dokonania na zawsze pozostaną w pamięci - napisała Kancelaria Prezydenta w niedzielę na Twitterze.

Prezydent Andrzej Duda wspomniał jedynie o jednej z wybitnych ról, jakie przyszło odgrywać zarówno Treli, jak i Gogolewskiemu, czyli mickiewiczowskim Gustawie-Konradzie. W rzeczywistości ich dokonania sięgają aż kilkuset wybitnych ról teatralnych i filmowych.

Jerzy Trela i Ignacy Gogolewski nie żyją

Głowa naszego państwa to nie jedyny polityk, który zamieścił nostalgiczny wpis na Twitterze. Poza prezydentem RP, legendarnych aktorów pożegnał także włodarz Warszawy Rafał Trzaskowski.

- Bardzo smutny dzień dla polskiej kultury - odeszli Mistrzowie. Ignacy Gogolewski - Gustaw-Konrad z pierwszych powojennych „Dziadów” w reż. Bardiniego i Jerzy Trela - Gustaw-Konrad z legendarnych "Dziadów" Swinarskiego. Wybitni twórcy polskiego filmu i teatru. Żegnajcie - stwierdził.Z wielkim żalem wiadomość o odejściu artystów przyjął również inny polityk KO, Adam Szejnfeld.
BLAWICKI PIOTR/East News / www.instagram.com/zorakorolyov / EAST NEWS / pixabay.com/pixel2013

Aż trudno uwierzyć, że ich z nami nie ma. Gwiazdy, które odeszły w 2021 roku

W 2021 roku Polacy opłakiwali śmierć wielu wybitnych postaci, a w szczególności artystów, którzy na zawsze zapisali się w historii kultury kraju i pamięci swoich fanów. W ciągu ostatnich 12 miesięcy pożegnaliśmy m.in. piosenkarza Krzysztofa Krawczyka, a także dziennikarza Kamila Durczoka i aktora Wiesława Gołasa. Oto galeria gwiazd, które odeszły w tym roku.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Włodzimierz Cimoszewicz

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz wygrał w sądzie z TVP. Stacja ma przeprosić i wpłacić na WOŚP

Czytaj więcej >
MOs810/Wikimedia Commons

Wiadomości

Poznań: Mężczyzna zaatakował kobietę w autobusie. Próbował wydłubać jej oczy

Czytaj więcej >

Wiadomości

Poważne problemy właściciela słynnych zakładów mięsnych. Czterystu oszukanych na 23 mln zł

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

Miliony "od Morawieckiego" dla piłkarzy. "To strzał w stopę", afera po tekście WP

Czytaj więcej >
Ministerul Afacerilor Interne al Republicii Moldova

Wiadomości

Mołdawia: Znaleziono fragmenty pocisku rakietowego przy granicy z Ukrainą

Czytaj więcej >
ANDREJ ISAKOVIC/AFP/East News, Xiao Yijiu/Xinhua News/East News

Wiadomości

Milionowe premie dla piłkarzy, a w tle wielka afera. Lewandowski pokłócił się z Michniewiczem

Czytaj więcej >