Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Poruszające chwile w Londynie. Tak ogłoszono śmierć królowej Elżbiety II
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 09.09.2022 12:58

Poruszające chwile w Londynie. Tak ogłoszono śmierć królowej Elżbiety II

Poruszające chwile w Londynie. Tak ogłoszono śmierć królowej Elżbiety II
LESLEY MARTIN/AFP/East News

Cały świat żyje wiadomością o śmierci królowej Elżbiety II. Druzgocąca informacja zelektryzowała Brytyjczyków w czwartkowy wieczór i sprawiła, że wielu z nich zamiast do łóżek, ruszyła pod Pałac Buckingham złożyć kwiaty i zapalić pamiątkowe znicze ku czci zmarłej monarchini. Telewizyjnym kamerom udało się natomiast uchwycić historyczny moment, w którym na bramie prowadzącej do posiadłości wywieszono zasmucające ogłoszenie.

Informację o śmierci panującej od 70 lat Zjednoczonym Królestwem Elżbiety II w czwartek wieczorem podawały wszystkie największe światowe media. Kobieta-ikona, symbol Wielkiej Brytanii i wybitna przywódczyni odeszła w wieku 96 lat, zaledwie rok po swoim mężu księciu Filipie.

Wzuszający moment pod Pałacem Buckingham

Zgodnie z założeniami protokołu operacji "London Bridge", jako pierwsza o odejściu królowej Elżbiety II poinformowała oficjalnie stacja BBC. O godzinie 18:30 czasu lokalnego widzowie brytyjskiej telewizji usłyszeli zasmucające: "To BBC z Londynu. Pałac Buckingham ogłosił śmierć Jej Wysokości królowej Elżbiety II", które na zawsze już będzie wybrzmiewać w ich głowach.

Właśnie wtedy w największej brytyjskiej telewizji informacyjnej ruszył program specjalny. Na ekranach widzów pojawiła się czarna plansza, herb Wlk. Brytanii, a następnie zdjęcie królowej. Po tym wybrzmiał jeszcze państwowy hymn, ale tego nie wysłuchało już zapewne wielu Brytyjczyków, bo znaczna część poddanych ruszyła pod Pałac Buckingham.

Takich tłumów, jak wczoraj wieczorem i dziś od rana przed oficjalną rezydencją rodziny królewskiej w Londynie nie było od śmierci księżnej Diany. Zrozpaczony lud zalany łzami przez długi czas dosłownie oblegał bramę do Pałacu, zasypując ją kartkami i bukietami kwiatów.

Jednym z najbardziej wzruszających momentów był jednak ten, w którym na ogrodzeniu wywieszono informację potwierdzającą tragiczne wieści. W tej symbolicznej chwili pewne stało się już, że Brytyjczycy stracili ukochaną królową. Moment uchwyciły telewizyjne kamery.

- Królowa zmarła spokojnie w Balmoral dziś po południu. Król i Królowa Konsorta pozostaną dziś wieczorem w Balmoral, a jutro wrócą do Londynu - napisano w lakonicznym oświadczeniu.

Wlk. Brytania ma nowego króla

Po śmierci Elżbiety II tron w Wielkiej Brytanii przejął jej syn książę Karol, który od teraz jest Jego Królewską Mością Karolem III. Mający 73-lat monarcha jest najstarszym w historii królem wstępującym na tron w kraju.

W specjalnym komunikacie, który wydał po śmierci swojej matki oznajmił, że obecny moment jest czasem "największego smutku" dla niego i wszystkich członków rodziny królewskiej.

Teraz Karol III uda się w żałobną podróż po Wlk. Brytanii, a 18 września, wraz z najbliższymi i całym szeregiem gości z całego świata, pożegna królową w Opactwie Westminsterskim podczas ceremonii pogrzebowej.

W związku ze śmiercią królowej Elżbiety II Wielka Brytanię czeka szereg zmian - od tych dotyczących przejęcia władzy przez nowego monarchę, po konieczne modyfikacje słów hymnu narodowego. Słowa "God save our gracious Queen" (tłum. Boże, chroń Królową) zostaną teraz zamienione na "God save our gracious King" (tłum. Boże, chroń Króla).

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Onet, Goniec.pl