Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Pogrzeb królowej Elżbiety II. Znane są data i szczegóły ostatniego pożegnania królowej
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 09.09.2022 09:18

Pogrzeb królowej Elżbiety II. Znane są data i szczegóły ostatniego pożegnania królowej

Elżbieta II nie żyje. Znane są data i szczegóły ostatniego pożegnania królowej
Instagram/Windsor Castle

W czwartek wieczorem Pałac Buckingham poinformował o śmierci królowej Elżbiety II. Najdłużej panujący monarcha w historii kraju spocznie w kaplicy św. Jerzego tuż obok swojego ojca. Zanim to się jednak stanie, w Opactwie Westminsterskim odbędzie się uroczysty pogrzeb. Znane są data i szczegóły dotyczące tego wyznaczającego nową epokę wydarzenia.

Wielka Brytania od wczoraj pogrążona jest w ogromnym smutku. W wieku 96 lat na Zamku Balmoral w Szkocji zmarła królowa Elżbieta II, która jeszcze czerwcu obchodziła swój Platynowy Jubileusz związany z 70. rocznicą objęcia tronu.

Zrozpaczeni Brytyjczycy od chwili otrzymania druzgocących wieści gromadzą się przed Pałacem Buckingham w Londynie, gdzie zostawiają zapalone znicze, kartki i kwiaty. Z całego świata płyną także kondolencje od największych przywódców, w tym również polityków z Polski.

Jak ogłoszono, nowym królem zostanie najstarszy syn zmarłej monarchini, Karol, który otrzyma imię Karol III. Jednocześnie, instytucje państwa czeka cała seria procedur związanych z odejściem Elżbiety II, noszących kryptonim London Bridge, a finalnie dokładnie zaplanowana uroczystość jej ostatniego pożegnania.

Operacja "Jendorożec"

Jako, że królowa Elżbieta II zmarła w swojej posiadłości w Szkocji, konieczne jest, aby w życie wcielony został plan znany jako operacja "Jednorożec". Zgodnie z jej założeniami, w sobotę 10 września trumna z ciałem monarchini przewieziona zostanie kolejami królewskimi z Edynburga na stację St. Pancras w Londynie. Tam hołd Elżbiecie II oddadzą premier Liz Truss oraz jej rząd.

W następnych dniach Karol III odbędzie żałobną podróż po Wielkiej Brytanii, poczynając od Szkocji, a ciało królowej przeniesione zostanie z Pałacu Buckingham do Pałacu Westminsterskiego, gdzie spędzi trzy dni. W tym czasie, przez 23 godziny na dobę, aż do 9. dnia po śmierci, trumna będzie wystawiona dla publiczności, a także będzie można wpisywać się do księgi kondolencyjnej.

Znana jest data pogrzebu królowej Elżbiety II

Z kalendarza operacji London Bridge wynika, że pogrzeb uwielbianej przez poddanych monarchini odbędzie się w niedzielę 18 września. Wtedy też w całym Zjednoczonym Królestwie ogłoszony zostanie dzień wolny od pracy i zamknięta zostanie giełda.

Punktualnie o godzinie 11 wybrzmią dzwony Big Bena, a następnie cały kraj zamilknie na 2 minuty, aby po raz ostatni oddać cześć zmarłej królowej. Następnie trumna z jej ciałem zostanie wniesiona do Opactwa Westminster, gdzie pożegna ją ok. 2 tys. zaproszonych gości. Nabożeństwu przewodniczył będzie arcybiskup Canterbury.

Po mszy św. ciało królowej zostanie przetransportowane na Zamek Windsor, a dokładniej do Kaplicy Pamięci Króla Jerzego VI. Tam spocznie obok swojego zmarłego w 1952 roku ojca. Jeszcze przez miesiąc portret Elżbiety II będzie wisiał owinięty czarną wstążką we wszystkich ratuszach, a następnie zostanie przeniesiony w "odpowiednie miejsce" i zamieniony portretem Karola III. Kwiaty złożone wokół pałaców i ratuszów zostaną zaś usunięte tuż po pogrzebie monarchini.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Radio ZET, Onet