Goniec.pl > Warszawa > Pomnik Jana Olszewskiego stanie przed KPRM. Macierewicz właśnie ogłosił
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 22.12.2021 10:56

Pomnik Jana Olszewskiego stanie przed KPRM. Macierewicz właśnie ogłosił

Antoni Macierewicz
Pawel Wodzynski/East News

Antoni Macierewicz ogłosił na Twitterze, że konkurs na pomnik Jana Olszewskiego, który stanąć ma przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów został już rozstrzygnięty. Zgoda stołecznego ratusza nie była potrzebna.

Już wkrótce przy Alejach Ujazdowskich stanie kolejny pomnik. Dotychczas znajdowały się tam monumenty przedstawiające "ojców niepodległości".

Antoni Macierewicz zapowiada

Były minister obrony narodowej powiadomił na Twitterze i zakończeniu prac komisji mającej rozstrzygnąć o najlepszym projekcie pomnika Jana Olszewskiego, który stanąć ma wkrótce przy Alejach Ujazdowskich.

- W dniu dzisiejszym, w 30. rocznicę powołania rządu Jana Olszewskiego, sąd konkursowy wybrał projekt pomnika Jana Olszewskiego, który stanie przy KPRM w Alejach Ujazdowskich w Warszawie - napisał we wtorek Antoni Macierewicz.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Premier Jan Olszewski pełnił swoją funkcję przez pół roku, w okresie od 6 grudnia 1991 r. do 5 czerwca 1992 r. Jego bezpośrednim następcą został Waldemar Pawlak, który Prezesem Rady Ministrów był jeszcze krócej, bo zaledwie miesiąc.

Krótko po śmierci Olszewskiego w lutym 2019 r. premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że wybudowany zostanie jego pomnik, który stanie tuż przy KPRM. Decyzja nie była konsultowana ze stołecznym ratuszem.

Pomnik bez zgody ratusza

W czerwcu 2019 r. w miejscu, w którym stanąć ma pomnik, odsłonięty został kamień węgielny. W uroczystości uczestniczył premier Mateusz Morawiecki, Antoni Macierewicz oraz bp Michał Janocha, będący chrześniakiem Jana Olszewskiego.

Zgoda ratusza nie była wymagana, ponieważ monument stanąć ma na terenie należącym do skarbu państwa. Konsultacje z samorządem konieczne byłyby w przypadku, gdyby zlokalizowany miał być na terenie miejskim.

Pomnik powstać ma na podstawie tego samego trybu, który dopuścił ustawienie monumentu przedstawiającego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, znajdującego się przy placu Piłsudskiego.

Zgodę na budowę wydał wywodzący się z Prawa i Sprawiedliwości wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Na razie nie wiadomo, kiedy rozpocząć mają się bezpośrednie prace nad pomnikiem.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: wyborcza.pl

Tagi: