Goniec.pl > Wiadomości > Politycy i dziennikarze komentują nagranie Donalda Tuska
Maria Glinka
Maria Glinka 31.12.2021 08:55

Politycy i dziennikarze komentują nagranie Donalda Tuska

Twitter/Donald Tusk
Twitter/Donald Tusk

Nie milkną echa po zarzutach, jakie Donald Tusk skierował pod adresem rządzących tuż przed Nowym Rokiem. - Czy wyście tam powariowali? - pytał w kontekście podwyżek cen energii i gazu. Politycy i dziennikarze już skomentowali jego słowa.

Nagranie Donalda Tuska z życzeniami noworocznymi podgrzało atmosferę na Twitterze. Głos zabrali m.in. poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski, poseł PiS Adam Andruszkiewicz, szef portalu TVP Info Samuel Pereira czy publicysta Krzysztof Feusette.

Tusk krytykuje rząd za podwyżki cen gazu

W czwartek 30 grudnia Donald Tusk zamieścił filmik na Twitterze z okazji zbliżającego się Nowego Roku. Sytuacja w Polsce zmusiła go jednak do poruszenia palącej kwestii, jaką są drastyczne podwyżki cen energii i gazu dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. 

- W normalnych czasach po prostu złożyłbym państwu życzenia: świetnej zabawy sylwestrowej, sylwestra marzeń, szczęśliwego Nowego Roku. Ale to nie są normalne czasy. Właśnie dzisiaj dotarły do nas informacje ze spółdzielni mieszkaniowych, jak naprawdę będą wyglądać podwyżki cen gazu - przekonywał lider PO. 

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Na koniec Donald Tusk przyznał, że "nigdy nie sądził, że będzie życzył na Nowy Rok ciepłej wody w kranie i ciepłego kaloryfera, ale takie mamy czasy". Więcej na temat tego wystąpienia pisaliśmy tutaj.

Politycy reagują. Kowalski: wiarygodność podobna do rzeźnika w roli obrońcy praw zwierząt

Na nagranie lidera PO natychmiast zareagowali inni politycy. Cezary Tomczyk z KO zwrócił dodatkowo uwagę, że premier "Mateusz Morawiecki podniósł o 650 proc. wydatki na swoją kancelarię, a zwykłym obywatelom - o kilkaset procent ceny energii gazu".

Z kolei Janusz Kowalski z Solidarnej Polski ocenił, że Donald Tusk jest niewiarygodny, ponieważ "uzależnił Polskę od Gazpromu pod rękę z Władimirem Putinem". Jego zdaniem wiarygodność lidera PO przypomina "wiarygodność rzeźnika w roli obrońcy praw zwierząt".

Działacza opozycyjnego skrytykował również Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera. We wpisie na Twitterze przekonywał, że Donald Tusk "czapkował Angeli Merkel i tulił się z Władimirem Putinem" zamiast rozbijać ich sojusz. "Dziś udaje zdziwionego konsekwencjami swojej bierności", czytamy.

Po opublikowaniu nagrania rzecznik rządu Piotr Müller udostępnił na swoim profilu komentarz minister klimatu i środowiska. Anna Moskwa zwróciła uwagę, że warszawskie mieszkania komunalne nie są objęte niższą taryfą, ponieważ nie zostały zgłoszone jako gospodarstwa domowe.

Dziennikarze podzieleni. "Człowieku, czy ty nie masz wstydu?"

Michał Kolanko z "Rzeczpospolitej" stwierdził, że noworoczny filmik Donalda Tuska to "ciekawy kierunek". Jego zdaniem lider PO "opowiada historie zwykłych ludzi". Natomiast Dominika Długosz z "Newsweeka" przyznała, że wystąpienie polityka jest "dobre narracyjne" i "to ludzie rozumieją".

Bardziej sceptyczny jest Krzysztof Feusette. Publicysta zarzucił mi hipokryzję i zapytał, czy Donald Tusk "nie ma wstydu", ponieważ najpierw krytykował 500 plus, a teraz "pochyla się nad ubogimi".

Na komentarz zdecydował się również Samuel Pereira. Na początku szef portalu TVP Info wytknął mu cynizm, ale później stwierdził, że poruszenie tematu podwyżek to "pierwszy celny strzał" Donalda Tuska.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Tagi: Donald Tusk