Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Policja ostrzega, wzmożone kontrole na majówkę
Monika Majko
Monika Majko 06.05.2021 14:02

Policja ostrzega, wzmożone kontrole na majówkę

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Goniec.pl

Jak podkreślił przedstawiciel polskiej policji, w czasie majówki funkcjonariusze ruszą na kontrole m.in. do placówek świadczących usługi noclegowe. Nie są to jednak jedyne miejsca, które mogą spodziewać się niezapowiedzianej wizyty służb.

Policja zapowiedziała wzmożone kontrole w majówkę

W najnowszym wydaniu programu „Newsroom” portalu wp.pl gościł Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji. W rozmowie z Agnieszką Kopacz funkcjonariusz zapowiedział, że w czasie nadchodzącej majówki policjanci ruszą na wzmożone kontrole dotyczące przestrzegania obowiązujących w kraju obostrzeń sanitarnych.

Funkcjonariusze pod kątem przestrzegania reżimu sanitarnego i obowiązujących restrykcji sprawdzać mają przede wszystkim hotele i pensjonaty, ale również siłownie. Antoni Rzeczkowski odniósł się również do pytania dziennikarki o kwestię organizacji przyjęć komunijnych i wesel.

- Od początku pandemii przeprowadziliśmy ponad 4 miliony kontroli miejsc, gdzie są organizowane wesela, dyskoteki, siłownie - wskazał Rzeczkowski.

Tych kontroli ma być jednak więcej. Przedstawiciel policji ostrzegł, że za łamanie przepisów i reżimu sanitarnego można otrzymać mandat w wysokości nawet do 1000 złotych, a dodatkowo inspektor sanitarny może wydać decyzję administracyjną o ukaraniu podmiotu karą finansową w wysokości 30 tys. zł.

Decyzją władz tegoroczna majówka odbędzie się jeszcze w pełnym reżimie sanitarnym, choć od 1 maja dozwolona będzie aktywność na świeżym powietrzu w grupach do 50 osób, oraz na zamkniętych obiektach sportowych i basenach.

Z kolei sektor turystyczny i hotelarski wznowi działalność dopiero od 8 maja i będzie mógł ją prowadzić pod warunkiem zachowania ścisłego reżimu sanitarnego. W hotelach zamknięte pozostaną restauracje i strefy spa, a w placówkach będzie mogło jednocześnie być zajętych jedynie 50 proc. miejsc.

Galerie oraz wielkopowierzchniowe sklepy zostaną otwarte od 4 maja. Z kolei lokale gastronomiczne będą mogły ponownie przyjmować klientów w ogródkach restauracyjnych od 15 maja. Jak podkreślili przedstawiciele rządu, pełne otwarcie gastronomi ma nastąpić 29 maja.

Należy pamiętać także, że w mocy wciąż pozostaje nakaz zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych za pomocą maseczki ochronnej. Zalecane jest także zachowywanie bezpiecznego dystansu od innych osób, wynoszącego minimum 1,5 m.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: WP/Business Insider

Tagi: policja