Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Polacy oszczędzą nawet 3 tys. zł na rachunkach za prąd
Dawid Szczurek
Dawid Szczurek 27.01.2023 22:35

Polacy oszczędzą nawet 3 tys. zł na rachunkach za prąd

banknotes-g2d3d95cf0 1920
Pixabay

Rząd zamrażając w określonych granicach ceny energii sprawił, że portfele Polaków w 2023 roku nie odczują podwyżki. Dzięki rozwiązaniom wprowadzonym przez rządzących, oszczędności będą wynosiły nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Rządowa Tarcza Solidarnościowa uchroni wszystkich odbiorców indywidualnych w Polsce korzystających z najbardziej znanych taryf G11 i G12.

Wzrost cen energii. Rząd ze wsparciem dla Polaków

Pomoc ze strony rządzących pomoże polskim rodzinom zaoszczędzić niemałe pieniądze, które przyszłoby im wydać, gdyby cenę energii podyktowane były tylko i wyłącznie przez rynek.

Najwięcej zyskają posiadający Kartę Dużej Rodziny oraz rolnicy. Zamrożenie cen w ich przypadku wyniesie do 3000 kWh rocznie, co przełoży się na wydatki mniejsze nawet o 3 tysiące złotych. Tyle wynosi bowiem różnica między wysokością rachunku rocznego w 2023 roku bez uwzględnienia Tarczy Solidarnościowej (5,7 tysięcy złotych), a rachunku biorącego pod uwagę Tarczę (2,7 tysięcy złotych).

Rodziny, wśród których są osoby niepełnosprawne, będą miały prawo zużycia 2600 kWh w starych cenach w skali roku. Pozwoli to zaoszczędzić im w portfelach do 2600 złotych.

Pozostałe gospodarstwa domowe liczyć mogą na 2000 kWh rocznie po starych cenach. Roczny rachunek bez tarczy oscylowałby w granicach 3800 złotych, a uwzględniający wsparcie rządzących już tylko 1800 złotych. Oszczędności w przypadku większości Polaków wyniosą więc około 2 tysiące złotych.

Polacy mogą zyskać jeszcze więcej

Nie trzeba się obawiać jeśli zużycie prądu wyniesie więcej niż wprowadzone limity użytkowania energii elektrycznej z zamrożonymi cenami. Rządzący zastosowali bowiem ceny maksymalne na prąd.

Bez względu na realny wzrost cen energii elektrycznej, ceny prądu nie przekroczą 60 gr/1 kWh w stosunku do gospodarstw domowych. Co więcej, żyjąc oszczędnie i nie marnując energii na np. bezsensowne pozostawianie włączonego światła w domu, polskie rodziny liczyć mogą na dodatkowy rabat.

Jeśli w okresie od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. Polacy zmniejszą zużycie energii elektrycznej o minimum 10%, zyskają dodatkową zniżkę wynoszącą 10 proc. całego rachunku za energię elektryczną. Rozliczenie dokonane zostanie w 2024 roku.

Zaznaczyć należy, że rządzący obdarowali obywateli ponadto dodatkiem elektrycznym w wysokości 1000-1500 zł, skierowanym do rodzin ogrzewających domy prądem oraz dodatkiem węglowym wynoszącym 3000 zł dla ogrzewających domy węglem.

Przyczyny gwałtownego wzrostu cen

Rosyjska agresja, z którą zmagać musi się Ukraina, skutkuje wycofaniem się wielu krajów z handlu z tym państwem. A to właśnie z tego kraju pochodzą w znacznej części surowce wykorzystywane do produkcji energetycznej. Europę ogarnął kryzys energetyczny, do którego przyczynił się także rosnący koszt zakupu praw do emisji dwutlenku węgla.

Szantaż energetyczny ze strony Federacji Rosyjskiej oraz panująca za naszą wschodnią granicą wojna, doprowadziły do ogromnego wzrostu cen energii w Europie. Koszty energii z dostawą wynoszą aktualnie około 1000 zł za MWh, a był okres, że osiągały nawet 2500 zł. Dzięki Rządowej Tarczy Solidarnościowej, gospodarstwa domowe oraz polscy przedsiębiorcy zapłacą za prąd dużo mniejsze pieniądze.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: se.pl

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!