Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Po mszy poprosili księdza o datek na WOŚP. Jego reakcja hitem internetu
Eryk Błaszak
Eryk Błaszak 29.01.2023 16:24

Po mszy poprosili księdza o datek na WOŚP. Jego reakcja hitem internetu

Ksiądz
Fb/WOŚP Elbląg

WOŚP. Media społecznościowe obiegła relacja z niedzielnej mszy świętej w parafii polskokatolickiej im. Dobrego Pasterza w Elblągu. W trakcie nabożeństwa tamtejszy proboszcz Kazimierz Klaban przekazał tacę na rzecz WOŚP. To już kolejny rok, w którym kapłan otwarcie wspiera działalność Jerzego Owsiaka, namawiając innych duchownych na zaangażowanie w zbiórkę.

WOŚP. Niebywałe zachowanie księdza

Nie od dziś wiadomo, iż WOŚP budzi w niektórych kręgach trudne do zrozumienia negatywne odczucia. Część z obywateli nie ufa bowiem Jerzemu Owsiakowi i otwarcie mówi o konieczności wsparcia np. kościoła, nie zaś jak twierdzą "jednego człowieka", z kolei argumenty związane z kulawą służbą zdrowia wydają się do nich nie trafiać.

O tym, jak błędne jest stawianie naprzeciw siebie działalności WOŚP i Kościoła świadczy postawa księdza Kazimierza Klabana z parafii polskokatolickiej im. Dobrego Pasterza w Elblągu, który angażując się w pomoc dla WOŚP-u oddał jedną tacę na zbiórkę.

- Jak co roku, mogliśmy liczyć na księdza Kazimierza Klabana, proboszcza parafii polskokatolickiej im. Dobrego Pasterza w Elblągu — napisano w mediach społecznościowych na profilu WOŚP Elbląg.

To nie pierwszy raz, kiedy duchowny otwarcie wspiera działalność Orkiestry i przed obliczem wiernych ofiaruje symboliczne datki na pomoc polskim szpitalom. W rozmowie z portalem Express Elbląg, duchowny podzielił się swoją refleksją związaną z corocznym pomaganiem.

- Był czas, że bardzo dużo ludzi mi pomogło w różny sposób, a ja nie jestem z tych, którzy od życia chcieliby tylko brać i czerpać. [...] wielokrotnie leżałem w szpitalu, wówczas widziałem na szpitalnych sprzętach ponaklejane serduszka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i wtedy pomyślałem, a czemu nie na ten cel przekazać? — mówił w rozmowie z Expressem Elbląg ks. Kazimierz Klaban.

W opinii duchownego, gdyby każdy kapłan w Polsce przeznaczył jedną dowolną tacę ze mszy na WOŚP, nie odczułby zapewne biedy. Jednocześnie sam przyznał, iż jego podejście jest indywidualne i nie ocenia działalności innych księży w tym zakresie.

- Tyle jest czasem szumu wokół tego, że ksiądz się porządził i przekazał jedną tacę na WOŚP [...] ja nie chcę absolutnie oceniać innych ludzi czy księży, bo nie jestem do tego powołany, niemniej jednak mogę to powiedzieć otwarcie, że gdyby każdy ksiądz w tym dniu przekazał tacę z jednej mszy, to zapewniam, że by nie zubożał — podsumowywał duchowny.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: fb/WOŚP Elbląg/expresselblag.pl/radiozet.pl

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!