Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wośp

Wośp

WOŚP, czyli Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – co to jest?

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (w skrócie WOŚP) to organizacja pożytku publicznego, pełniąca rolę fundacji charytatywnej. Główny cel działania WOŚP stanowi zbiórka funduszy na zakup sprzętu medycznego dla polskich szpitali. Cel ten Orkiestra realizuje zarówno w ramach pomniejszych akcji, jak i dzięki swojej koronnej akcji, jaką jest coroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Fundacja została założona w 1993 roku z inicjatywy Jurka Owsiaka, który do dziś jest prezesem i ikoną organizacji. Od tego czasu WOŚP zebrał łącznie ponad 1,75 miliarda złotych na swoje cele statutowe. Według badań przeprowadzonych przez CBOS, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy cieszy się ogromnym zaufaniem społecznym, bo aż 87% ankietowanych – to więcej niż jakakolwiek inna instytucja czy organizacja w kraju.

Finał WOŚP – podstawowa działalność Fundacji

Podstawę działania WOŚP stanowi coroczna, jednodniowa zbiórka publiczna, podczas której kwestujących wolontariuszy możemy spotkać w całej Polsce. Pieniądze na rzecz WOŚP można przekazywać także w formie przelewów, przy czym warto zaznaczyć, że od wielu lat zarówno metody jak i zakres pozyskiwania funduszy zwiększyły się. 

Zwykle już na kilka tygodni przed samym finałem w internecie rozpoczynają się aukcje charytatywne na WOŚP. Coraz większą popularnością cieszą się także wszelkiego rodzaju wydarzenia okolicznościowe – jak na przykład biegi – w ramach których również zbierane są pieniądze.

Finał WOŚP transmitowany jest w telewizji – obecnie zarówno antenie stacji TVP, jak i TVN. W trakcie finału widzowie mogą obserwować szereg wydarzeń charytatywnych, aukcji i relacji z całej Polski. Głównym prowadzącym jest oczywiście Jurek Owsiak.

Inne akcje WOŚP – nie tylko charytatywne

Zgodnie ze statutem fundacji, WOŚP przekazuje fundusze nie tylko na cele związane z ochroną zdrowia, ale organizuje również wydarzenie muzyczno-kulturalne, jakim jest Pol’and’Rock Festival, wcześniej znany jako Przystanek Woodstock. Jest to wydarzenie o dość dużej rozpoznawalności na w Europie, a nawet na świecie. Na scenie festiwalu wystąpiły między innymi takie zespoły jak Judas Priest, Papa Roach czy Arch Enemy. 

WOŚP zajmuje się także przeprowadzaniem szkoleń z zakresu pierwszej pomocy, które w towarzystwie Polskiego Czerwonego Krzyża i GOPR przeprowadza Pokojowy Patrol – grupa związanych z Wielką Orkiestrą wolontariuszy, którzy w trakcie Pol’and’Rock Festival i innych wydarzeń służą pomocą ich uczestnikom.

Wraz z klubem piłkarskim Ruchem Chorzów, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zorganizowała akcję „Bezpieczne Stadiony”, w ramach których biedniejsze dzieci mogą otrzymać bilety na mecze, a także organizowane są licytacje strojów piłkarzy. WOŚP trzykrotnie zorganizował też mecz charytatywny przeciwko gwiazdom TVN, czego rezultatem było sfinansowanie zakupu trzech karetek neonatologicznych.

Pokaż więcej

Maciej Orłoś
26.04.2024 18:36 Maciej Orłoś zaskoczył na koniec Teleexpressu. "Mieliśmy dziś wyjątkowego gościa"

Na sam koniec piątkowego wydania "Teleexpressu" prowadzący Maciej Orłoś zaskoczył widzów. Gospodarz programu mówił o "długofalowych efektach czynienia dobra". Wszystko w kontekście działań Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jeden z widzów w ramach akcji wylicytował bowiem dzień w redakcji "Teleexpressu". 

Jerzy Owsiak
27.03.2024 12:31 Wielki sukces WOŚP. Padł nowy rekord, Owsiak zdradził, ile pieniędzy zebrano

Wiemy już oficjalnie, ile pieniędzy zebrano na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy podczas trwania 32. Finału. Wszelkie aukcje i licytacje zostały podliczone, a Jerzy Owsiak poinformował w środę 27 marca o finalnej kwocie. Padł nowy rekord WOŚP. 

Jurek Owsiak
07.03.2024 10:18 Jerzy Owsiak przekazał smutne wieści. "Walczył do samego końca"

Jurek Owsiak przechodzi trudne chwile. Pogrążony w smutku prezes fundacji WOŚP poinformował o stracie swojego przyjaciela i wieloletniego współpracownika. Ceniony lekarz odszedł po długiej walce z chorobą

Jerzy Owsiak
28.01.2024 21:23 32. Finał WOŚP. Wielkie zaskoczenie, ujawniono kwotę zbiórki

WOŚP w niedzielę 28 stycznia zagrała już 32. raz. W 2024 roku celem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy było zebranie funduszy na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych. Właśnie ogłoszono, ile pieniędzy Jerzy Owsiak i wspierający go Polacy zebrali w tym roku.

Paweł Adamowicz
28.01.2024 20:05 32. Finał WOŚP. Wzruszona Magdalena Adamowicz dziękuje Polakom

Paweł Adamowicz zmarł tragicznie 14 stycznia 2019 roku na skutek rozległych obrażeń, których doznał podczas ataku nożownika na scenie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Śmierć prezydenta gdańska była ogromnym szokiem dla Polaków, którzy do dziś pielęgnują pamięć o polityku. Najlepszym tego dowodem jest najnowsze zdjęcie Magdaleny Adamowicz.

Jerzy Owsiak Andrzej Duda
28.01.2024 19:28 Jerzy Owsiak zakpił z Andrzeja Dudy? Wypalił to na scenie WOŚP

Jerzy Owsiak słynie nie tylko z wielkiego serca, ale także z niepowtarzalnego poczucia humoru, któremu dał wyraz podczas 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ze sceny WOŚP padły słowa, które mogą nie spodobać się Andrzejowi Dudzie. Nietrudno dostrzec w nich aluzję do ostatnich, mocno kontrowersyjnych decyzji prezydenta.

Jerzy Owsiak
28.01.2024 18:39 Anonimowy darczyńca wrzucił do puszki WOŚP 100 tys. zł. To youtuber Budda?

32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trwa w najlepsze. Kilka godzin temu media obiegła informacja o anonimowym darczyńcy, który wrzucił do puszki wolontariuszki kwestującej na krakowskim rynku niebagatelne 100 tys. złotych. Okazuje się, że tajemniczym dobroczyńcą może być znany twórca internetowy.

Lidia Niedźwiecka-Owsiak Jerzy Owsiak
28.01.2024 18:23 Przykre wyznanie żony Owsiaka przed finałem WOŚP. "Możemy spodziewać się różnych kontroli"

WOŚP każdego roku, od ponad trzech dekad, jednoczy Polaków w misji niesienia pomocy. Według szacunków z 2020 roku, co piąty sprzęt w polskich szpitalach oznaczony jest czerwoną naklejką. Mimo to nie brakuje kontrowersji i spekulacji na temat funkcjonowania fundacji Jerzego Owsiaka. Żona społecznika zdradziła kulisy działań WOŚP.

Jerzy Owsiak
28.01.2024 17:46 Organizatorzy WOŚP nagle zwrócili się do Polaków. Wystosowali pilny apel

WOŚP w niedzielę 28 stycznia gra już po raz 32. Tradycyjnie, zwieńczeniem Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ma być zaplanowane na godz. 20 "Światełko do nieba". Niedługo przed rozpoczęciem celebracji, organizatorzy WOŚP wydali pilny apel skierowany do wszystkich Polaków. Każdy powinien znać jego treść.

Jerzy Owsiak
28.01.2024 17:19 Zdjęcie "wolontariusza" WOŚP robi furorę. "Jemu całą wypłatę bym mogła oddać"

WOŚP w niedzielę 28 stycznia gra już po raz 32. Od rana na ulicach polskich miast kwestują wolontariusze z charakterystycznymi puszkami z logo fundacji Jerzego Owsiaka. Do godz. 17 na wirtualnym koncie WOŚP pojawiło się 67 126 821 zł, a zdjęcie jednego z wolontariuszy robi furorę wśród internautów.

Jerzy Owsiak
28.01.2024 16:44 32. Finał WOŚP. Kim są córki Jerzego Owsiaka? Żyją z dala od blasku fleszy

WOŚP nie mógłby istnieć bez Jerzego Owsiaka i jego żony Lidii Niedźwiedzkiej-Owsiak, którzy wspólnie rozpoczęli działalność ratującą życie milionów Polaków. Dla wielu wspierających WOŚP ich życie prywatne pozostaje jednak tajemnicą. Wiele osób nie miało pojęcia, że para doczekała się dwóch córek. Kobiety żyją z dala od blasku fleszy. Wiemy, czym się zajmują.

Jerzy Owsiak
28.01.2024 15:56 Dramat przed finałem WOŚP. Złodzieje byli bezwzględni

WOŚP w 2024 roku gra już 32 raz. Wielki Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zaplanowano na niedzielę 28 stycznia. Już o poranku na ulicach pojawili się wolontariusze, którzy zbierają pieniądze do charakterystycznych puszek. Tak jak co roku, nie obyło się bez problemów, a media obiegły informacje o kradzieżach puszek.

Miłosz Kłeczek Kamil Wnuk
28.01.2024 14:51 Potężna awantura w Telewizji Republika. Miłosz Kłeczek nie wytrzymał, poszło o serduszko WOŚP

Gorąca niedziela (28 stycznia) na antenie Telewizji Republika. W dniu 32. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy do udziału w jednym z programów zaproszony został poseł Polski 2050. Kamil Wnuk wystąpił na antenie obklejony czerwonymi serduszkami i chętnie mówił o popularnej akcji. To jednak nie przypadło do gustu obecnym w studiu politykom PiS i samemu prowadzącemu. W efekcie wybuchła potężna awantura, podczas której Miłosz Kłeczek znów nie potrafił ugryźć się w język.

Danuta Holecka
28.01.2024 12:14 Internauci bezlitośni dla Danuty Holeckiej. Przypomnieli słowa, o których wolałaby zapomnieć

Internauci powiedzieli głośne “dość!” haniebnej krytyce Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zbulwersowani tym, co na temat akcji mówi się m.in. w Telewizji Republika, wyciągnęli na światło dzienne materiał z Danutą Holecką w roli głównej. Okazało się bowiem, że jeszcze parę lat temu dziennikarka miała na temat inicjatywy zupełnie inne zdanie niż dzisiaj. Co więcej, na własnej skórze doświadczyła, jak bardzo potrzebna jest pomoc fundacji Jurka Owsiaka.

policja zatrzymany
28.01.2024 09:27 Groził śmiercią wolontariuszom WOŚP. 55-latek nawiązywał do tragicznych zdarzeń

Policja w Pile zatrzymała 55-latka, który groził wolontariuszom Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy śmiercią. Mężczyzna publikował w sieci haniebne wpisy, w których nawiązywał do ataku na ś.p. Pawła Adamowicza. Sprawę czym prędzej zgłoszono odpowiednim służbom i dzięki temu autor gróźb nie pozostał anonimowy. Teraz grozi mu do trzech lat więzienia.

Zbigniew Łuczyński 19:30
07.01.2024 20:38 Ogromna wpadka w "19:30". Zbigniew Łuczyński wszystko pomieszał

Takich scen w Telewizji Polskiej nie było od wielu lat. Po latach niebytu, na anteny TVP w końcu wróciła Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Inna rzecz, że przy tej okazji od razu zaliczono falstart. Prowadzący niedzielne wydanie "19:30" Zbigniew Łuczyński zaliczył ogromną wpadkę. Widzowie mogli czuć się naprawdę zmieszani.

Jerzy Owsiak
19.07.2023 10:47 Jerzy Owsiak nie wytrzymał, ostro skomentował sytuację w kraju. "To ich psi obowiązek"

Jerzy Owsiak to nie tylko działacz społeczny czy dziennikarz, ale przede wszystkim założyciel, lider i twarz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy festiwalu Pol’andRock. Organizator finałów WOŚP bardzo często zabiera głos również w tematach politycznych. Tym razem wypowiedział kilka zdecydowanych słów odnośnie obecnej sytuacji w Polsce.

Jurek Owsiak WOŚP
22.05.2023 20:33 Historyczna chwila dla WOŚP. Jurek Owsiak nie kryje radości, ogłosił wspaniałe wieści

Jurek Owsiak podzielił się niespodziewanym komunikatem. Założyciel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ujawnił, że doszło do historycznej chwili. Chodzi o pieniądze i zakup specjalistycznego sprzętu.

None
13.03.2023 17:04 Tragedia w obozie Jerzego Owsiaka. Miał zaledwie 36 lat, niemal do końca pomagał innym

W niedzielę (12.03) w wieku 36 lat po ciężkiej chorobie zmarł Maciej Kazana. Mimo przeciwności losu od dawna chętnie angażował się w pomoc innym. Był m.in. wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Jaworznie.

Znany wolontariusz WOŚP okradziony. Łukasz Berezak apeluje o pomoc
14.02.2023 13:33 Znany wolontariusz WOŚP okradziony w bezczelny sposób. Łukasz Berezak apeluje o pomoc

Jeden z najsłynniejszych wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który od lat kwestuje na rzecz chorych, teraz sam potrzebuje pomocy. Łukasz Berezak doświadczył ostatnio bardzo przykrego zdarzenia - został okradziony. Złodzieje zabrali 19-latkowi umożliwiającą mu samodzielne wychodzenie z domu przystawkę do wózka. Zarówno on, jak i jego mama, apelują o wsparcie w odzyskaniu straconego elementu.

Sklep Biedronka
07.02.2023 17:17 Skandal w Biedronce. Kasjerka wyrzuciła dzieci ze sklepu, powód zdumiewa

Biedronka ma powody do wstydu. Do przykrego incydentu doszło 29 stycznia w sklepie przy ulicy Armii Krajowej w Zgierzu (woj. łódzkie). W mroźny dzień 31. finału WOŚP dzieci zbierające do puszek postanowiły wejść na chwilę do środka marketu, by się ogrzać. Takiej reakcji ze strony pracownika marketu z pewnością się nie spodziewały.

Jerzy Owsiak
02.02.2023 12:08 Jerzy Owsiak otrzymał nietypowy list od internauty. Ujawnił zdumiewającą treść

Jerzy Owsiak podzielił się w mediach społecznościowych listem jaki otrzymał od jednej z osób, która niegdyś wyraziła niepochlebną opinię nt. WOŚP. Osoba ta uderzając się w pierś przyznała, że uczyniła tak ulegając "nagonce medialnej", jednak po dokonaniu refleksji, uznała swoje postępowanie za niewłaściwe i przeprosiła.

Ma 96 lat i wciąż gra dla WOŚP. Pani Anna uzbierała do swojej skarbonki już 19 tys. zł
01.02.2023 15:35 Ma 96 lat i wciąż gra dla WOŚP. Pani Anna uzbierała do swojej skarbonki już 19 tys. zł

Ma 96 lat, ale wigoru i krzepy mógłby jej pozazdrościć niejeden dwudziestolatek. Pani Anna Kusiak, która prowadzi na Instagramie profil o żartobliwej nazwie "Życie zaczyna się po 90", kolejny już rok gra z WOŚP i odnosi na tym polu godne pozazdroszczenia sukcesy. W tegorocznej edycji w swojej eSkarbonce zgromadziła już ponad 19 tys. zł. Dwa lata temu udało jej się natomiast zebrać aż 167 tys. zł.

dariusz szczepaniak
31.01.2023 18:37 Zmarł wspierając WOŚP, osierocił niepełnosprawnego syna. Polacy nie zawiedli

29 stycznia, w trakcie charytatywnego meczu piłki nożnej organizowanego w ramach wielkiego finału WOŚP, zmarł nagle Dariusz Szczepaniak - trener, nauczyciel oraz założyciel Akademii Piłkarskiej Ostrzeszów. Miał zaledwie 46 lat. Mężczyzna osierocił swojego niepełnosprawnego syna. Błyskawicznie zorganizowano zbiórkę środków na dalsze leczenie chłopca, a Polacy jak zwykle okazali wielkie serce.

polsat wydarzenia
31.01.2023 12:05 Obszerny materiał o WOŚP podczas wieczornych "Wydarzeń". Polsat nie poszedł w ślady TVP

Rok do roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy udowadnia, że Polacy nie pozostają obojętni dla potrzebujących. Gigantyczna akcja dobroczynna przykuwa tradycyjnie uwagę mediów w kraju oraz ze świata. Działania fundacji Jerzego Owsiaka nie wszystkim się podobają, o czym można się przekonać oglądając chociażby TVP. W sprzeczności do Telewizji Polskiej stanął Polsat, który w swoich "Wydarzeniach" poświęcił niemal 3 minuty na podsumowanie pięknej akcji.

44-letnia kobieta zaatakowała 14-letnią wolontariuszkę WOŚP
31.01.2023 08:12 Kościerzyna. 44-latka zaatakowała 14-letnią wolontariuszkę WOŚP

Kościerzyna. 14-letnia wolontariuszka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy została zaatakowana przez 44-letnią kobietę. Do zdarzenia doszło w czasie niedzielnego 31. finału WOŚP. Nastolatka nie miała szans ze wściekłą agresorką.

WOŚP sprzęt
30.01.2023 14:46 Była jednym z pierwszych dzieci uratowanych dzięki WOŚP. "Nikt nie dawał mi szans"

W niedzielę 30 stycznia odbył się 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z tej okazji głos zabrała dziennikarka Marta Abramczyk, która jako noworodek była jednym z pierwszych dzieci uratowanych dzięki sprzętowi zakupionemu w ramach WOŚP. We wzruszającym tekście pisała, że nikt nie dawał jej szans na przeżycie.

Jerzy Owsiak
30.01.2023 10:38 WOŚP 2023. Tyle zebrano podczas 31. finału. Astronomiczna kwota, Jurek Owsiak idzie na rekord

Ponad 154 miliony złotych. Tyle właśnie zebrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podczas 31. finału. W tym roku WOŚP grał pod hasłem "Żyj zdrowo w zdrowym świecie" i zbierał środki na specjalistyczny sprzęt medyczny i laboratoryjny do diagnozowania i leczenia sepsy.