Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (w skrócie WOŚP) to organizacja pożytku publicznego, pełniąca rolę fundacji charytatywnej. Główny cel działania WOŚP stanowi zbiórka funduszy na zakup sprzętu medycznego dla polskich szpitali. Cel ten Orkiestra realizuje zarówno w ramach pomniejszych akcji, jak i dzięki swojej koronnej akcji, jaką jest coroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Fundacja została założona w 1993 roku z inicjatywy Jurka Owsiaka, który do dziś jest prezesem i ikoną organizacji. Od tego czasu WOŚP zebrał łącznie ponad 1,75 miliarda złotych na swoje cele statutowe. Według badań przeprowadzonych przez CBOS, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy cieszy się ogromnym zaufaniem społecznym, bo aż 87% ankietowanych – to więcej niż jakakolwiek inna instytucja czy organizacja w kraju.
Podstawę działania WOŚP stanowi coroczna, jednodniowa zbiórka publiczna, podczas której kwestujących wolontariuszy możemy spotkać w całej Polsce. Pieniądze na rzecz WOŚP można przekazywać także w formie przelewów, przy czym warto zaznaczyć, że od wielu lat zarówno metody jak i zakres pozyskiwania funduszy zwiększyły się.
Zwykle już na kilka tygodni przed samym finałem w internecie rozpoczynają się aukcje charytatywne na WOŚP. Coraz większą popularnością cieszą się także wszelkiego rodzaju wydarzenia okolicznościowe – jak na przykład biegi – w ramach których również zbierane są pieniądze.
Finał WOŚP transmitowany jest w telewizji – obecnie zarówno antenie stacji TVP, jak i TVN. W trakcie finału widzowie mogą obserwować szereg wydarzeń charytatywnych, aukcji i relacji z całej Polski. Głównym prowadzącym jest oczywiście Jurek Owsiak.
Zgodnie ze statutem fundacji, WOŚP przekazuje fundusze nie tylko na cele związane z ochroną zdrowia, ale organizuje również wydarzenie muzyczno-kulturalne, jakim jest Pol’and’Rock Festival, wcześniej znany jako Przystanek Woodstock. Jest to wydarzenie o dość dużej rozpoznawalności na w Europie, a nawet na świecie. Na scenie festiwalu wystąpiły między innymi takie zespoły jak Judas Priest, Papa Roach czy Arch Enemy.
WOŚP zajmuje się także przeprowadzaniem szkoleń z zakresu pierwszej pomocy, które w towarzystwie Polskiego Czerwonego Krzyża i GOPR przeprowadza Pokojowy Patrol – grupa związanych z Wielką Orkiestrą wolontariuszy, którzy w trakcie Pol’and’Rock Festival i innych wydarzeń służą pomocą ich uczestnikom.
Wraz z klubem piłkarskim Ruchem Chorzów, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zorganizowała akcję „Bezpieczne Stadiony”, w ramach których biedniejsze dzieci mogą otrzymać bilety na mecze, a także organizowane są licytacje strojów piłkarzy. WOŚP trzykrotnie zorganizował też mecz charytatywny przeciwko gwiazdom TVN, czego rezultatem było sfinansowanie zakupu trzech karetek neonatologicznych.
Pokaż więcej
Spółka w pełni zależna od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy złożyła wniosek o rejestrację nowego kanału telewizyjnego, a Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji już udzieliła na to zgody. KręciołaTV ma mieć charakter wyspecjalizowany muzyczno-festiwalowy i nadawać w streamingu - podaje portal Wirtualne Media.
Jurek Owsiak może mieć powody do świętowania. Po pięciu latach wygrał proces, który dotyczył zniesławienia przez dawnych pracowników TVP Info. Sąd wydawał wyrok skazujący.
Smutne informacje obiegły media w ostatnich godzinach. W wieku 100 lat zmarła Janina Szelewska, wieloletnia wolontariuszka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W czasie pandemii wspierała służbę zdrowia i medyków, pomagając m.in. w szyciu maseczek. Przykre informacje w mediach społecznościowych potwierdziła prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska.
Na sam koniec piątkowego wydania "Teleexpressu" prowadzący Maciej Orłoś zaskoczył widzów. Gospodarz programu mówił o "długofalowych efektach czynienia dobra". Wszystko w kontekście działań Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jeden z widzów w ramach akcji wylicytował bowiem dzień w redakcji "Teleexpressu".
Już niedługo fanów Grzegorza Markowskiego może czekać miłe zaskoczenie. Mimo iż gwiazda polskiej sceny rockowej jest na emeryturze, tęskni za muzyką. W sieci od kilku dni krążą materiały dające nadzieję na powstanie nowego projektu artysty. Czy zespół Perfect czeka reaktywacja?
Wiemy już oficjalnie, ile pieniędzy zebrano na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy podczas trwania 32. Finału. Wszelkie aukcje i licytacje zostały podliczone, a Jerzy Owsiak poinformował w środę 27 marca o finalnej kwocie. Padł nowy rekord WOŚP.
Jurek Owsiak przechodzi trudne chwile. Pogrążony w smutku prezes fundacji WOŚP poinformował o stracie swojego przyjaciela i wieloletniego współpracownika. Ceniony lekarz odszedł po długiej walce z chorobą
Podczas 32. finału WOŚP popularny youtuber Budda wykazał się wyjątkową hojnością i wpłacił na rzecz fundacji aż 100 tysięcy złotych. Jak godny podziwu czyn ofiarodawcy skomentował inicjator słynnej ogólnopolskiej akcji dobroczynnej? Jurek Owsiak zrobił to w swoim stylu i wyjawił wprost, na co konkretnie będzie można przeznaczyć wpłaconą kwotę.
Znany influencer pod pseudonimem Budda przekazał 100 tys. zł na WOŚP. Co więcej, przebrał się za emeryta, by nikt go nie rozpoznał. Gdy ta informacja dotarła do Owsiaka, założyciel organizacji nie czekał, by wypowiedzieć się na ten temat. Co uważa Jurek o zaskakującym geście młodego mężczyzny?
Jurek Owsiak jest od prawie 50 lat jest w związku ze swoją żoną Lidią. Co więcej jest ojcem dwóch ukochanych córek. Pomysłodawca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na pewno jest bardzo dumny ze swoich dzieci, które zakładają już swoje rodziny. Jak wygląda obecne życie córek Owsiaka? Zobaczcie, jak wyglądają!
W trakcie 32. Finału WOŚP Owsiak poinformował o darczyńcy, który wrzucił do puszki aż 100 tysięcy złotych. Teraz już wiadomo, kim był tajemniczy starszy mężczyzna. Mimo ogromnej pomocy musiał zmierzyć się z wyzwiskami, jakimi obrzucano go w internecie.
32. edycja WOŚP zakończyła się wczoraj 28 stycznia, a dziś sprawdzamy, co działo się za kulisami w studiu fundacji. Organizację odwiedziło wiele gwiazd, by po część zachęcić do promocji zbiórki. Sami zobaczcie, co celebryci założyli w ten dzień, zwłaszcza Monik Olejnik.
W niedzielę 28 stycznia odbył się 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podczas tego wydarzenia nie obyło się bez zaskakujących scen - jeden z dobroczyńców postanowił wrzucić do puszki aż 100 tysięcy złotych. Choć ucharakteryzowany był na starszego mężczyznę, okazało się, że jest to jeden z popularnych youtuberów, który chętnie angażuje się do akcji charytatywnych. Kim jest Budda?
WOŚP w niedzielę 28 stycznia zagrała już 32. raz. W 2024 roku celem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy było zebranie funduszy na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych. Właśnie ogłoszono, ile pieniędzy Jerzy Owsiak i wspierający go Polacy zebrali w tym roku.
Paweł Adamowicz zmarł tragicznie 14 stycznia 2019 roku na skutek rozległych obrażeń, których doznał podczas ataku nożownika na scenie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Śmierć prezydenta gdańska była ogromnym szokiem dla Polaków, którzy do dziś pielęgnują pamięć o polityku. Najlepszym tego dowodem jest najnowsze zdjęcie Magdaleny Adamowicz.
Jerzy Owsiak słynie nie tylko z wielkiego serca, ale także z niepowtarzalnego poczucia humoru, któremu dał wyraz podczas 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ze sceny WOŚP padły słowa, które mogą nie spodobać się Andrzejowi Dudzie. Nietrudno dostrzec w nich aluzję do ostatnich, mocno kontrowersyjnych decyzji prezydenta.
32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trwa w najlepsze. Kilka godzin temu media obiegła informacja o anonimowym darczyńcy, który wrzucił do puszki wolontariuszki kwestującej na krakowskim rynku niebagatelne 100 tys. złotych. Okazuje się, że tajemniczym dobroczyńcą może być znany twórca internetowy.
WOŚP każdego roku, od ponad trzech dekad, jednoczy Polaków w misji niesienia pomocy. Według szacunków z 2020 roku, co piąty sprzęt w polskich szpitalach oznaczony jest czerwoną naklejką. Mimo to nie brakuje kontrowersji i spekulacji na temat funkcjonowania fundacji Jerzego Owsiaka. Żona społecznika zdradziła kulisy działań WOŚP.
WOŚP w niedzielę 28 stycznia gra już po raz 32. Tradycyjnie, zwieńczeniem Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ma być zaplanowane na godz. 20 "Światełko do nieba". Niedługo przed rozpoczęciem celebracji, organizatorzy WOŚP wydali pilny apel skierowany do wszystkich Polaków. Każdy powinien znać jego treść.
WOŚP w niedzielę 28 stycznia gra już po raz 32. Od rana na ulicach polskich miast kwestują wolontariusze z charakterystycznymi puszkami z logo fundacji Jerzego Owsiaka. Do godz. 17 na wirtualnym koncie WOŚP pojawiło się 67 126 821 zł, a zdjęcie jednego z wolontariuszy robi furorę wśród internautów.
WOŚP nie mógłby istnieć bez Jerzego Owsiaka i jego żony Lidii Niedźwiedzkiej-Owsiak, którzy wspólnie rozpoczęli działalność ratującą życie milionów Polaków. Dla wielu wspierających WOŚP ich życie prywatne pozostaje jednak tajemnicą. Wiele osób nie miało pojęcia, że para doczekała się dwóch córek. Kobiety żyją z dala od blasku fleszy. Wiemy, czym się zajmują.
WOŚP w 2024 roku gra już 32 raz. Wielki Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zaplanowano na niedzielę 28 stycznia. Już o poranku na ulicach pojawili się wolontariusze, którzy zbierają pieniądze do charakterystycznych puszek. Tak jak co roku, nie obyło się bez problemów, a media obiegły informacje o kradzieżach puszek.
Gorąca niedziela (28 stycznia) na antenie Telewizji Republika. W dniu 32. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy do udziału w jednym z programów zaproszony został poseł Polski 2050. Kamil Wnuk wystąpił na antenie obklejony czerwonymi serduszkami i chętnie mówił o popularnej akcji. To jednak nie przypadło do gustu obecnym w studiu politykom PiS i samemu prowadzącemu. W efekcie wybuchła potężna awantura, podczas której Miłosz Kłeczek znów nie potrafił ugryźć się w język.
Od niedzielnego poranka 28. stycznia 2024 roku w całej Polsce trwa 32. finał WOŚP. Hojność Polaków co roku jest większa, jednak w pobiciu ubiegłorocznego rezultatu może przeszkodzić pewno przykre wydarzenie. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy została bezdusznie okradziona. Okoliczności przestępstwa budzą odrazę. Jaka suma stała się łupem złodzieja?
Dzięki hojności Polaków każdego roku za sprawą Wielkiej Orkiestrze Świąteczne Pomocy polskie szpitale wyposażane są w warte miliony złotych sprzęty. Ile z tych pieniędzy trafia bezpośrednio na konto Jurka Owsiaka? Sam zainteresowany postanowił zmierzyć się z kontrowersjami i raz na zawsze wyjawić, ile wynoszą jego zarobki. Lepiej usiądźcie, padły konkretne kwoty.
Internauci powiedzieli głośne “dość!” haniebnej krytyce Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zbulwersowani tym, co na temat akcji mówi się m.in. w Telewizji Republika, wyciągnęli na światło dzienne materiał z Danutą Holecką w roli głównej. Okazało się bowiem, że jeszcze parę lat temu dziennikarka miała na temat inicjatywy zupełnie inne zdanie niż dzisiaj. Co więcej, na własnej skórze doświadczyła, jak bardzo potrzebna jest pomoc fundacji Jurka Owsiaka.
Jerzy Owsiak przed laty zainicjował Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i z tej akcji jest znany wszystkim Polakom. Mało kto wie jednak, jakie jest jego wykształcenie. Okazuje się, że to mocno zagmatwana historia.
Policja w Pile zatrzymała 55-latka, który groził wolontariuszom Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy śmiercią. Mężczyzna publikował w sieci haniebne wpisy, w których nawiązywał do ataku na ś.p. Pawła Adamowicza. Sprawę czym prędzej zgłoszono odpowiednim służbom i dzięki temu autor gróźb nie pozostał anonimowy. Teraz grozi mu do trzech lat więzienia.