Po doniesieniach o niejawnych obradach Sejmu pojawiły się nowe ustalenia. Ujawniono kolejny istotny wątek
Piątkowe posiedzenie Sejmu przybierze nietypowy obrót, rozpoczynając się od zamkniętych drzwi i informacji o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa. Decyzja o utajnieniu części obrad zbiega się w czasie z koniecznością rozpatrzenia prezydenckich sprzeciwów wobec nowych regulacji gospodarczych. Posłowie staną przed wyzwaniem pogodzenia debaty nad zagrożeniami zewnętrznymi z procedowaniem spornych ustaw, które wywołały napięcia na linii Pałac Prezydencki – parlament.
Dlaczego część obrad Sejmu została utajniona i co premier Tusk zamierza przedstawić posłom?
Prezydium Sejmu przegłosowało decyzję o utajnieniu części piątkowych obrad w reakcji na bezpośredni wniosek premiera Donalda Tuska, który skierował prośbę o zamknięcie pierwszego punktu posiedzenia do marszałka Włodzimierza Czarzastego. Szef rządu zamierza przedstawić posłom pilną informację dotyczącą bezpieczeństwa państwa, co według wyjaśnień wicemarszałka Sejmu potrwa półtorej godziny i skupi się na newralgicznych sprawach z tego zakresu. Włodzimierz Czarzasty zapowiedział jednocześnie, że po zakończeniu tej niejawnej części nastąpi otwarta, jawna debata.
Jakie są przewidywania dotyczące tematyki pilnej informacji premiera o bezpieczeństwie państwa?
Prezydium Sejmu nie dysponuje obecnie żadnymi oficjalnymi informacjami na temat szczegółów planowanego wystąpienia premiera Donalda Tuska. Lider Konfederacji, Krzysztof Bosak, przewiduje jednak, że przemówienie może dotyczyć grup dywersyjnych i ich finansowania za pomocą kryptowalut, co łączy się z kontekstem prezydenckiego weta wobec ustawy o tych aktywach. Polityk zastrzegł przy tym wyraźnie, że jego słowa mają charakter wyłącznie spekulacji.
Kiedy i w jakiej formie Sejm zajmie się prezydenckim wetem wobec ustawy o rynku kryptoaktywów?
Marszałek Włodzimierz Czarzasty przekazał, że w piątek Sejm zajmie się prezydenckim wetem wobec ustawy o rynku kryptoaktywów, cytując apel prezydenta o rozpatrywanie jego wniosków i potwierdzając zajęcie się „jutro jednym wetem”. Głosowanie nad tym punktem zaplanowano po zakończeniu utajnionej części obrad oraz po przeprowadzeniu jawnej debaty. Marszałek Sejmu zaznaczył również, że drugim wetem izba zajmie się za dwa tygodnie.
Kiedy posłowie rozpatrzą drugie weto prezydenta dotyczące ustawy łańcuchowej?
Posłowie zagłosują nad wetem prezydenta wobec tak zwanej ustawy łańcuchowej w późniejszym terminie. Procedura ta została przesunięta na drugą połowę grudnia. Poza wyznaczeniem daty głosowania nie przedstawiono żadnych dodatkowych szczegółów dotyczących formy rozpatrzenia tego sprzeciwu głowy państwa.