Goniec.pl > Wiadomości > PKW zabrało głos, pierwsza powyborcza konferencja. Podano pierwsze dane z komisji wyborczych
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 16.10.2023 10:23

PKW zabrało głos, pierwsza powyborcza konferencja. Podano pierwsze dane z komisji wyborczych

PKW
screen PKW

Państwowa Komisja Wyborcza zwołała w poniedziałek 16 października konferencję. Tuż po godzinie 10 członkowie PKW zabrali głos po raz pierwszy po zakończeniu glosowania w wyborach parlamentarnych. Przekazano dane dotyczące wyników wyborów 2023 z 25 procent komisji.

Konferencja PKW

Poniedziałek 16 października to czas tytanicznej pracy członków komisji wyborczych w całym kraju i za granicą. Głosowania trwały do późnych godzin nocnych, więc zliczenie wszystkich oddanych głosów trwa dłużej niż zwykle. Później opublikowano również wyniki sondażu late poll.

Państwowa Komisja Wyborcza tuż po godzinie 10 w poniedziałek 16 października zorganizowała pierwszą powyborczą konferencję prasową. Poinformowano o wynikach głosowań w 25 proc. komisji wyborczych.

Niepokojące doniesienia z Białegostoku. "Miała dzwonić do komisarza wyborczego i na policję "

PKW: są wyniki z 25 proc. komisji wyborczych

Konferencja rozpoczęła się od słów ze strony szefa PKW Sylwestra Marciniaka. - Szanowni państwo przedstawimy wyniki z godziny 9:50, chociaż przyznam się, że schodząc, miałem dane z 8 tysięcy obwodów, więc cały czas liczba ulega zmianie - powiedział. Później przeszedł on do kwestii rozkładania się głosów w poszczególnych komisjach. Zastrzegł, iż nie są to końcowe wyniki wyborów 2023, gdyż głosy nadal są zliczane.

ZOBACZ: Wybory 2023. Absolutny rekord frekwencji wyborczej. Trudno uwierzyć, ilu Polaków już głosowało

Po zliczeniu głosów z nieco ponad ¼ wszystkich komisji wyborczych Prawo i Sprawiedliwość zebrało 40,05 proc. głosów. Koalicja Obywatelska jak na razie otrzymała 26,38 proc. głosów. Trzecie miejsce na wyborczym podium należy do Trzeciej Drogi z wynikiem 14,12 proc. głosów.

Jaki wynik osiągnęła Lewica i Konfederacja?

Szef PKW przekazał również dane dotyczące reszty ugrupowań walczących o miejsca w Sejmie oraz Senacie. Nowa Lewica dotychczas otrzymała 8,03 proc. głosów. Natomiast Konfederacja po zliczeniu głosów z niemal 30 proc. komisji osiągnęła wynik zaledwie 7,37 proc. poparcia wyborców. Bezpartyjni otrzymali dotychczas 1,87 proc., Polska Jest Jedna 1,69 proc. poparcia, a mniejszość niemiecka 0,33 proc. głosów.

ZOBACZ: Zaroiło się od zdjęć przy urnach. Czołowi politycy pokazali, jak głosują

Podczas konferencji potwierdzono również rekordową frekwencję na wyborach 2023. Wyniosła ona 71,99 proc. - Takiej frekwencji w dziejach RP po 1989 r. nie było - mówił Sylwester Marciniak podczas specjalnej konferencji Państwowej Komisji Wyborczej w powyborczy poranek.

Podano również dane na temat wyników referendum. Wzięło w nim udział 43,53 proc. wyborców, a więc wyniki referendum nie są wiążące. Szef PKW wyjaśnił, iż w większości przypadków wyborcy zaznaczali odpowiedź “NIE”.