Goniec.pl
PiS znów wygrywa w sondażu wyborczym, ale partia Kaczyńskiego zalicza spadek

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

PiS znów wygrywa w sondażu wyborczym, ale partia Kaczyńskiego zalicza spadek. Prezes musi być czujny

10 Maja 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Nie ma wątpliwości, gdyby wybory odbyły się w maju, najwięcej głosów wyborców otrzymałoby Prawo i Sprawiedliwość. Na podium poparcia Polek i Polaków znalazłyby się jeszcze Polska 2050 oraz Koalicja Obywatelska. Najnowszy sondaż firmy Research Partner pokazuje sympatię wyborców. Jarosław Kaczyński ma powody do zadowolenia?

Kolejne sondaże są dla PiS korzystne. Mimo iż w niektórych badaniach wyborcy okazują się mniej łaskawi i deklarują oddanie mniejszej ilości głosów, to partia Jarosława Kaczyńskiego nieustannie plasuje się u góry stawki.

Ona oblała rosyjskiego ambasadora czerwoną farbą, zabrała głos

"Na rosyjskich dyplomatach jest krew narodu ukraińskiego". Iryna Zemlyana zabrała głos, to ona oblała rosyjskiego ambasadora

CZYTAJ DALEJ

Nie inaczej jest tym razem i ponownie sondaż wskazuje, że to Prawo i Sprawiedliwość liczyć może na największe poparcie w przypadku, gdyby wybory do Sejmu i Senatu zorganizować jeszcze w maju.

Sondaż wyborczy: PiS, KO i Polska 2050 na podium

Firma Research Partner na panelu Ariadna zapytała wyborców o to, na kogo oddaliby swój głos w wyborach, gdyby do urny poszli jeszcze w tym miesiącu. Największej głosów w przypadku przedterminowych wyborów otrzymałoby PiS.

Oficjalne dane wskazują, że aż 30,8 proc. ankietowanych gotowych byłoby zagłosować na Prawo i Sprawiedliwość. Partia Jarosława Kaczyńskie zgarnęłaby największą pulę głosów Polek i Polaków.

Co ważne zdobyte 30,8 proc. to spadek poparcia. Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni PiS stracił aż 1,7 pp. To szczegół, na który wicepremier musi zwrócić szczególną uwagę i nie bagatelizować spadku. W tym samym czasie nieznacznie wzrosło poparcie dla największego przeciwnika partii Jarosława Kaczyńskiego.

Na drugim miejscu podium w czasie sondażu znalazła się Koalicja Obywatelska. Politycy Donalda Tuska mogą liczyć na poparcie ankietowanych na poziomie 26,3 proc. W stosunku do ostatniego sondażu jest to wzrost o 0,8 pp.

Ostatnie miejsce na sondażowym podium zajmuje Polska 2050. Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w maju, partia Szymona Hołowni otrzymałaby 11,6 proc. głosów. Ponownie w odróżnieniu od PiS zanotowany został wzrost (o 0,9 pp. w porównaniu do badania sprzed dwóch tygodni).

Tajny plan PiS na przedterminowe wybory, jest już wstępny termin

PiS ma plan na przedterminowe wybory. Polityk z otoczenia prezesa ujawnił tajny plan

CZYTAJ DALEJ

Kto jeszcze wszedłby do Sejmu?

Na łaskę wyborców nie może liczyć kilka partii, które w sondażu przeprowadzonym przez
firmę Research Partner uzyskały poparcie niewystarczające na to, by przekroczyć wymagany próg wybroczy.

Wśród wielkich przegranych wyborów - przy założeniu, że te odbyłyby się w maju - znaleźliby się: Polskie Stronnictwo Ludowe (poparcie na poziomie 4 proc.), Kukiz'15 (poparcie na poziomie 1,6 proc.) oraz Porozumienie Jarosława Gowina (poparcie na poziomie 0,4 proc.).

Wśród partii, które nie mogą pochwalić się równie dobrym wynikiem, jak PiS, ale nadal mogą być zadowolone i z optymizmem patrzeć na swoją przyszłość w Sejmie znalazły się Konfederacja z poparciem na poziomie 6,8 proc. (spadek o 1,1 pp.) oraz Lewica z poparciem kształtującym się na poziomie 6 proc. (spadek o 0,1 pp.).

Warto zaznaczyć, że w najnowszym sondażu aż 11,8 proc. ankietowanych wyborców zadeklarowało, że jest niezdecydowanych. Badanie przeprowadzone zostało na panelu badawczym Ariadna w dniach 5-9 maja, na reprezentatywnej próbie 1038 pełnoletnich osób z całej Polski.

Jakub Kaminski/East News

Tych prezentów nie kupuj 10-latkowi. Nie zobaczysz uśmiechu na jego twarzy

Wybór odpowiedniego prezentu dla 10-latka może być nie lada wyzwaniem, szczególnie dla osób, które nie mają na co dzień styczności z dziećmi. Podarunek powinien bowiem nie tylko sprawić dziecku radość, ale także być dla niego bezpieczny. Te produkty lepiej omijać szerokim łukiem, jeśli chcemy wręczyć 10-latkowi prezent marzeń.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Ukraina: Nowy sprzęt od USA, który sieje spustoszenie wśród rosyjskich wojsk

  • Moskwa wydała oficjalne oświadczenie po ataku na Andriejewa. Jest decyzja ws. ambasad w Polsce

  • Matura historia 2022. Kiedy jest matura z historii? O której rozszerzona matura z historii?

Źródło: gazeta.pl

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Miller Morawiecki

Wiadomości

Były premier o decyzji Morawieckiego. "Powinien przeprosić"

Czytaj więcej >
Krzysztof Jackowski

Wiadomości

Zaginięcie Iwony Wieczorek. Krzysztof Jackowski nie ma wątpliwości: "Znalezienie ciała nierealne"

Czytaj więcej >
Leszek Miller

Wiadomości

Leszek Miller: Nie mamy rządu, w którym premier jest premierem

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Beata Szydło za Andrzeja Dudę? Ryszard Czarnecki: "Jest naturalną kandydatką"

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Jarosław Kaczyński ma powody do obaw. PiS prowadzi, ale traci poparcie

Czytaj więcej >
Wypadek

Wiadomości

Opolskie. Tragiczny wypadek w Brzegu. Nie żyje jedna osoba

Czytaj więcej >