Goniec.pl > Wiadomości > PiS przypomniało sobie o obietnicy z 2015 roku. Rodzice będą zadowoleni
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 11.07.2023 15:03

PiS przypomniało sobie o obietnicy z 2015 roku. Rodzice będą zadowoleni

Dziecko, rodzice
pexels/pixabay

Nowa ustawa podatkowa autorstwa polityków obozu rządzącego ma nieść wiele korzystnych rozwiązań, także dla rodziców. PiS przypomniał sobie o obietnicy z 2015 roku i zobowiązał się do obniżki stawki podatku VAT.

PiS wraca do obietnicy sprzed 8 lat

Podatek VAT na ubranka dziecięce od lat był przedmiotem konfliktu między polskim rządem a Unią Europejską. Od 2011 roku produkty te opodatkowane są najwyższą stawką podatku, tj. 23 proc. Rząd Prawa i Sprawiedliwości w 2015 roku obiecał wprowadzić zadowalające rozwiązania dla rodziców. Po 8 latach wraca do deklaracji wyborczej.

Pomysł obniżki VAT wprowadzono w projekcie ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych. Dokument zawiera też tzw. mały ZUS bez limitu czasowego, ryczałt dla większej liczby podatników i większą przewidywalność prawa.

TVN ma poważny problem. Niedługo kanały znikną z anteny?

Autorzy projektu tłumaczą okoliczności

O co chodzi w propozycji? Ma nastąpić obniżka podatku VAT na ubranka i obuwie dziecięce z 23 do 5 proc. Ma to być spełnienie jednej z obietnic składanych przez Prawo i Sprawiedliwość, kiedy ugrupowanie próbowało zdobyć władzę w Polsce w 2015 roku. Jak zaznaczono w uzasadnieniu "w związku z dokonanymi w ostatnim czasie zmianami prawa europejskiego stosowanie do odzieży i obuwia dziecięcego obniżonej stawki VAT nie może już być kwestionowane przez organy Unii Europejskiej”.

Zmiany mają być wyrazem "wsparcia rodziców w wychowaniu dzieci"

Pomysłodawcy aktu tłumaczę, że celem zmian jest "wsparcie rodziców w wychowaniu dzieci, co przyświeca wielu działaniom podejmowanym przez Prawo i Sprawiedliwość”.

PiS po raz pierwszy wyszedł z taką propozycją, podczas konwencji programowej „Myśląc Polska 2015”. Osiem lat temu partia złożyła obietnicę, że będzie "dążyć do wprowadzenia zerowej stawki VAT” na te produkty.    

Źródło: Radio ZET

Tagi: PiS dzieci