Goniec.pl > Wiadomości > PiS może przejmować parlamentarzystów? Ekspertka zdradza, co może się stać w najbliższych dniach
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 16.10.2023 10:37

PiS może przejmować parlamentarzystów? Ekspertka zdradza, co może się stać w najbliższych dniach

Jarosław Kaczyński
Fotokibit/East News

Wybory parlamentarne 2023 już za nami. Teraz oczekujemy już tylko oficjalnych wyników przedstawionych przez Państwową Komisję Wyborczą, które powinny się pojawić w ciągu najbliższych godzin. Dzisiaj nad ranem opublikowano z kolei sondaż late poll, który umocnił w przekonaniu opozycję, o szansie przejęcia władzy w Polsce. Nadchodzący czas w polskiej polityce i możliwe działania PiS-u w rozmowie z Onetem oceniła ekspertka.

Wybory 2023. Opublikowano dane z late poll

Według najnowszego sondażu late poll, Prawo i Sprawiedliwości wygrywa wybory 2023 z poparciem wynoszącym 36,6 proc. Dalej znajduje się Koalicja Obywatelska z wynikiem 31 proc. i Trzecia Droga z wynikiem 13,5 proc. Do Sejmu weszłyby również Lewica - 8,6 proc. oraz Konfederacja - 6,4 proc. Według tych danych PiS może liczyć na 198 mandatów w Sejmie. Do samodzielnego rządzenia potrzeba minimum 231 mandatów. To opozycja jest w znacznie lepszej sytuacji. 

- Na razie zwycięstwo jest wyraźne i myślę, że to zwycięstwo skonsumujemy tworzeniem rządu - powiedział szef klubu PiS Ryszard Terlecki, odnosząc się do sondażowych wyników wyborów exit poll. - Jestem z natury optymistą, więc myślę, że sobie poradzimy - dodawał.

Są wstępne wyniki wyborów parlamentarnych 2023. Sondaż late poll wzbudził ogromne emocje

PiS może przejmować parlamentarzystów?

- Scenariusze są różne, łącznie z wcześniejszymi wyborami. Myślę, że przed nami niezwykle istotny tydzień. Nie odrzucałabym tego, w czym PiS się dobrze czuje, czyli próby przejmowania poszczególnych parlamentarzystów, chociaż ta arytmetyka przynajmniej na ten moment wydaje się nieubłagana - ocenia politolożka prof. Agnieszka Kasińska-Metryka w rozmowie z Onetem. Ekspertka przyznaje, że spodziewała się nieco wyższego poparcia dla Lewicy.

Ekspertka nie ma wątpliwości

Zdaniem prof. Agnieszki Kasińskiej-Metryki, prezydent Andrzej Duda powierzy misję formowania rządu politykowi PiS. A wówczas może zacząć się "wielkie targowisko". - Mam wrażenie, że na tym wielkim targowisku będą padały bardzo konkretne funkcje i propozycje. Doświadczenia pokazują, że już wybrani parlamentarzyści nie są aż tak lojalni wobec wyborców, jeśli mają na stole propozycje nie do odrzucenia - twierdzi.

- Nie chcę mówić, że prawie każdy może ulec, ale tak jak nie wierzyłam w deklaracje Konfederacji, tak zapewnienia Trzeciej Drogi też mnie nie przekonują. Myślę, że PSL, koalicjant w ramach Trzeciej Drogi, nie darmo zapracował sobie na opinię partii zawsze obrotowej - ocenia ekspertka.

 

Źródło: Onet