Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Pilny alert RCB dla części Polski, mieszkańcy muszą wiedzieć. "Uwaga! Zakaz przebywania w strefie"
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 14.06.2024 20:08

Pilny alert RCB dla części Polski, mieszkańcy muszą wiedzieć. "Uwaga! Zakaz przebywania w strefie"

alert RCB
Fot. East News/Arkadiusz Ziolek

Do Polaków trafia alert RCB. Ostrzeżenie dotyczy jedynie osób mieszkających i przebywających przy granicy z Białorusią. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina o zakazie związanym z ograniczeniami możliwości poruszania się na części terenów przygranicznych.

Alert RCB trafia do Polaków

Część Polaków otrzymała ważny alert RCB. Specjalną wiadomość otrzymują mieszkańcy części województwa lubelskiego oraz podlaskiego. Związane jest to z faktem, iż od czwartku (13.06) obowiązuje czasowy zakaz przebywania.

ZOBACZ TAKŻE: Bank PKO BP wydał ważny komunikat. “Transakcje wykonaj wcześniej”

Zakaz przebywania obowiązują na około 60 km granicy z Białorusią. Ma to pomóc w działaniu polskich służb zmagających się z kryzysem migracyjnym. Alert RCB nie jest przypadkowy. Wiadomość ma przypomnieć o tym, że nie wolno zbliżać się do linii granicy na 200 metrów.

Tragedia na Podkarpaciu. Nie żyje 33-letnia kobieta. Popełniła fatalny błąd

Alert RCB związany jest z obowiązującym rozporządzeniem

Uwaga! Zakaz przebywania w strefie przyległej do granicy państwowej z Białorusią. Stosuj się do poleceń służb. Bądź czujny i informuj o podejrzanych osobach - czytamy w alercie RCB wysłanym do Polaków.

Zakaz, o którym mowa w alercie RCB, obowiązywać będzie przez 90 dni. Oznacza to, że przez trzy najbliższe miesiące do granicy polsko-białoruskiej nie powinny zbliżać się żadne nieuprawnione do tego osoby. Wynika to z rozporządzenia MSWiA w sprawie czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Białorusią.

Zakaz zbliżania się do granicy z Białorusią już obowiązuje

Rozporządzenie ograniczające możliwość poruszania się po terenach przygranicznych pojawiło się w Dzienniku Ustaw w środę 13 czerwca. W czwartek 15 czerwca alert RCB przypominający o nowych regulacjach trafił do Polaków.

ZOBACZ TAKŻE: Polscy kibice lecieli na Euro, gdy nagle ich samolot zawrócił na Okęcie. Chwile grozy na pokładzie

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem strefa zakazu przebywania obejmują aż 60,67 km granicy z Białorusią. Nie jest to przypadek. Obejmuje to zasięg terytorialny Placówek Straży Granicznej w Białowieży, Czeremsze, Dubiczach Cerkiewnych oraz Narewce.