Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Byliśmy przed szpitalem, w którym zmarł 21-letni żołnierz. Jeden szczegół wzrusza do łez
Irmina Jach
Irmina Jach 12.06.2024 12:05

Byliśmy przed szpitalem, w którym zmarł 21-letni żołnierz. Jeden szczegół wzrusza do łez

żołnierz Mateusz Sitek szpital MON
Fot. Goniec/Twitter

Trwa pogrzeb 21-letniego żołnierza, który zginął po ataku na granicy polsko-białoruskiej. Warszawiacy postanowili oddać hołd Mateuszowi Sitkowi, składając kwiaty i znicze pod szpitalem MON, w którym spędził ostatnie dni życia. Nie zabrakło wzruszających akcentów.

Polski żołnierz został zaatakowany na granicy polsko-białoruskiej

28 maja na polsko-białoruskiej granicy w okolicach Dubicz Cerkiewnych 21-letni żołnierz Mateusz Sitek został zaatakowany nożem przez migranta, który próbował sforsować stalową zaporę. Przez ponad tydzień wojskowy walczył o życie. Zmarł 6 czerwca.

Mateuszu, Nasz Bracie w służbie, wypełniłeś słowa roty przysięgi — pisało wówczas Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. 

To on zastąpi Andrzeja Dudę? "Będziemy mieli poważnego prezydenta"

Upamiętnili Mateusza Sitka przed szpitalem MON

W czwartek wieczorem przed szpitalem MON przy ul. Szaserów w Warszawie zapłonęły znicze. Mieszkańcy stolicy oddali w ten sposób hołd zmarłemu kilka godzin wcześniej żołnierzowi. Pojawiły się również kwiaty i baner "Murem za polskim mundurem".

Tuż pod banerem stanął brzozowy krzyż z biało-czerwoną szarfą i wzruszającym akcentem: szalikiem Legii Warszawa — ukochanego klubu zmarłego 21-latka. Na tabliczce czytamy: "Żołnierz polski Mateusz Sitek, lat 21, poległ za ojczyznę".

ZOBACZ TAKŻE: To on zastąpi Andrzeja Dudę? "Będziemy mieli poważnego prezydenta"

znicze przed szpitalem MON
znicze przed szpitalem MON fot. Goniec.pl
znicze przed szpitalem MON
krzyż przed szpitalem MON fot. Goniec.pl

Pogrzeb żołnierza, który zginął po ataku na granicy

W środę 12 czerwca w godzinach przedpołudniowych rozpoczęło się ostatnie pożegnanie 21-letniego żołnierza. Msza żałobna odbywa się w Kościele pw. Świętej Anny w miejscowości Nowy Lubiel na Mazowszu. 

Wojsko w imieniu rodziny poprosiło o uszanowanie "niezwykle trudnego czasu". Mateusz Sitek został pośmiertnie awansowany na stopień sierżanta Wojska Polskiego oraz odznaczony "Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju".