Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Pilne alerty w całej Polsce, zacznie się już za chwilę. "Grad i trąby powietrzne"
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 21.06.2024 12:23

Pilne alerty w całej Polsce, zacznie się już za chwilę. "Grad i trąby powietrzne"

Kobieta z psem
Fot. Freepik/IMGW-PIB

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dotyczące pogody na nadchodzący weekend. Czekają nas burze, trąby powietrzne i silny wiatr, w porywach nawet do 120 km/h. Dla siedmiu województw wydano zagrożenie najwyższego stopnia.

Prognoza na nadchodzący weekend

W piątek, 21 czerwca Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wydał ostrzeżenia o możliwych ekstremalnych zjawiskach pogodowych na nadchodzący weekend. Mowa o upale, burzach, gradzie, silnym wietrze i nawet miejscowych trąbach powietrznych. 

Największe prawdopodobieństwo wystąpienia tego typu zjawisk, synoptycy prognozują w województwach:

  • małopolskim, 
  • śląskim,
  • dolnośląskim. 

Polska początkowo będzie pod wpływem wyżu rozciągającego się od Bałtyku po Morze Czarne, ale w ciągu dnia od zachodu zacznie wpływać płytka zatoka niżowa związana z niżem znad Danii, przemieszczająca się na wschód. Z zachodu będzie napływać bardzo ciepłe i wilgotne powietrze zwrotnikowe — informuje w prognozie burzowej IMGW.

Wiatr łamał drzewa jak zapałki i zrywał dachy. Fatalny bilans burz nad Polską

Najgorzej w piątek

Najgorzej sytuacja ma wyglądać w nocy z piątku na sobotę, kiedy to szczególnie w południowej części kraju, gzie wiać będzie silny wiatr - w porywach do 120 km/h. Zdaniem ekspertów spać może grad o średnicy nawet 6 cm. 

W weekend w Polsce będzie burzowo, zwłaszcza w początkowej jego części. W piątek najwięcej opadów na krańcach południowo-zachodnich. W nocy z piątku na sobotę ekstremalne zjawiska, takie jak grad, trąby powietrzne czy porywy wiatru do 120 km/h, możliwe są w południowej połowie kraju - czytamy w komunikacie. 

Burze prawie w całym kraju

W ostatnich dniach przez Polskę przeszły silne burze, które skutkowały wieloma interwencjami strażaków w całym kraju. W nocy ze środy na czwartek 20 czerwca odnotowano ich  ponad 2500. W Rybniku wiatr powalił setki drzew, w Pszczynie na skutek nawałnicy doszło do częściowego zawalenia się dachu jednego z hipermarketów. W Otwocku przez silny wiatr i zwalone drzewa nastąpiły przerwy w dostawie prądu.