Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Potężne nawałnice przeszły przez Polskę. Strażacy interweniowali ponad tysiąc razy
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 19.06.2024 22:16

Potężne nawałnice przeszły przez Polskę. Strażacy interweniowali ponad tysiąc razy

nawałnice
fot. Facebook/Urząd Miasta Otwock

Potężne burze przeszły w środę 19 czerwca przez Polskę. Synoptycy ostrzegają, że niespokojnie może być również dzisiejszej nocy. Wydano ostrzeżenia dla wielu regionów. Wichury i nawałnice sparaliżowały dziś wiele miejscowości. Strażacy wyjeżdżali do interwencji ponad tysiąc razy. Żywioł spowodował liczne straty. Mieszkańcy w mediach społecznościowych alarmują na bieżąco o sytuacji pogodowej w ich regionach. 

Nawałnice przeszły przez wiele regionów Polski

W środę niebezpieczne zjawiska pogodowe pojawiły się wielu częściach Polski. Burzom towarzyszyły intensywne ulewy i gradobicia. Jak przekazała Państwowa Straż Pożarna, tylko do godziny 19:00 strażacy odebrali 940 zgłoszeń dotyczących usuwania skutków silnego wiatru oraz podtopień budynków i ulic. Najwięcej w woj.: mazowieckim - 470, śląskim - 162, opolskim 45, świętokrzyskim 43, wielkopolskim 42 oraz lubelskim 37.

Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej po godzinie 20.00 wydali najnowsze ostrzeżenia przed burzami. W województwach śląskim i małopolskim obowiązują alerty 3 stopnia.

Obserwowane są i nadal prognozowane gwałtowne burze, którym miejscami  będą towarzyszyć ulewne opady deszczu do 55 mm oraz porywy wiatru, lokalnie do 120 km/h.

14-letniego Kuby szukała cała Polska. Przekazano tragiczne wieści

Nawałnice spowodowały ogromne straty

Żywioł spowodował ogromne straty w wielu miejscowościach w Polsce. Jak informują przedstawiciele Otwocka (woj. mazowieckie), w mieście trwa akcja usuwania skutków przejścia silnej burzy. Jak widać na opublikowanych zdjęciach, powalone drzewa zniszczył zaparkowane samochody.

ZOBACZ: Niebezpieczna noc w pogodzie. Synoptycy ostrzegają, wiatr nawet do 100 km/h

W akcję zaangażowani są strażacy z PSP, OSP oraz służby miejskie. Podnośniki Otwockiego Zakładu Energetyki Cieplnej zostały przekazane do dyspozycji PSP, aby jak najszybciej usunąć skutki nawałnicy. Równolegle miejskie służby sprzątają gałęzie z ulic, chodników, ścieżek rowerowych, terenów zielonych. Trwa też odpompowywanie wody z ulic - poinformowano.

Mieszkańcy zarejestrowali, jak wyglądała dzisiejsza potężna burza w Otwocku.

Niebezpiecznie w nocy. Wiatr nawet do 120 km/h

Ogromne zniszczenia po nawałnicach odnotowali również mieszkańcy m.in. Śląska. Jak informują Łowcy Burz, "uderzenie wiatru prostoliniowego oraz gradu zmieszanego z deszczem było tak potężne, że zrywało dachy i łamało drzewa jak zapałki".

Jak informuje IMGW, w nocy na południu Polski pojawią się kolejne silne burze z ulewami i wiatrem do nawet 120 kilometrów na godzinę. Ostrzeżenia meteorologiczne trzeciego stopnia zostały wydane w województwach śląskim i małopolskim, w powiatach: olkuskim, chrzanowskim, oświęcimskim, wadowickim.