Goniec.pl
Pieniądze dla seniorów: Skarbówka odda emerytom nadpłacony podatek

materiały własne Iberion

ZUS potwierdził, pieniądze wrócą do portfeli seniorów. Skarbówka odda emerytom nawet 700 złotych z podatku

13 Września 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Pieniądze dla seniorów, które niesłusznie zasiliły konto skarbówki, wrócą do kieszeni emerytów. Nie nastąpi to w najbliższych tygodniach, ale pewne jest, że rząd zwróci niesłusznie pobrany podatek. Mowa nawet o 600-700 zł zwrotu. Jest to bezpośrednio związane z podatkowym tornadem o nazwie "Polski Ład".

Pieniądze mogły zostać w kieszeni emerytów, ale stało się inaczej. Czas otrzeć łzy, gdyż to już pewne, że podatek wróci na konta seniorów.

Jeszcze we wrześniu wróci nauka zdalna? Przemysław Czarnek zabrał głos

Nauka zdalna wróci jeszcze we wrześniu? Przemysław Czarnek zabrał głos, wszystko jasne

CZYTAJ DALEJ

Pieniądze dla senioróww czasach szalejącej inflacji szczególnie istotne. Wszystko wskazuje, że za kilka miesięcy do emeryckich budżetów wpłynie pokaźny przelew. Co najważniejsze, nie będzie to kolejna 14. lub nawet 15. emerytura.

Pieniądze, które od marca zaczną dostawać emeryci to nic innego, jak nadpłacony podatek. Polski Ład i rząd sporo namieszał, a z kieszeni seniorów zniknęły pieniądze, które już w pierwszej połowie 2022 mogły zostać wydane na leki, jedzenie, czy dołożone do zakupu węgla.

Pieniądze wrócą do seniorów, emeryci mają powody do radości

Pieniądze dla emerytów płyną ostatnimi czasy szerokim strumieniem. ZUS potwierdził, że 14. emerytura w 2022 roku zaczęła opuszczać skarbiec państwa i wpływać na konta seniorów.

Niczym bumerang powrócił temat 15. emerytury i kolejnych wypłat pieniędzy dla seniorów. Chociaż eksperci z dystansem podchodzą do kampanijnego pomysłu Andrzeja Dudy, to już prezes ZUS nie zdejmuje go ze stołu, gdzie leżą scenariusze na przyszłość kalendarz wypłat dodatkowych świadczeń emerytalnych.

Okazuje się jednak, że pieniądze dla seniorów to kwestia nadal otwarta. Emeryci w związku z zawirowaniami podatkowymi otrzymają od skarbówki pokaźny zwrot. Wszystko ze względu na zmianę stawki podatkowej.

Nawet 600-700 zło wróci na konta emerytów. Te pieniądze dla seniorów nie zostaną jednak wypłacone w najbliższych tygodniach. Konieczne jest dotrzymanie terminów podatkowych i poczekanie do 2023 r.

Seniorzy płacili zbyt duży podatek, dostaną zwrot pieniędzy

Sprawę zwrotu podatku dla emerytów nagłośnił "Fakt". Tabloid zwrócił uwagę na chaos, jaki Polski Ład oraz rządzący wprowadzili do wyliczeń księgowych, a więc ostatecznie do podatkowego tornada w kieszeniach.

Norbert Kaczmarczyk straci posadę w rządzie PiS, decyzja zapadła

Kolejna dymisja w rządzie Mateusza Morawieckiego. Zapadła decyzja ws. Norberta Kaczmarczyka

CZYTAJ DALEJ

Zwrot podatku dla emerytów to nic innego, jak "efekt dwukrotnej rewolucji, jaką w tym roku zafundował wszystkim Polakom rząd". W 2022 r. aż dwa razy ministrowie Mateusza Morawieckiego decydowali się na zmiany progów podatkowych.

- Przez bałagan, jaki wprowadzili rządzący, przez pół tego roku obowiązywała 17 proc. stawka podatkowa, a od 1 lipca została obniżona do 12 proc. Przy czym niższa stawka PIT obowiązuje wstecz od 1 stycznia 2022 r. Zatem osoby, które od stycznia do czerwca nadpłaciły podatek, mogą liczyć na to, że skarbówka w przyszłym roku zwróci im pieniądze - podaje "Fakt". Wiadomość o dodatkowych pieniądzach dla seniorów, na pewno ucieszy wielu polskich emerytów.

Ci emeryci dostaną zwrot podatku

Podobnie, jak w przypadku 14. emerytury duży zwrot podatku przysługuje konkretnej grupie emerytów. Tylko seniorzy mający świadczenie powyżej 2,5 tys. zł brutto mogą oczekiwać pokaźnego przelewu od skarbówki.

Należy jednak pamiętać, że aby otrzymać zwrot podatku, konieczne jest rozliczenie z państwem za rok podatkowy 2022. Dodatkowe 600-700 zł to dla wielu emerytów zastrzyk gotówki, który znacznie poprawi ich sytuację materialną.

Emeryci nawet nie wiedzą, że mogą starać się o dodatkowe pieniądze

Nie tylko czternastka. Emerycie, te pieniądze ci się należą, złóż odpowiednie dokumenty i zyskaj

Emerycie, musisz to wiedzieć. W tym roku starać możesz się o szereg dodatków i zasiłków. Dodatkowe pieniądze zwyczajnie ci się należą. Wyjaśniamy, o jakich kwotach mowa. Nie są one małe i na pewno pomogą podreperować domowy budżet każdego seniora. fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: fakt.pl, money.pl

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Skulska Wieś. W tragicznym wypadku zginęła samotna matka czwórki dzieci. Przyjaciele chcą pomóc jej bliskim.

Wiadomości

Skulska Wieś. W tragicznym wypadku zginęła samotna matka czwórki dzieci. Przyjaciele chcą im pomóc

Czytaj więcej >
Pixabay.com svklimkin

Wiadomości

USA: Skandaliczna praca domowa dla 8-latki. Rodzice bez chwili wahania wezwali policję

Czytaj więcej >
AndrzejRembowski/Pixabay

Wiadomości

Rybnik: 51-latek gwałcił i nagrywał kobiety. Wśród ofiar jest 16-latka

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Policja wyjechała na drogi w całej Polsce. Kierowcy muszą mieć się na baczności, kontrolują jedną rzecz

Czytaj więcej >
Lublin: Pożar w Sądzie Okręgowym. W akcji 5 zastępów straży pożarnej, ewakuowano 40 osób

Wiadomości

Lublin: Pożar w Sądzie Okręgowym. W akcji 5 zastępów straży pożarnej, ewakuowano 40 osób

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński w końcu się doigrał. Prezes PiS został ukarany przez Komisję Etyki Poselskiej

Wiadomości

Jarosław Kaczyński w końcu się doigrał. Prezes PiS został ukarany przez Komisję Etyki Poselskiej

Czytaj więcej >