Goniec.pl
Wypłata 14. emerytury jeszcze w sierpniu, dodatkowe pieniądze trafią do seniorów w różnych terminach

Domena publiczna

PGG podnosi już ceny węgla o nawet 40 proc. Co z rządowymi dopłatami?

16 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

PGG podnosi gwałtownie ceny węgla - nawet o 40 proc. Tymczasem wydaje się, że kwestia dopłat dla klientów indywidualnych całkowicie stoi, urzędnicy rozkładają ręce. Czy niektórzy Polacy będą musieli próbować przetrwać zimę z wyłączonymi kaloryferami?

Rząd zapowiedział dopłaty, a zdaje się, że niewielu pośredników w skupie węgla z nich skorzysta. Wszystko przez niepewność związaną z tym, czy rządzący na pewno wywiążą się z obietnicy i przekażą środki w odpowiednim czasie.

Znicz

Wlk. Brytania: Fatalna pomyłka w szpitalu. Nie żyje 36-letni pacjent

CZYTAJ DALEJ

PGG podnosi już ceny węgla o nawet 40 proc., a dopłat jak nie było, tak nie ma. Nadchodzi mroźna zima

Nowy cennik Polskiej Grupy Górniczej niejednego właściciela domu ogrzewanego węglem może przyprawić o zimne poty. Ceny podskoczyły o nawet 40 proc. Cena tony ekogroszku kosztuje teraz o 400 zł więcej niż wcześniej, a węgla Orzech - nawet o 1180 zł.

Średnia cena za tonę węgla wynosi według nowego cennika 1200 zł. Podwyżki związane są z ujednoliceniem cen surowca pochodzącego z różnych kopalni. Jak tłumaczy spółka, wszystko przez wzrost cen wydobycia.

Wzrosły koszty paliwa i prądu, jak i również stali, która jest absolutnie niezbędna do wydobywania węgla. Jej koszt wzrósł w ostatnim czasie o 78 proc.

- Według prognoz techniczno-ekonomicznych, w PGG S.A. wydatki będą w tym roku aż o 2,4 mld zł większe niż rok wcześniej. Spółka poniesie też istotnie zwiększone wydatki na działania inwestycyjne nieodzowne dla zwiększania produkcji i sprzedaży węgla opałowego dla sektora komunalno-bytowego. PGG S.A. wyda na inwestycje o ponad 1,12 mld zł więcej niż rok wcześniej - przekazała spółka na swojej stronie.

Ceny przedstawione przez PGG są, jak twierdzi, wciąż niższe niemal trzykrotnie od zaproponowanych na rynku komercyjnym. Widać też, że zainteresowanie jest niemałe - wykupiono właściwie wszystkie zasoby ze strony internetowej. PGG zapowiedziało, że uzupełni i zwiększy liczbę sprzedawanej ilości węgla w sieci.

Problem jednak taki, że ceny rosną, a o dopłatach do węgla wciąż nic nie wiadomo. Wielu sprzedawców zapowiedziało, że nie będzie sprzedawać surowca taniej, dopóki nie otrzyma wyraźnych gwarancji od rządu, a nawet wtedy niektórzy z nich w ogóle się na to nie zgodzą.

Inną sprawą jest kwestia tego, że aby otrzymać dofinansowanie trzeba złożyć wniosek. Chętnych są tłumy, urzędy już prowadzą rejestracje, ale problem jest jeden - wzory wniosków w ogóle nie zostały jeszcze opublikowane. Nie można go złożyć ani przez internet, ani osobiście w urzędzie.

Wzór wniosku pojawił się już i widać, jak wygląda, ale urzędnicy i tak rozkładają ręce. Nie znalazł się on w rozporządzeniu, jak wynika z przepisów i przez to nie może zostać przez nikogo użyty jako zgodny z prawem.

Dodatek ma wynieść 3 tys. zł, ale żeby go otrzymać, trzeba było do końca czerwca 2022 roku zarejestrować swój piec jako źródło ogrzewania paliwem stałym. Jeśli deklaracja nie została wypełniona, dodatek nam nie przynależy.

Świat nie był obojętny na śmierć Lecha Kaczyńskiego i jego żony, kondolencje płynęły zewsząd

Świat po katastrofie smoleńskiej nie milczał. Dziś niewielu pamięta, co zrobił Łukaszenka

Świat nie był obojętny na śmierć Lecha Kaczyńskiego, Marii Kaczyńskiej oraz reszty polityków, urzędników oraz załogi prezydenckiego samolotu TU-154M. Oto, jak na katastrofę smoleńską zareagowali najważniejsi politycy na świecie. Niektóre z gestów chwytają za gardło. fot. MIREK NOWORYTA/East News; TOPSHOTS/AFP PHOTO / Saul LOEB; AFP PHOTO / CLARA ACHARD; EyePress News/Shutterstock

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Zaskakująca prawda o Jarosławie Kaczyńskim wyszła na jaw. Polacy się tego nie spodziewali

  • Rosjanie szukają sposobów na ucieczkę z frontu. Niewiarygodne, w jaki sposób chcą uniknąć walki

  • Śmiertelny wypadek pod Opatowem. Osobówka zmiażdżona po zderzeniu z autem dostawczym

Źródło: Goniec.pl

Tagi:

Anna DymarczykAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem studentką historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są mi kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: anna.dymarczyk@goniec.pl

Podobne artykuły

Facebook/Ochotnicza Straż Pożarna Skwierzyna

Wiadomości

Lubuskie: Tragiczny wypadek pod Skwierzyną. Nie żyją dwie młode osoby

Czytaj więcej >
materiały policyjne

Wiadomości

Wystartowała ogólnopolska akcja policji. Ma potrwać do końca roku

Czytaj więcej >
Pixabay/12019

Wiadomości

Pogoda na niedzielę. Burze, deszcz, gwałtowne wichury i śnieg w górach

Czytaj więcej >
materiały policyjne

Wiadomości

Koszalin: Kierowca nie zatrzymał się do kontroli. Podczas pościgu padły strzały

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nadchodzi kolejna zmiana dotycząca noszenia maseczek. Rząd wydał nowe rozporządzenie

Czytaj więcej >
Mocne słowa premiera o Radosławie Sikorskim: "Pionek w grze putinowskiej propagandy"

Wiadomości

Mocne słowa Mateusza Morawieckiego o Radosławie Sikorskim: "Pionek w grze putinowskiej propagandy"

Czytaj więcej >