Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Pewien turysta ma ogromne szczęście, jego wyczyn robi wrażenie. Znalazł 400 diamentów
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 17.03.2023 20:50

Pewien turysta ma ogromne szczęście, jego wyczyn robi wrażenie. Znalazł 400 diamentów

Park narodowy
Flickr/ James St. John/ Kathy

Znajdujący się Stanach Zjednoczonych, stanowy park Crater of Diamonds to bez wątpienia wyjątkowe miejsce na mapie świata. Odwiedzający, położony w stanie Arkansas obszar turyści, mogą tam bowiem znaleźć... diamenty. Jeden z najbardziej zapalonych kolekcjonerów może się pochwalić zbiorami liczącymi 400 sztuk! 

Słynny park, gdzie można odnaleźć... diamenty

Crater of Diamonds State Park to miejsce odwiedzane przez turystów zarówno amerykańskich, jak i tych z całego świata. Powodem dużej popularności obszaru są nie tylko bogate walory naturalne. W parku znajduje się bowiem pole o powierzchni 15,2 ha, gdzie odwiedzający mogą znaleźć… diamenty.

Jest to zarazem jedyne tego typu miejsce na świecie, gdzie drogocenne kamienie odnalezione przez turystów, mogą zostać przez nich zachowane. Do licznych odkryć dochodzi tam nieprzerwanie, aż od 1906 r. To właśnie w Crater of Diamonds State Park został odnaleziony słynny “Uncle Sam”. Znaleziony w 1924 r. diament ma ponad 40 karatów i jest największym diamentem, jaki kiedykolwiek znaleziono w Stanach Zjednoczonych.

Lidl rozbił bank, takich okazji dawno nie było. Polacy będą walić drzwiami i oknami

Regularnie znajduje diamenty

O parku znowu zrobiło się głośno w ostatnich dniach za sprawą amerykańskiego turysty, Davida Andersona. Może on pochwalić się niebywałym szczęściem ze względu na znalezisko, którego dokonał na terenie Crater of Diamonds State Park. Drogocenny kamień, który odkrył cytowany przez BBC poszukiwacz to 3,29-karatowy brązowy diament.

- Na początku pomyślałem, że to kwarc, ale zastanowiło mnie, że bardzo błyszczy. Gdy go podniosłem, zdałem sobie sprawę, że to diament! - wspomina dumny znalazca. David Anderson podkreśla, że pierwszy raz odwiedził to miejsce w 2007 roku i od tego czasu jest stałym bywalcem. - Po tym, jak znalazłem mój pierwszy diament, 1,5 karatowy biały, uzależniłem się - stwierdził.

Jak się okazuje, dla poszukiwacza jest to całkiem intratny biznes. Wspominał on w rozmowie z BBC, że dotychczas udało mu się odnaleźć już 400 diamentów! Do tych najbardziej okazałych należy m.in. 3,83-karatowy żółty diament znaleziony w 2011 roku i 6,19-karatowy biały diament znaleziony w 2014 roku.

Można wypożyczyć narzędzia do kopania

Co ciekawe, odwiedzający amerykański park mogą wypożyczyć narzędzia do kopania i przesiewania, a strażnicy parku oferują bezpłatną identyfikację wszelkich skał i minerałów znalezionych w parku. Od 1906 roku znaleziono ponad 75 000 diamentów. Z tego ponad 35 000 odkryto od czasu, gdy region stał się parkiem stanowym w 1972 roku.

Źródło: BBC