Goniec.pl

Flickr/ James St. John/ Kathy

Pewien turysta ma ogromne szczęście, jego wyczyn robi wrażenie. Znalazł 400 diamentów

17 Marca 2023

Autor tekstu:

Jan Jałowczyk

Znajdujący się Stanach Zjednoczonych, stanowy park Crater of Diamonds to bez wątpienia wyjątkowe miejsce na mapie świata. Odwiedzający, położony w stanie Arkansas obszar turyści, mogą tam bowiem znaleźć... diamenty. Jeden z najbardziej zapalonych kolekcjonerów może się pochwalić zbiorami liczącymi 400 sztuk! 

Słynny park, gdzie można odnaleźć... diamenty

Crater of Diamonds State Park to miejsce odwiedzane przez turystów zarówno amerykańskich, jak i tych z całego świata. Powodem dużej popularności obszaru są nie tylko bogate walory naturalne. W parku znajduje się bowiem pole o powierzchni 15,2 ha, gdzie odwiedzający mogą znaleźć… diamenty.

Jest to zarazem jedyne tego typu miejsce na świecie, gdzie drogocenne kamienie odnalezione przez turystów, mogą zostać przez nich zachowane. Do licznych odkryć dochodzi tam nieprzerwanie, aż od 1906 r. To właśnie w Crater of Diamonds State Park został odnaleziony słynny “Uncle Sam”. Znaleziony w 1924 r. diament ma ponad 40 karatów i jest największym diamentem, jaki kiedykolwiek znaleziono w Stanach Zjednoczonych.

Lidl

Lidl rozbił bank, takich okazji dawno nie było. Polacy będą walić drzwiami i oknami

CZYTAJ DALEJ

Regularnie znajduje diamenty

O parku znowu zrobiło się głośno w ostatnich dniach za sprawą amerykańskiego turysty, Davida Andersona. Może on pochwalić się niebywałym szczęściem ze względu na znalezisko, którego dokonał na terenie Crater of Diamonds State Park. Drogocenny kamień, który odkrył cytowany przez BBC poszukiwacz to 3,29-karatowy brązowy diament.

- Na początku pomyślałem, że to kwarc, ale zastanowiło mnie, że bardzo błyszczy. Gdy go podniosłem, zdałem sobie sprawę, że to diament! - wspomina dumny znalazca. David Anderson podkreśla, że pierwszy raz odwiedził to miejsce w 2007 roku i od tego czasu jest stałym bywalcem. - Po tym, jak znalazłem mój pierwszy diament, 1,5 karatowy biały, uzależniłem się - stwierdził.

Jak się okazuje, dla poszukiwacza jest to całkiem intratny biznes. Wspominał on w rozmowie z BBC, że dotychczas udało mu się odnaleźć już 400 diamentów! Do tych najbardziej okazałych należy m.in. 3,83-karatowy żółty diament znaleziony w 2011 roku i 6,19-karatowy biały diament znaleziony w 2014 roku.

Można wypożyczyć narzędzia do kopania

Co ciekawe, odwiedzający amerykański park mogą wypożyczyć narzędzia do kopania i przesiewania, a strażnicy parku oferują bezpłatną identyfikację wszelkich skał i minerałów znalezionych w parku. Od 1906 roku znaleziono ponad 75 000 diamentów. Z tego ponad 35 000 odkryto od czasu, gdy region stał się parkiem stanowym w 1972 roku.

Źródło: BBC

Samolot

Oburzające nagranie z samolotu polskich linii lotniczych. Piloci zostali zawieszeni

CZYTAJ DALEJ
pogrzeb

Nie mogli uwierzyć, w jakim stanie ksiądz przyjechał na pogrzeb. "Czerwony na buzi, spuchnięty"

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

WiadomościStany Zjednoczone

Podobne artykuły

Świat

Kosił trawę, gdy nagle zobaczył swojego 3-letniego synka we krwi. Dziecko nie żyje
Czytaj więcej >

Świat

Tragedia za naszą zachodnią granicą. 12-latka wyszła od przyjaciółki i zaginęła. Ustalono smutne fakty
Czytaj więcej >

Świat

Jak wypada warszawski transport publiczny na tle innych metropolii? Zestawienie z Los Angeles, Canberrą, Melbourne i Wellington [OPINIA]
Czytaj więcej >

Świat

Zapytaliśmy Polaków, co sądzą o jedzeniu robaków. Skrajne opinie to mało powiedziane
Czytaj więcej >

Świat

Papież wypowiedział się o kobietach. Zaskakujące słowa Franciszka
Czytaj więcej >

Świat

Łukaszenka ma poważny problem, drży o swoje życie. Wiadomo, czego najbardziej się obawia
Czytaj więcej >
Jan Jałowczyk

Redaktor portalu Goniec.pl. Wiecznie ciekawy świata i ludzi. Interesuję się geopolityką oraz stosunkami międzynarodowymi. Pasjonat muzyki (szczególnie ostrzejszej), piłki nożnej oraz tenisa.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]