Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Oszukują Polaków na mięsie. Nie zauważysz, możesz się zatruć
Marcin Czekaj
Marcin Czekaj 07.08.2024 16:10

Oszukują Polaków na mięsie. Nie zauważysz, możesz się zatruć

Mięso
Fot. Adam Burakowski/East News (zdjęcie ilustracyjne)

Oszustwa na jakości sprzedawanej żywności stały się niestety chlebem powszednim dla części z sieci handlowych. Największe zagrożenie czai się w przypadku produktów odzwierzęcych: od pompowanego wodą mięsa po ukrywanie zepsutych kawałków tymi świeżymi. Oto, na co trzeba uważać podczas codziennych zakupów.

Urzędnicy ostrzegają przed plagą oszust dotyczących żywności

Problem oszukiwania na jakości sprzedawanych produktów od lat jest pod lupą Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS). Mimo licznych kontroli urzędnicy odkrywają rocznie setki nieprawidłowości. Z danych, do których dotarł portal Money wynika, że w samym 2022 roku podczas 7 tysięcy przeprowadzonych kontroli co czwarta kończyła się znalezieniem licznych uchybień.

Według doniesień największym grzechem producentów jest rozbieżność między deklarowanym a rzeczywistym stanem żywności. Niebezpiecznie robi się jednak w sytuacji, gdy sprawa dotyczy produktów odzwierzęcych. Spożycie nieświeżego mięsa może skończyć się zatruciem, a nawet zagrożeniem zdrowia czy życia. Okazuje się, że w 2024 roku problem ten nadal jest wyjątkowo widoczny. Na to należy uważać podczas codziennych zakupów.

Zdobyła pierwsze złoto dla Polski, chwilę później wypaliła do kamery. Rozbrajające słowa Wiadomo, ile Aleksandra Mirosław zarobiła za złoty medal w Paryżu. Kwota robi wrażenie

Tak oszukują Polaków na mięsie. Największe grzechy polski handlowców

Według kontroli przeprowadzonej w pierwszym kwartale 2024 roku wynika, że aż 46,6 proc. produktów nie spełniało wymagań IJHARS. Wyniki obejmują badania przeprowadzone w niemal 200 punktach sprzedaży mięsa. Oznacza to, że w prawie co drugim sklepie odkryto pewne uchybienia.

Kontrola przeprowadzona została na etapie sprzedaży detalicznej w I kwartale 2024 r. na terenie całego kraju. Produkty skontrolowano w 179 punktach sprzedaży, stwierdzając nieprawidłowości w 100 (55,9 proc. skontrolowanych) - napisano w oficjalnym raporcie.

ZOBACZ TAKŻE: ZUS skontrolował L4 i odebrał kobiecie zasiłek. Sąd zdecydował, że nie ma racji

Okazuje się, że błędy najczęściej dotyczą oznakowania. To jednak niejedyne grzechy polskich handlowców. Wśród nich można wymienić mieszanie tańszych gatunków mięsa z droższymi czy dodawanie do produktów wody, aby zwiększyć ich objętości. Według urzędników problem najczęściej dotyka wędlin. Podczas kontroli wykryto aż 51,8 proc. nieprawidłowości wśród tego typu produktów.

Oszustwa na mięsie: jak się przed nimi chronić?

W tym miejscu pojawi się oczywiście pytanie o to, jak można uchronić się przed nieuczciwymi praktykami polskich sieci spożywczych. Okazuje się, że sposobów może być co najmniej kilka. Przede wszystkim warto decydować się na zakupy w sprawdzonych miejscach. Oczywiście i w takich przypadkach może dojść do pewnych nieprawidłowości, dlatego każdy zakupiony produkt powinniśmy dobrze sprawdzić po przyniesieniu do domu. W tej kwestii warto zwrócić uwagę na jego kolor czy zapach

ZOBACZ TAKŻE: Niecodzienna oferta w polskim sklepie, internauci oburzeni. “To jest przerażające”

Konsumenci mogą również zgłaszać wszelkie nieprawidłowości do Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Dzięki temu lokale, w których doszło do oszustwa, mogą zostać skontrolowane, a następnie urzędnicy mogą nałożyć na nie odpowiednie sankcje. Pozwala to na zmniejszenie przypadków oszustw oraz na zwrócenie szerszej uwagi na różnego typu uchybienia i patologie.

Każdy z nas jest konsumentem żywności a oszustwa z nią związane w dłuższej perspektywie powodują nie tylko stratę finansową, ale skutkują też nieprawidłowym odżywianiem, mogą też narażać na ryzyko zatruć pokarmowych i alergii. Na oszustwach cierpią zarówno konsumenci, jak i producenci żywności, którzy prowadzą uczciwą działalność - pisze na stronie urzędu Główny Inspektor IJHARS, Przemysław Rzodkiewicz.