Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Termin mija lada dzień. Rodzice muszą pamiętać, chodzi o 800 plus
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 17.04.2024 22:05

Termin mija lada dzień. Rodzice muszą pamiętać, chodzi o 800 plus

dziecko, pieniądze
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak

Niektórzy rodzice mogą stracić ciągłość wypłat pieniędzy w ramach 800 plus. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał, że zbliża ile ważny termin. Właściwe dokumenty muszą dotrzeć do urzędników końca kwietnia. W przeciwnym razie pieniądze czasowo znikną z regularnych wpływów na konto uprawnionych.

Niektórzy rodzice stracą ciągłość wypłat 800 plus

Rodziny z dziećmi mogą korzystać ze specjalnych programów państwowych. Poza pieniędzmi przekazywanymi na skompletowanie wyprawki przed początkiem roku szkolnego największą popularnością i powszechnością cieszy się program 800 plus.

Pieniądze należne dla osób wychowujących dzieci w wieku szkolnym trafiają do rodzin bez względu na ich dochód. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przypomina jednak, że wraz z końcem kwietnia mija ważny termin dotyczący 800 plus.

"Teleexpress". Bartosz Cebeńko pokazał prywatne zdjęcie

Termin złożenia dokumentów mija 30 kwietnia

Rodzice, którzy nie złożą do końca kwietnia wniosków o wypłatę pieniędzy w nowym okresie rozliczeniowym, stracą ciągłość wypłat z ZUS. Zostały niecałe dwa tygodnie, aby dopełnić formalności. W przeciwnym razie urzędnicy zablokują wypłatę, gdyż uznają, że zanikły przesłanki do dalszego pobierania 800 plus.

ZOBACZ: 300 zł co miesiąc dożywotniego dodatku. Tylko dla tych emerytów

Jeżeli rodzice nie chcą mieć przerwy w wypłacie 800 plus, powinni prawidłowo wypełniony wniosek złożyć do końca kwietnia. Wówczas świadczenie zostanie wypłacone w czerwcu. Jeśli dokument wpłynie w maju, to przelew z ZUS-u trafi na konto do 31 lipca z wyrównaniem za czerwiec. A jeśli wniosek zostanie złożony w czerwcu, to wypłaty będzie można się spodziewać najpóźniej do końca sierpnia z wyrównaniem od czerwca - przekazał Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

Wnioski o 800 plus tylko w formie elektronicznej

Jak złożyć wniosek o dalszą wypłatę pieniędzy z 800 plus? Trzeba pamiętać nie tylko o zbliżającym się terminie 30 kwietnia. Dokumenty potwierdzające prawo do pobierania 800 plus składać można tylko i wyłącznie elektronicznie. Opcji jest klika. Wnioski składać można poprzez:

  • PUE ZUS
  • Portal Emp@tia
  • Aplikacji mZUS
  • Bankowość elektroniczną.

ZOBACZ: Quiz o sklepach. Nie tylko Biedronka i Lidl skrywają tajemnice, nieliczni zdobędą 8 na 10

Rzecznik ZUS ujawnił, że już niemal 4 miliony dzieci posiada pozytywną decyzję dotyczącą wypłaty 800 plus. Od 1 lutego do urzędów w całej Polsce wpłynęło blisko 3 miliony wniosków. Niemniej wielu rodziców formalności na ostatni dzień przewidziany przez przepisy.

Źródło: ZUS