Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Tyle Polacy zapłacą za prąd. Ważne zmiany od 1 lipca
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 18.04.2024 23:11

Tyle Polacy zapłacą za prąd. Ważne zmiany od 1 lipca

Licznik prądu
Fot. Pixabay/Geralt

Maksymalna cena energii elektrycznej w wysokości 500 zł za MWh dotyczyć będzie wszystkich gospodarstw domowych - informuje minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Zmiany wejdą w życie od 1 lipca 2024 roku.

Tyle Polacy zapłacą za prąd

Do 30 czerwca 2024 r. obowiązuje prawo gwarantujące Polakom ceny energii na poziomie tych z 2022 r. Rząd zapowiadał, że wraz z początkiem lipca praktyka mrożenia cen nie będzie kontynuowana.

Eksperci wskazywali, że w związku z odmrożeniem cen czekają nas podwyżki rachunków nie tylko za energię, ale także m.in. wyższe opłaty za media i czynsze. Kierująca resortem klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska jeszcze przed Wielkanocą zapowiadała, że trwają prace nad rządową pomocą. 

Mateusz Morawiecki chwali pomysł KO. Tego nikt się nie spodziewał Andrzej Duda zdradził szczegóły spotkania z Donaldem Trumpem

Maksymalna cena będzie dotyczyć wszystkich

We wtorek 16 kwietnia, w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, opublikowano informację na temat ustawy o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Następnego dnia podczas konferencji prasowej Hennig-Kloska ogłosiła, że pomoc rządowa dotyczyć będzie wszystkich. 

Maksymalna cena energii elektrycznej w wysokości 500 zł za MWh dotyczyć będzie wszystkich gospodarstw domowych - ogłosiła minister.

Zdaniem resortu rachunki za energię elektryczną powinny wzrosnąć maksymalnie kilka, kilkanaście złotych. 

Szacowany koszt rozwiązań to 4,2 mld - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Polityk zapowiada, że sejm zajmie się ustawą w ciągu najbliższych 2 tygodni.

Dodatkowo rząd wprowadzi bon energetyczny

Rządowy projekt przewiduje również bony - 300 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego, 400 zł w przypadku 2-3, 500 zł, kiedy gospodarstwo zamieszkuje 4-5 osób oraz 600 zł, gdy domowników jest sześcioro lub więcej. 

Warto zaznaczyć, że taki bon podwoi swoją wartość w przypadku, gdy główne źródło ogrzewania danego gospodarstwa domowego jest zasilane energią elektryczną i jest wpisane lub zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. 

Bon energetyczny dotyczyć będzie gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w przypadku jednoosobowego albo 1700 zł na osobę w przypadku wieloosobowego. Resort szacuje, że pomoc obejmie około 3,5 miliona gospodarstw. 

Źródło: PAP/TVP Info/Polskie Radio