Goniec.pl
Bai Xueqi/Xinhua News/East News

Bai Xueqi/Xinhua News/East News

Orędzie Władimira Putina. Kilkukrotnie wspomniał o Polsce

21 Lutego 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

W poniedziałek wieczorem Władimir Putin podpisał dekret o uznaniu niepodległości Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Podczas orędzia do narodu prezydent Rosji wspomniał także o Polsce. Przywódca przekonywał, że wyrzutnie zamontowane w naszym kraju mogą być użyte do ataku, a przyjęcie krajów bloku wschodniego do NATO było złamaniem obietnic Zachodu.

Sytuacja wokół Ukraina staje się coraz bardziej napięta. Około godz. 21 rozpoczęło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy, a prezydent Wołodymyr Zełenski omówił ostatnie wydarzenia z Joe Bidenem i planuje rozmowę z Borisem Johnsonem. 

Częstochowa: policja znalazła w lesie dwa ciała

Częstochowa: Są pierwsze szczegóły ws. miejsca, gdzie odnaleźli zakopane ciała

CZYTAJ DALEJ

Putin o zagrożeniach dla bezpieczeństwa Rosji. Wskazuje na rolę Polski

Choć poniedziałkowe orędzie dotyczyło Ukrainy, to Władimir Putin kilkukrotnie wspomniał o Polsce. Tezy przywódcy Rosji dotyczyły przede wszystkim kwestii bezpieczeństwa i zagrożeń. 

Władimir Putin stwierdził w wystąpieniu, że Zachód obiecał, że nie przyjmie do NATO krajów, które w przeszłości znajdowały się na wschód od Muru Berlińskiego. Zderzył to z faktami, przypominając, że wśród członków sojuszu jest m.in. Polska. W tym kontekście ocenił, że celem USA jest "rozczłonkowanie Rosji".

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Poza tym prezydent Rosji przekonywał rodaków, że "wyrzutnie antyrakietowe w Polsce mogą być użyte do pocisków ofensywnych". - Kraje Europy Wschodniej przyniosły do NATO swoje kompleksy dotyczące rosyjskiego zagrożenia - przekonywał przed kamerami.

W tym kontekście Władimir Putin ocenił, że "Zachód zignorował żądania Rosji w sferze bezpieczeństwa". Wspomniał, że wobec Moskwy są podejmowane "próby szantażu' przy użyciu "sankcji". - Stopień zagrożeń dla Rosji wzrasta, mamy pełne prawo podejmować kroki w odpowiedzi - przekonywał.

Putin podpisał dekret o uznaniu separatystycznych republik

Tuż po zakończeniu przemówienia Władimir Putin udał się do drugiego pomieszczenia, gdzie podpisał dekret o uznaniu niepodległości Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Pojawiła się także zapowiedź podpisania porozumienia wojskiego z tymi republikami. 

- Rosyjska Duma Państwowa jest gotowa do jak najszybszego rozpoczęcia ratyfikacji umów z Doniecką Republiką Ludową i Ługańską Republiką Ludową - oznajmił Leonid Słucki, członek Dumy Państwowej. 

Orędzie Władimira Putina trwało prawie godzinę. Podczas wystąpienia prezydent Rosji stwierdził, że "Ukraina nigdy nie była prawdziwym narodem", a kraj ukształtowała sowiecka Rosja. O tym, jak podważył państwowość Ukrainy pisaliśmy tutaj.

Głos w sprawie decyzji Władimira Putina zabrała już szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. - Unia zareaguje nałożeniem sankcji na osoby zamieszane w uznanie niezależności "republik ludowych" - oznajmiła.

Z kolei zdaniem przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela decyzja o uznaniu niepodległości obwodów to "rażące naruszenie prawa międzynarodowego i porozumień mińskich". Zapewnił, że Unia Europejska pozostaje "solidarna" z Ukrainą.czestochowa.policja.gov.pl

Policja właśnie ujawniła szczegóły na temat ciała spod Częstochowy. Tylko dla osób o mocnych nerwach

Policja podała nowe informacje na temat poszukiwań matki i córki z Częstochowy. - Dzisiaj, podczas poszukiwań zaginionych Aleksandry W. oraz jej 15-letniej córki, policjanci odnaleźli ciało najprawdopodobniej jednej z zaginionych - podała Policja Śląska.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Twitter, Interia, Onet, Polska Times

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

500 plus: lepiej nie odkładaj złożenia wniosku o pieniądze na później

Wiadomości

Chcesz otrzymać pieniądze z 500 plus? ZUS przypomina o terminach złożenia wniosków

Czytaj więcej >

Wiadomości

Łódzkie: Pięcioosobowa rodzina uległa zatruciu, nie żyje czterolatek, policja prowadzi śledztwo

Czytaj więcej >
Władimir Putin, Choroba, Prezydent Rosji

Wiadomości

Generał SWR: Stan zdrowia Władimira Putina znacząco się pogorszył. "Lekarze spędzają u niego całe noce"

Czytaj więcej >
Pożyczki dla rolników w PKO BP

Wiadomości

PKO BP wyciąga pomocną dłoń do rolników, specjalna oferta. Do 300 tys. zł bez zabezpieczeń

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kultowy program po 24 latach znika z głównej anteny TVP. Widzowie są zaskoczeni, zadziwiająca zmiana

Czytaj więcej >
Polscy Strażacy, Trzęsienie Ziemi w Turcji, HUSAR, twitter

Wiadomości

Spektakularna akcja ratunkowa polskich strażaków w Turcji. Nagrania podbijają sieć

Czytaj więcej >