Goniec.pl > Polska > Od 2 lipca montowane są inteligentne liczniki prądu
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 05.07.2021 12:29

Od 2 lipca montowane są inteligentne liczniki prądu

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Togamek CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl) via Wikimedia Commons

W piątek 2 lipca w życie weszła ustawa, za sprawą której w większości polskich domów pojawią tzw. inteligentne liczniki. Dzięki temu odbiorcy prądu będą mogli odczytać zdalnie dane dotyczące zużycia energii. To część centralnego systemu informacji, który właśnie powstaje w Polsce i zaledwie początek zmian.

Do 2023 roku co najmniej 15 procent odbiorców danego operatora będzie musiało posiadać w swoich domach inteligentne liczniki. W ciągu następnych dwóch lat odsetek ma wynosić już 35 procent. Harmonogram zakłada, że z czasem będzie się jeszcze zwiększał – aż do osiągnięcia 80 procent.

Według Ministerstwa Klimatu i Środowiska wprowadzenie inteligentnych liczników do domów będzie niosło korzyści przede wszystkim dla odbiorców energii elektrycznej. Nowelizacja, która jest częścią realizacji unijne koncepcji, ma przysłużyć się konsumentom, stawiając ich w centrym rynku energii.

Inteligentne liczniki energii w większości polskich domów

Zgodnie z harmonogramem przewidzianym w nowelizacji do 2028 roku 80 procent odbiorców ma mieć w swoich domach inteligentne liczniki. Rok wcześniej odsetek ten ma być już także wysoki – 65 procent. Dzięki tym urządzeniom będzie można sumować dane o pobranej z sieci i oddanej do niej energii w okresach 15 minut.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Specjalne liczniki mają też dawać możliwość zbierania informacji dotyczących między innymi parametrów jakościowych oraz mocy. Gromadzenie tych danych jednak będzie przewidziane przez odrębne przepisy. To dopiero początek bardzo dużych zmian zarówno dla operatorów, jak i odbiorców.

Dane będą gromadzone i udostępniane przez operatorów w ramach ustawy, dzięki której powstanie Centralny System Informacji Rynku Energii (CSIRE). Operatorem nowego system (OIRE) zostaną Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE). Nowelizacja obejmuje również przepisy dotyczące magazynów energii elektrycznej.

W przeszłości definicje tych przepisów znajdowały się w kilku różnych aktach prawnych. Dzięki nowelizacji ustawy powstał jeden opis, który jest ujednoliceniem poprzednich. Pierwsze zmiany weszły w życiu już w piątek 2 lipca.

Zmiany w domach odbiorców energii i magazynach

Nowelizacja przewiduje nie tylko zmiany w polskich domach. Od piątku zwolnione z obowiązków taryfowych zostało magazynowanie. Oznacza to, że od magazynów o mocy nieprzekraczającej 10 MW nie będzie się wymagało koncesji. Do rejestru magazynów będą musiały natomiast trafić te, których moc przekracza 50 kW.

Usługa przesyłania i dystrybucji energii elektrycznej dla magazynu będą rozliczana metodą salda. Różnica pomiędzy ilością energii elektrycznej pobranej przez magazyn i energii ponownie wprowadzonej do sieci z tego magazynu będzie podstawą do rozliczeń stawki sieciowej.

Dzięki nowelizacji podwójne pobieranie opłat dystrybucyjnych raz przesyłowych za energię pobraną z sieci do magazynu i oddaną z powrotem do sieci zostanie zlikwidowane.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Money.pl

Tagi: mieszkanie