Goniec.pl > Wiadomości > Ogromna wpadka TVP Info. Pokazali wpis Andrzeja Dudy, po chwili go usunęli
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 31.05.2023 22:57

Ogromna wpadka TVP Info. Pokazali wpis Andrzeja Dudy, po chwili go usunęli

Andrzej Duda
Piotr Molecki/East News

Spot PiS-u, w którym wykorzystano zdjęcia Auschwitz i skonfrontowano je z marszem opozycji, rozemocjonowały dziś (31.05) całą Polskę. Wśród krytyków tego posunięcia znalazł się nawet Andrzej Duda, który w ostrym wpisie skomentował wykorzystywanie obozu do celów politycznych. Portal TVP Info zamieścił krótki artykuł na temat tej wypowiedzi, ale… szybko go usunął.

Spot PiS-u wywołał falę krytyki

Prawdziwą burzę wywołał dziś (31.05) spot Prawa i Sprawiedliwości, w którym ukazano niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz. W pewnym momencie pojawia się napis “w Auschwitz zamordowano ponad 1 mln osób” a “6 mln Polaków zamordowano podczas wojny”. Budynki obozu wykorzystane zostały przez PiS jako tło, a na nim został umieszczony wpis Tomasza Lisa o treści “Znajdzie się komora dla Dudy i Kaczora”. - Czy na pewno chcesz iść pod tym hasłem? - brzmi pytanie zadane na koniec spotu. 

Tuż po jego publikacji wezbrała fala komentarzy. - Instrumentalizacja tragedii ludzi, którzy cierpieli i ginęli w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz — po jakiejkolwiek stronie politycznego sporu — uwłacza pamięci ofiar. To smutny, bolesny i niedopuszczalny przejaw moralnego i intelektualnego zepsucia debaty publicznej - napisali przedstawiciele Muzeum Auschwitz.

Nagranie z komunii hitem internetu. Ksiądz nie mógł powstrzymać śmiechu

Andrzej Duda skomentował to zagranie

Wśród krytyków spotu znalazł się prezydent. Andrzej Duda niedługo po opublikowaniu spotu prezydent zamieścił stanowczy wpis. - Pamięć o Ofiarach niemieckich zbrodni w Auschwitz jest święta i nietykalna. Tragedia milionów Ofiar nie może być wykorzystywana w walce politycznej. To działanie niegodne i nie ma dla niego usprawiedliwienia - przekazała głowa państwa.

Artykuł TVP nt. wpisu prezydenta został usunięty

Portal TVP Info opublikował artykuł, w którym przedstawiono komentarz Andrzeja Dudy na temat kontrowersyjnego spotu PiS-u. Jednakże po pewnym czasie tekst ten niespodziewanie zniknął z oficjalnej strony serwisu, co wzbudziło zainteresowanie internautów. Prawdopodobnie został on usunięty.

Dziennikarze serwisu zacytowali w tekście wpis prezydenta. Wszystko wskazuje na to, że w artykule nie znalazły się informacje dotyczące kontrowersyjnego spotu, w którym zestawiono zdjęcia z Auschwitz z marszem organizowanym 4 czerwca przez opozycję. Po wypowiedziach prezydenta przedstawiono natomiast… historię obozu.

- Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości - napisano.

Źródło: tvpinfo.pl, Twitter