Goniec.pl
Adam Niedzielski

Piotr Molecki/East News

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy chce odwołania Adama Niedzielskiego ze stanowiska

30 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Członkowie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy złożyli na ręce premiera Mateusza Morawieckiego wniosek o odwołanie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Przyczyną postępowania ma być „jego postawa i zachowanie prezentowane podczas prowadzenia rozmów i konsultacji dotyczących rządowego projektu ustawy zmieniającej ustawę o płacach minimalnych w podmiotach leczniczych”.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy ma nadzieję, że Adam Niedzielski zostanie wkrótce usunięty ze stanowiska ministra zdrowia. Członkowie związku zwrócili się do innych organizacji zawodowych i samorządowych z prośbą o wystąpienie z podobnym wnioskiem.

Policja

29-latek zaatakował partnerkę nożem, odebrał sobie życie

CZYTAJ DALEJ

Adam Niedzielski straci pracę?

- Głównym powodem wniosku o odwołanie ministra zdrowia są jego postawa i zachowanie prezentowane podczas rozmów i konsultacji dotyczących rządowego projektu nowelizacji ustawy o płacach minimalnych w podmiotach leczniczych - tłumaczą członkowie OZZL.

Reprezentanci organizacji uważają, że swoim postępowaniem Adam Niedzielski pokazał brak poszanowania dla lekarzy i podmiotów ich reprezentujących, lekceważenie ich stanowiska w sprawach dotyczących warunków pracy i płacy, a także „dezinformację prezentowaną w mediach i w parlamencie dotyczącą wynagrodzeń lekarskich i procesu konsultacji ustawy”.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Punktem zapalnym było pominięcie lekarzy, a także pielęgniarek, diagnostów laboratoryjnych czy fizjoterapeutów, w konsultacji nowej siatki wskaźników minimalnych wynagrodzeń zapisanych w nowelizacji ustawy o płacach minimalnych w podmiotach leczniczych.

Lekarze chcą decydować o własnych interesach

Minister zdrowia twierdził, że została ona uzgodniona z dwiema z trzech organizacji związkowych wchodzących w skład Zespołu Trójstronnego - „Solidarnością” i Ogólnopolskim Porozumieniem Związków Zawodowych. Żadna z tych organizacji - jak zaznaczył OZZL - nie zrzesza pracowników medycznych.

- Jeżeli nie rozmawia się z jedynym związkiem zawodowym lekarzy, a związek pielęgniarek się lekceważy, nie można mówić o zakończeniu rozmów z przedstawicielami związków zawodów medycznych - tłumaczył przewodniczący OZZL doktor Krzysztof Bukiel.

Adam Niedzielski w odpowiedzi przekazał, że planuje kolejne rozmowy z „Solidarnością”. Chce wypracować mechanizm, który sprawi, że „pieniądze z planowanego wzrostu nakładów na ochronę zdrowia zostaną przeznaczone także na wynagrodzenia personelu medycznego".

Odnosząc się do kwestii wynagrodzeń minimalnych minister zdrowia stwierdził, że „pracodawcy analizują, ile osób z załogi jest objętych tym minimalnym wynagrodzeniem, po czym przeliczają, ile w związku z podwyżką środków od lipca powinni dostać dodatkowych środków. Na tej samej zasadzie wysyłają drugą listę do NFZ, która rekompensuje wzrost minimalnego wynagrodzenia, a NFZ ponownie będzie płacił każdej jednostce ryczałt".

Nowelizacja ustawy przyjęta przez Sejm 28 maja gwarantuje od 1 lipca pensję minimalną dla lekarza lub lekarza dentysty z drugim stopniem specjalizacji, lub z tytułem specjalisty w określonej dziedzinie medycyny na poziomie 6769 zł brutto. Lekarz z pierwszym stopniem specjalizacji otrzyma nie mniej niż 6201 zł, a bez specjalizacji - 5477 zł.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Członkowie zespołu Maneskin oddali nagrodę otrzymaną na festiwalu w Sopocie fance

  • Poznaliśmy szczegóły postępowania ws. kardynała Dziwisza

  • Śmiertelny wypadek na A1 w okolicach Łodzi. Nie żyją dwie osoby

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Radio Zet

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >