Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Odra atakuje kolejne dzieci w Polsce. Lekarze apelują o jedno
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 12.05.2024 08:42

Odra atakuje kolejne dzieci w Polsce. Lekarze apelują o jedno

ręka dziecka
Fot. Unsplash/bady abbas

Spełnia się czarny scenariusz zakładany przez Światową Organizację Zdrowia. Odra atakuje coraz bardziej, biorąc za swój cel zwłaszcza osoby niezaszczepione. W Warszawie i Wrocławiu można mówić już o fali zachorowań wśród dzieci, którym grożą poważne powikłania. Właśnie dlatego specjaliści apelują o szczepienie najmłodszych mogące ochronić nie tylko ich samych, ale i osoby z ich otoczenia.

Fala zachorowań na Odrę w Polsce

O groźnym powrocie Odry mówi się już od jakiegoś czasu, ale mimo tego oraz apeli o szczepienie dzieci sytuacja ciągle się pogarsza. “Fakty” TVN odwiedziły dziecięcy szpital kliniczny w Warszawie, w którym dokładnie widać, że choroba nie odpuszcza, atakując kolejnych najmłodszych. Lekarze i pielęgniarki zmuszeni są przygotowywać kolejne izolatki i zachowywać niezbędne środki bezpieczeństwa.

Mamy izolację, czyli śluzę, podwójnie zamykane drzwi, filtry, które nie przepuszczają po prostu bakterii i wirusów - relacjonowała dziennikarzom jedna z pielęgniarek.

Odra atakuje dzieci niezaszczepione, a te, trafiając do szpitali, zarażają także innych małych pacjentów, którzy do placówek medycznych trafili z innych, ale również poważnych powodów. Dlatego warto mieć na uwadze, że szczepiąc się, chronimy i siebie, i innych. Niestety, te argumenty nie przekonują każdego.

Ogromny pożar hali targowej w Warszawie. RCB pilnie rozesłało alert

Liczba chorych na Odrę jeszcze wzrośnie, Chorują głównie niezaszczepieni

Do zarażenia się Odrą wystarczy nawet niepozorny kontakt w poczekalni przychodni, czy na izbie przyjęć w szpitalu. Najwięcej chorych jest obecnie w Warszawie i Wrocławiu, nieco lepiej jest w Szczecinie, Łodzi i Poznaniu. Mimo tego lekarze alarmują, że obserwowana fala jest o wiele większa niż w latach ubiegłych.

Choć statystyki już są bardzo niepokojące, nie ma wątpliwości, że liczba zachorowań w najbliższym czasie będzie jeszcze rosnąć i to lawinowo. Ostatnie dwa tygodnie kwietnia zakończono z bilansem 53 nowych zakażeń, a w całym 2023 r. odnotowano ich tylko 36. Od początku roku zachorowało już natomiast co najmniej 128 osób.

Blisko setka z tych zakażeń to są osoby nieszczepione, a pozostałe to w większości osoby niedoszczepione, które nie wykonały pełnego cyklu szczepień - ocenił Szymon Cienki, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Lekarze apelują. Szczepionka przeciwko Odrze może uratować życie

Na razie szpitale nie są przepełnione, bo większość dzieci przechodzi przez chorobę w domu. Do placówek medycznych trafiają jedynie te, których stan jest ciężki, z powikłaniami, niewydolnością oddechową, zapaleniem płuc, ucha lub nawet mózgu.

Powikłania neurologiczne to najgorsze z możliwych konsekwencji zachorowania na Odrę, dlatego lekarze i specjaliści zachęcają dorosłych do tzw. szczepień pierścieniowych.

Trzeba chronić te osoby z warunków domowych na przykład albo osoby wspólnie pracujące przed zachorowaniem za pomocą jednorazowej dawki szczepionki, w przypadku, jeśli te osoby były w przeszłości, w dzieciństwie, poprawnie szczepione przeciwko odrze - wyjaśniła dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, specjalistka do spraw chorób zakaźnych, ordynatorka w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.

Źródło: “Fakty” TVN