Goniec.pl
Zmiany dla kierowców od 1 czerwca

Pixabay.com jwvein

Od 1 czerwca poważne zmiany dla kierowców. Kto się nie dostosuje, zapłaci karę

23 Maja 2021

Autor tekstu:

Bartłomiej Cieślak

Udostępnij:

Nowe przepisy dla kierowców wchodzą w życie już od 1 czerwca. Trzeba wiedzieć, co się zmieni, bowiem łatwo będzie można dostać mandat za nieprzestrzeganie nowych zasad ruchu drogowego.

Nowelizacja ustawy o ruchu drogowym zakłada kilka nowych zmian w przepisach, które obowiązywać będą od wtorku 1 czerwca 2021 roku. Najważniejsza zmiana, o której pamiętać musza wszyscy kierowcy, to traktowanie pieszych.

Od 1 czerwca kierowców czekają poważne zmiany

- Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście - brzmi treść nowelizacji ustawy.

Oznacza to, że pieszy znajdujący się na przejściu zawsze będzie miał pierwszeństwo, a osoby dopiero wchodzące na pasy będą musiały ustąpić pierwszeństwa tylko tramwajom.

Piesi jednak też muszą uważać, bowiem będą mogli dostać mandat za rzecz, którą miliony Polaków robi nagminnie. Chodzi o korzystanie z telefonu podczas przechodzenia przez przejście. Nowe przepisy zakazują używania urządzeń elektronicznych, które mogłyby ograniczyć możliwość obserwacji sytuacji wokół.

Kolejną zmianą jest ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym. Do tej pory obowiązywało ograniczenie do 50 km/h w ciągu dnia i do 60 km/h w nocy. Wartości te zostaną ujednolicone i niezależnie od pory dnia, w terenie zabudowanym nie będzie można przekraczać prędkości 50 km/h.

Trzecia zmiana dotyczy tzw. jazdy na zderzaku. Zgodnie z nowymi zasadami, minimalna odległość, którą trzeba będzie zachować od samochodu jadącego przed nami, wynosić będzie połowę prędkości, z jaką będziemy się poruszać. Oznacza to, że jadąc 80 km/h, minimalna odległość od samochodu przed nami powinna wynosić 40 metrów.

- Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę - brzmi oficjalna treść nowelizacji.

Kierowcy muszą pamiętać o tych zmianach, bowiem szczególnie w czerwcu łatwo będzie zarobić mandat, gdy nie zdążymy się jeszcze przywyczaić do nowych zasad ruchu drogowego.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • 30 maja TVP wyemituje koncert poświęcony twórczości Krawczyka. Na scenie pojawi się jego hologram

  • Ruszyła zbiórka pieniędzy dla syna Krzysztofa Krawczyka

  • Na półwyspie Helskim trwa inwazja owadów

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Money.pl

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >