Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nowy sondaż daje wygraną opozycji
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 10.10.2021 13:06

Nowy sondaż daje wygraną opozycji

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Andrzej Iwanczuk/REPORTER & Jakub Kamiński/EAST NEWS

Sondaże poparcia w ostatnim czasie pojawiają się zdecydowanie częściej. Może wskazywać na to chociażby atmosfera wokół przyspieszonych wyborów, które wciąż pozostają jednym z tematów debaty politycznej. I choć Prawo i Sprawiedliwość wciąż wałkuje narrację o tym, że wyborów przed konstytucyjnym terminem nie będzie, to widmo przyspieszonej elekcji wisi nad parlamentem jak miecz Demoklesa.

Najnowsze badanie poparcia zostało przygotowane przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych na zlecenie telewizji Polsat. Wyniki tego sondażu są o tyle szczególne, że choć PiS znów znajduje się na miejscu pierwszym, to jest szansa na wygraną dla opozycji, w dwóch szczególnych sytuacjach.

Nowy sondaż niby taki sam, a jednak...

Klasycznie podium otwiera Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 34,3 proc. poparcia, co oznacza spadek o 2,2 pkt. proc. względem ostatniego badania IBRiS. Drugie miejsce w badaniu zajęła Koalicja Obywatelska z poparciem rzędu 21,6 proc., a podium zamyka Polska 2050 Szymona Hołowni. Ta formacja uzyskała 10,5 proc. poparcia.

Co ciekawe, nie tylko PiS zanotowało spadek w poparciu między kolejnymi sondażami. KO zanotowała bowiem wynik gorszy o 1,4 pkt. proc., a Polska 2050 0,8 pkt. proc. mniej w odniesieniu do poprzedniego sondażu IBRiS. Na miejscu czwartym z poparciem 8,4 proc., a także wzrostem o 0,8 pkt. proc. znalazła się Konfederacja.

Lewica zdobyła 8 pkt. proc., co oznacza spadek o 0,5 pkt. proc. mniej wobec ostatniego sondażu. Ponad próg wyborczy wzbiło się zaś Polskie Stronnictwo Ludowe, notując 2,5 pkt. proc. więcej i plasując się na pułapie 5,2 proc. poparcia.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Opozycja może sięgnąć po wygraną. I to w dwóch konfiguracjach

Szczególne w tym badaniu jednak są nie suche wyniki poparcia dla kolejnych partii politycznych, a konfiguracje, w jakich do wyborów miałyby się wybrać poszczególne formacje. Jedna z nich daje opozycji wygraną.

IBRiS wskazuje, że partie polityczne, a mianowicie KO, Polska 2050, PSL i Lewica powinny pójść razem do wyborów. W ramach jednego bloku mogłyby liczyć na 41,3 proc. głosów. PiS w tym wypadku może liczyć na 36,4 proc. poparcia. Konfederacja zaś zdobyłaby 9,8 proc. poparcia.

Jeśli Konfederacja nie poszłaby razem z PiS w koalicję, opozycja mogłaby liczyć na wygraną i przejęcie władzy. Choć musiałaby się liczyć z pewnością z burzliwymi rządami. Wszak niełatwo zgodzić się w tak zróżnicowanym środowisku.

Drugi scenariusz sprawdzony w badaniu wskazywał na dwie koalicje opozycyjne wystawione do walki o głosy z PiS. Pierwszą miałaby utworzyć Koalicja Obywatelska z Lewicą, a drugą Polska 2050, PSL i Porozumienie. Pierwsza miałaby liczyć na 25,8 proc. głosów, a druga 14 proc., czyli w sumie też więcej niż PiS.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: onet.pl, twitter.com