Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nieuczciwi znalazcy portfela nie chcieli go oddać. Do akcji wkroczyła policja
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 23.02.2024 08:13

Nieuczciwi znalazcy portfela nie chcieli go oddać. Do akcji wkroczyła policja

portfel
(zdj ilustracyjne) Pixabay.com/Chronomarchie

Portfel z karta bankomatową 18-latka trafił w niepowołane ręce. 33-latek zamiast oddać przedmiot zdecydował, że zrobi sobie z niego użytek. Kiedy z konta zaczęły znikać pieniądze, sprawa szybko znalazła się na policji. Natomiast policjantom nie zajęło zbyt długo czasu ustalenie nieuczciwego znalazcy. Teraz będzie miał on spore kłopoty.

18-latek poszedł na policję, powodem był jego portfel

Policjanci z Rzeszowa we wtorek (20.02) zobaczyli wchodzącego na komendę zdenerwowanego 18-latka. Młody mężczyzna przyszedł zgłosić, że ktoś płaci jego kartą bankomatową.

Powodem tej sytuacji był fakt, że portfel 18-latka został przywłaszczony. Znalazca nie miał jednak ochoty na to, aby zwrócić właścicielowi jego dokumenty oraz kartę płatniczą. Stwierdził, że zrobi z niej użytek. Nie przewidział konsekwencji swoich czynów.

Tragiczne odkrycie w Wielkopolsce. Nowy właściciel od razu wezwał służby

Ktoś przywłaszczył portfel i nie miał zamiaru go oddać

- We wtorek, do rzeszowskiej komendy zgłosił się mężczyzna. Z jego relacji wynikało, że ktoś wszedł w posiadanie jego karty bankomatowej i zapłacił nią za zakupy. Jeszcze w trakcie przyjmowania zawiadomienia o przywłaszczeniu portfela z zawartością m.in. karty płatniczej, pokrzywdzony otrzymał kolejne powiadomienia o próbie wykorzystania zagubionej karty. Na szczęście 18-latek w porę ją zablokował i środki nie zostały potrącone - przekazała Policja Podkarpacka w specjalnym komunikacie.

ZOBACZ: Maciej Orłoś czekał na sam koniec "Teleexpressu". Wygłosił sprostowanie

Później sprawy potoczyły się bardzo szybko. Policjanci rozpoczęli działania i sprawnie ustalili, gdzie użyto przywłaszczonej karty bankowej 18-latka. Tym sposobem dotarli do 33-letniego mężczyzny znajdującego się na dworcu autobusowym. Mieszkaniec powiatu brzeskiego chwilę wcześniej próbował kupić przywłaszczoną kartą bilet. Na jaw wyszło, że nie działał sam.

Para nieuczciwych znalazców usłyszała zarzuty

33-latek trafił do aresztu, gdzie spędził noc. Policjanci nie zaprzestali jednak działań w związku z przywłaszczeniem portfela 18-latka. Ustalili bowiem, iż 33-latek widziany był wcześniej z kobietą. 36-letnia rzeszowianka została zatrzymana w środę (21.02). Oboje usłyszeli już zarzuty.

ZOBACZ: Kary za abonament RTV. Rekordzista musi zapłacić ponad 100 tys. zł

Para nieuczciwych znalazców odpowie za przywłaszczenie cudzej karty uprawniającej do podjęcia pieniędzy z automatu bankowego oraz ukrycia dokumentu tożsamości. Co więcej, 33-letni mężczyzna odpowie dodatkowo z tytułu zarzutu “o włamanie do systemu bankowego i dokonanie nieautoryzowanej płatności na kwotę 89 złotych oraz o usiłowanie dokonania 4 kolejnych na ponad 280 złotych”.

Czym się różni kradzież od przywłaszczenia? Kluczowy jest brak czynniku elementu zaboru. Złodziej kradnąc, bezprawnie wchodzi w posiadanie cudzego przedmiotu. W przypadku przywłaszczenia zachodzi jedynie stosunek zachowania posiadanej lub znalezionej rzeczy.

Źródło: policja podkarpacka, goniec.pl