Goniec.pl
Niepokój w Rosji po orędziu Putina. Płoną wojskowe komendy uzupełnień

AFP/EAST NEWS

Niepokój w Rosji po orędziu Putina. Płoną wojskowe komendy uzupełnień

22 Września 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Władimir Putin zbiera żniwo swoich brutalnych działań związanych z wojną w Ukrainie. Rosyjski prezydent najpierw skazał się na światową izolację, a teraz mierzy się również z utratą poparcia wśród swoich własnych obywateli. Zbuntowani Rosjanie nie tylko wychodzą na ulice, ale także decydują się na bardziej radykalne kroki. W geście sprzeciwu płoną kolejne komendy uzupełnień.

Napadając na Ukrainę w lutym br. Władimir Putin wywołał światowy pożar i zamiast próbować go ugasić, regularnie dolewa do niego benzyny. Szczyt wszelkich możliwości pokonał wczoraj, oświadczając, że jest gotów użyć broni nuklearnej przeciwko Zachodowi, a także ogłaszając wojskową mobilizację, czym naraził się wielu Rosjanom.

Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda w TVN24: "Rosja stanie się wrogiem całego świata". Padły też mocne słowa o Donaldzie Tusku

CZYTAJ DALEJ

Co prawda dyktator zapewnił, że działania dotyczyć będą jedynie obywateli pozostających w rezerwie, jednak eksperci nie mieli złudzeń co do tego, że to kolejny blef. Na potwierdzenie tych przewidywań nie trzeba było zresztą długo czekać, bo z niezależnych ośrodków zaczęły lawinowo spływać kolejne informacje o wręczaniu wezwań do wojska wszystkim mężczyznom w wieku poborowym.

W odpowiedzi na kolejne kłamstwa i manipulacje, wczoraj w wielu miastach w Rosji odbyły się demonstracje. Ich uczestnicy zostali brutalnie potraktowani przez OMON, ale opór nie słabnie i przybiera coraz bardziej wymowne postaci. Jak informuje "Kyiv Post", tylko ostatniej nocy doszło do podpaleń dwóch komend uzupełnień.

Rosja. Płoną wojskowe komendy uzupełnień

Cyniczna gra Putina wydaje się być już nie tylko walką z niewinnymi Ukraińcami, ale i jego własnymi obywatelami, którzy sprzeciwiają się krwawej kremlowskiej polityce.

Dyktator jest przy tym wyjątkowo bezczelny, bo na wojnę wysyła w ramach odwetu jej największych przeciwników, demonstrując przy tym swoją potężną władzę i zastraszając społeczeństwo.

Sęk w tym, że Rosjanie coraz mniej boją się tonącego w kłopotach satrapy. Zdeterminowani, by nie uczestniczyć w śmiercionośnym przemyśle od początku wojny prowadzą akcje sabotażowe, których jednym z elementów są podpalenia obiektów wojskowych.

Pierwsze takie zdarzenie miało miejsce już 28 lutego, a następne również w kolejnych miesiącach. Łącznie było ich już 20, a ostatnie dotknęło np. ośrodka werbunkowego w Łomonosowie koło Petersburga.

Rosjanie nie chcą walczyć w wojnie Putina

Ogłoszenie przez Putina moblizacji sprowokowało także założycieli kanału Rospartizan do wezwania na Telegramie do kolejnych aktów sprzeciwu.

- Przygotujcie koktajle Mołotowa. (...) Celujcie w lokale z archiwami, niszczcie dokumenty: Niech szukają ojców, mężów i braci, aby osobiście wręczyli im zaświadczenia zgonu - napisano.

Znaczna część obywateli Rosji zdecydowała się też na ucieczkę z kraju w obawie przed zsyłką na front walk. Bilety na loty do krajów, do których nie potrzeba wiz wyprzedały się na pniu, a na lotniskach zaroiło się od mężczyzn w sile wieku wraz z rodzinami.

"Incydenty" na granicy z Polską. Ujawniono kolejne kroki Putina, nasz kraj odgrywa kluczową rolę

Znany łotewski profesor Andris Spruds przekazał, że prawdopodobieństwo rosyjskiego ataku na jakiegokolwiek członka NATO w trakcie najbliższych miesięcy jest niezwykle niskie. Nie wyklucza on jednak licznych incydentów na granicach, np. na granicy polsko-ukraińskiej. W jego opinii dołączenie Szwecji i Finlandii do NATO przyczyniło się do wzmocnienia bezpieczeństwa w regionie.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: RMF FM

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Skulska Wieś. W tragicznym wypadku zginęła samotna matka czwórki dzieci. Przyjaciele chcą pomóc jej bliskim.

Wiadomości

Skulska Wieś. W tragicznym wypadku zginęła samotna matka czwórki dzieci. Przyjaciele chcą im pomóc

Czytaj więcej >
Pixabay.com svklimkin

Wiadomości

USA: Skandaliczna praca domowa dla 8-latki. Rodzice bez chwili wahania wezwali policję

Czytaj więcej >
AndrzejRembowski/Pixabay

Wiadomości

Rybnik: 51-latek gwałcił i nagrywał kobiety. Wśród ofiar jest 16-latka

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Policja wyjechała na drogi w całej Polsce. Kierowcy muszą mieć się na baczności, kontrolują jedną rzecz

Czytaj więcej >
Lublin: Pożar w Sądzie Okręgowym. W akcji 5 zastępów straży pożarnej, ewakuowano 40 osób

Wiadomości

Lublin: Pożar w Sądzie Okręgowym. W akcji 5 zastępów straży pożarnej, ewakuowano 40 osób

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński w końcu się doigrał. Prezes PiS został ukarany przez Komisję Etyki Poselskiej

Wiadomości

Jarosław Kaczyński w końcu się doigrał. Prezes PiS został ukarany przez Komisję Etyki Poselskiej

Czytaj więcej >