Goniec.pl

AFP/EAST NEWS

Kolejny cios w Rosję. "Dziecko Putina" stanęło w płomieniach na Morzu Czarnym

6 Maja 2022

Autor tekstu:

Piotr Dutka

Według nieoficjalnych informacji płonie rosyjski okręt wojskowy Admirał Makrow klasy Admirał Grigorowicz. Miał on zapłonąć w nocy z 5 na 6 maja na Morzu Czarnym w niedalekim sąsiedztwie słynnej Wyspy Węży. Statek jest jedną z najnowocześniejszych jednostek floty Władimira Putina. Ukraińcy informują, że do akcji na morzu wysłano statki ratownicze jak również wsparcie z powietrza.

Według licznych informacji przekazanych przez światowe media, jeden z najnowocześniejszych statków należących do Federacji Rosyjskiej zajął się ogniem. Mowa o wojskowej fregacie "Admirał Makarow" należącej do klasy "Admirała Grigorowicza". Warto zaznaczyć, że jednostka oddana do użytku w 2017 roku jest częścią Floty Czarnomorskiej.

Dodatkowo jest to trzecia, a zarazem ostatnia jednostka w swojej klasie. Nie jest żadną tajemnicą, że okręt jest jednym z najnowocześniejszych, jak i najbardziej okazałych nabytków rosyjskiej floty. Według wielu mediów okręt miał zapłonąć w okolicach Wyspy Węży. Ukraiński portal informacyjny Dumskaya, podaje, że Rosjanie zadysponowali na miejsce zarówno helikoptery, jak i statki, aby uratować załogę płonącej fregaty.

Nieoficjalnie: Płonie rosyjski okręt Admirał Makarow. "Dziecko Putina"

Wstępne sugestie wskazywały, że okręt padł ofiarą ukraińskiego ostrzału. Oficjalnych szczegółów jednak nie podano. Wielu ekspertów wskazuje, że okręt jest dzieckiem modernizacji zarówno armii, jak i również floty za czasów Władimira Putina.

Ukraiński parlamentarzysta Oleksiy Gonczarenko poinformował na swojej stronie na Telegramie, że jednostka została trafiona ukraińskim pociskiem przeciwokrętowym „Neptun”. Informacja nie została jednak potwierdzona przez tamtejszą administrację.

Z kolei Rosjanie nie poinformowali o żadnych problemach związanych ze swoim flagowym okrętem.

Od początku działań wojennych na Ukrainie strona rosyjska odnotowała niezwykle okazałe straty, jeśli chodzi o marynarkę wojenną. Zniszczeniu uległ słynny krążownik Moskwa, okręt desantowy projektu 1171 Tapir, który spłonął w porcie w Berdiańsku, a także dwa kutry szturmowe typu Raptor.

Fregata "Admirał Makarow" może być wykorzystywana na wielu polach. Statek może służyć do atakowania innych celów lub eskortowania innych jednostek. Okręt jest uważany za najważniejsze ogniwo słynnej Floty Czarnomorskiej.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Putin przeprosił premiera Izraela za słowa Ławrowa. Ogromne zaskoczenie

  • Ukraiński kontrwywiad: Rosja planuje zaatakować Mołdawię. Podano możliwy termin

  • Matura 2022. Odpowiedzi z matury z matematyki. Sprawdź, czy zdałeś i na ile punktów

Źródło: PAP

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Rewolucja w Kościele, chodzi o spowiedź. Właśnie się zaczęło, księża stracą pracę?
Czytaj więcej >

Wiadomości

Papież Franciszek trafił do szpitala. Watykan wydał ważny komunikat
Czytaj więcej >

Polska

Tomasz Komenda znów stanie przed sądem. Byli pracodawcy mężczyźni niespodziewanie zabrali głos
Czytaj więcej >

Wiadomości

Panna młoda zobaczyła prezent ślubny od rodziców i zdębiała. Internauci nie kryli oburzenia
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zabawa w lesie zakończyła się dramatem, na miejscu wszystkie służby. Lądował śmigłowiec LPR
Czytaj więcej >

Wiadomości

Lidl oszalał i zdeklasował konkurencję, zacznie się już czwartek. Polacy będą szturmować sklepy
Czytaj więcej >
Piotr Dutka

Motoryzacją interesuje się od najmłodszych lat. Szczególnym uczuciem darzę niemiecka myśl techniczną, choć amerykańskie musclecary również powodują u mnie szybsze bicie serca.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]