Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Kolejny cios w Rosję. "Dziecko Putina" stanęło w płomieniach na Morzu Czarnym
Piotr Dutka
Piotr Dutka 06.05.2022 17:54

Kolejny cios w Rosję. "Dziecko Putina" stanęło w płomieniach na Morzu Czarnym

Putin
AFP/EAST NEWS

Według nieoficjalnych informacji płonie rosyjski okręt wojskowy Admirał Makrow klasy Admirał Grigorowicz. Miał on zapłonąć w nocy z 5 na 6 maja na Morzu Czarnym w niedalekim sąsiedztwie słynnej Wyspy Węży. Statek jest jedną z najnowocześniejszych jednostek floty Władimira Putina. Ukraińcy informują, że do akcji na morzu wysłano statki ratownicze jak również wsparcie z powietrza.

Według licznych informacji przekazanych przez światowe media, jeden z najnowocześniejszych statków należących do Federacji Rosyjskiej zajął się ogniem. Mowa o wojskowej fregacie "Admirał Makarow" należącej do klasy "Admirała Grigorowicza". Warto zaznaczyć, że jednostka oddana do użytku w 2017 roku jest częścią Floty Czarnomorskiej.

Dodatkowo jest to trzecia, a zarazem ostatnia jednostka w swojej klasie. Nie jest żadną tajemnicą, że okręt jest jednym z najnowocześniejszych, jak i najbardziej okazałych nabytków rosyjskiej floty. Według wielu mediów okręt miał zapłonąć w okolicach Wyspy Węży. Ukraiński portal informacyjny Dumskaya, podaje, że Rosjanie zadysponowali na miejsce zarówno helikoptery, jak i statki, aby uratować załogę płonącej fregaty.

Nieoficjalnie: Płonie rosyjski okręt Admirał Makarow. "Dziecko Putina"

Wstępne sugestie wskazywały, że okręt padł ofiarą ukraińskiego ostrzału. Oficjalnych szczegółów jednak nie podano. Wielu ekspertów wskazuje, że okręt jest dzieckiem modernizacji zarówno armii, jak i również floty za czasów Władimira Putina.

Ukraiński parlamentarzysta Oleksiy Gonczarenko poinformował na swojej stronie na Telegramie, że jednostka została trafiona ukraińskim pociskiem przeciwokrętowym „Neptun”. Informacja nie została jednak potwierdzona przez tamtejszą administrację.

Z kolei Rosjanie nie poinformowali o żadnych problemach związanych ze swoim flagowym okrętem.

Od początku działań wojennych na Ukrainie strona rosyjska odnotowała niezwykle okazałe straty, jeśli chodzi o marynarkę wojenną. Zniszczeniu uległ słynny krążownik Moskwa, okręt desantowy projektu 1171 Tapir, który spłonął w porcie w Berdiańsku, a także dwa kutry szturmowe typu Raptor.

Fregata "Admirał Makarow" może być wykorzystywana na wielu polach. Statek może służyć do atakowania innych celów lub eskortowania innych jednostek. Okręt jest uważany za najważniejsze ogniwo słynnej Floty Czarnomorskiej.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: PAP