Goniec.pl > Wiadomości > Nieoficjalnie: Putin może spotkać się z Zełenskim już za kilka dni. Turecki minister ujawnił szczegóły
Maria Glinka
Maria Glinka 02.06.2022 16:18

Nieoficjalnie: Putin może spotkać się z Zełenskim już za kilka dni. Turecki minister ujawnił szczegóły

Instagram/zelenskiy_official, Wikimedia Commons/Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=88858030
Instagram/zelenskiy_official, Wikimedia Commons/Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=88858030

W najbliższych dniach prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski może spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - oznajmił minister obrony Turcji Hulusi Akar, cytowany przez służby prasowe resortu. Polityk przekonywał, że Turcja robi wszystko, aby "sytuacja humanitarna nie ulegała pogorszeniu", a "zawieszenie zostało osiągnięte tak szybko, jak to możliwe".

Turcja przyjęła rolę mediatora w ukraińsko-rosyjskich rozmowach pokojowych. To właśnie w Antalyi na początku marca rozmawiali szefowie dyplomacji zwaśnionych państw - Dmytro Kułeba i Siergiej Ławrow, choć ich relacje z tego spotkania zdecydowanie się różniły.

Minister obrony Turcji: Są szanse na spotkanie Putin-Zełenski

W materiale wideo opublikowanym na Twitterze tureckiego Ministerstwa Obrony szef tego resortu Hulusi Akar nawiązał do przemówienia prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana. - Prezydent Erdogan kilkukrotnie spotykał się z Władimirem Putinem i Wołodymyrem Zełenskim. Na tych spotkaniach prezydent stara się jak najszybciej doprowadzić do zawieszenia broni i rozmów przy stole negocjacyjnym - oznajmił.

- Mamy nadzieję, że mimo pewnych trudności obaj przywódcy mogą się spotkać w najbliższych dniach - przekonywał szef resortu obrony. Liczy na to, że w trakcie konsultacji Wołodymyr Zełenski i Władimir Putin będą mogli zapoznać się z propozycjami prezydenta Turcji w sprawie zawieszenia broni.

- Jako Turcja nadal robimy wszystko, aby sytuacja humanitarna nie ulegała pogorszeniu, a zawieszenie broni zostało osiągnięte tak szybko, jak to możliwe - tłumaczył Hulusi Akar. - Widzimy, że przynajmniej humanitarne zawieszenie broni jest ważne dla mieszkańców regionu, aby sytuacja się nie pogorszyła - dodał.

Minister obrony Turcji o priorytetowych działaniach w Ukrainie

Komentując sytuację ludności cywilnej, minister obrony Turcji stwierdził że "bardzo ważne jest przeprowadzenie jak najszybszej ewakuacji z regionu". Zapewnił, że Turcja pomaga w tym zakresie wysyłając m.in. transport morski.

Dopytywany o dostarczanie pomocy humanitarnej przyznał, że Turcja stara się odpowiadać na potrzeby Ukrainy. - Kontynuujemy te działania i będziemy robić wszystko, co w naszej mocy - podkreślił.

Moskwa nie zmieniła żądań

Wołodymyr Zełenski wielokrotnie zaznaczał, że jest gotowy usiąść do stołu negocjacyjnego z Władimirem Putinem. W podobnym tonie wypowiadał się minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, który stwierdził, że rozmowy z Siergiejem Ławrowem nie mogły przynieść przełomu, ponieważ "wydaje się, że kto inny podejmuje decyzje".

Stanowisko Moskwy w ramach negocjacji pozostaje bez zmian. Rosja domaga się, aby Ukraina zrezygnowała z chęci wstąpienia do NATO. Poza tym żąda uznania separatystycznych regionów na wschodzie za niepodległe państwa, a zaanektowanego w 2014 r. Krymu - za część Rosji.

Na ten moment informacje w sprawie rychłego spotkania prezydentów Ukrainy i Rosji należy traktować wyłącznie jako doniesienia. Już na początku kwietnia negocjator strony ukraińskiej Dawid Arachamija wspominał w ukraińskiej telewizji o bliskim spotkaniu przywódców. Ostatecznie do takiego spotkania nie doszło.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl