Goniec.pl
Rząd wydał rozporządzenie

Pixabay FrankWinkler

Niemowlęta będą wliczane do limitu gości weselnych

7 Maja 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Z rozporządzenia opublikowanego przez rząd wynika, że nawet niemowlęta będą wliczane do limitu gości podczas wesel i imprez okolicznościowych. To zła wiadomość dla Polaków, którzy planują organizację przyjęć w najbliższym czasie.

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski poinformowali Polaków o rozpoczęciu odmrażania gospodarki. Pierwsze obostrzenia zostały zdjęte we wtorek 4 maja. Na kolejne przyjdzie poczekać jeszcze kilka i kilkadziesiąt dni.

Rząd opublikował rozporządzenie ws. wesel

Od 15 maja imprezy okolicznościowe będą mogły odbywać się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. W przyjęciach na świeżym powietrzu będzie mogło brać udział maksymalnie 25 osób, nie wliczając zaszczepionych gości, którzy mogą bawić się na weselach lub komuniach bez żadnych ograniczeń.

Od 29 maja imprezy takie będzie można organizować także w pomieszczeniach zamkniętych. Limit osób niezaszczepionych zostanie wówczas rozszerzony do 50 osób. Podobnie jak w przypadku wcześniejszego terminu, nowożeńcy będą mogli zaprosić nieograniczoną ilość zaszczepionych krewnych i przyjaciół.

W rozporządzeniu opublikowanym przez rząd nie zrobiono jednak wyjątku dla dzieci i niemowląt. Oznacza to, że nawet noworodki będą liczyły się do limitu gości na weselu czy komunii, co może okazać się nieco problematyczne przy ustalaniu listy zaproszonych.

Na ten moment wszystko wskazuje na to, że na ustępstwa będą mogli liczyć wyłącznie zaszczepieni. Przywilej uczestnictwa w imprezach okolicznościowych ma dotyczyć Polaków, którzy zostali zaszczepieni dwiema dawkami szczepionek Pfizer, Moderna, AstraZeneca i jedną Johnson&Johnson. Temat korzyści dla osób, które zdecydowały się na przyjęcie preparatu, był poruszany w rozmowach politycznych już od dłuższego czasu.

Jeszcze na początku bieżącego roku politycy utrzymywali, że nie zamierzają wprowadzać żadnych przywilejów dla osób, które poddadzą się szczepieniu. Podczas konferencji zorganizowanej 19 stycznia przez Kancelarię Prezydenta RP Michał Dworczyk twierdził, że „największym przywilejem dla osób zaszczepionych jest bezpieczeństwo”.

  • Zenek Martyniuk w żałobie. Stracił teściową

  • Ministerstwo zdrowia potwierdziło pierwszy przywilej dla zaszczepionych

  • Widz obraził dziennikarzy TVP Info

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >