Goniec.pl
nie żyje odszedł ksiądz

https://isokolka.eu

Nie żyje ksiądz Zygmunt Lewicki

23 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Nie żyje ceniony duchowny. Ksiądz infułat Zygmunt Lewicki odszedł w wieku 98 lat. Przez wiele lat kapłan związany był z dąbrowską parafią. Pracował też jako wykładowca w seminarium duchowym. W ubiegłym roku obchodził 70-lecie przyjęcia święceń kapłań

Lokalne media związane z powiatem sokólskim potwierdziły smutną wiadomość – nie żyje ksiądz Zygmunt Lewicki. Duchowny przyszedł na świat w 1923 roku. Był emerytowanym profesorem Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego, jak informuje oficjalna strona Archidiecezji Białostockiej. Miał tytuł doktora teologii.

Wieloletni kapłan, kanonik honorowy Białostockiej Kapituły Metropolitalnej, Protonotariusz Apostolski – nie żyje ksiądz Zygmunt Lewicki, który był ważną częścią wspólnoty. Władze archidiecezji przekazały smutne wiadomości o uroczystości pogrzebowej duchownego, który był także pedagogiem kształcącym przyszłych duszpasterzy.

Nie żyje ks. Zygmunt Lewicki

Jak tylko potwierdzono, że nie żyje ksiądz Zygmunt Lewicki, Archidiecezja Białostocka pogrążyła się w żałobie. Wielki żal wyrazili także członkowie wspólnoty należącej do parafii Dobrzyniewo, do której należał duchowny.

Zygmunt Lewicki przyjął święcenia kapłańskie 18 czerwca 1950 roku. Sakramentu udzielił mu biskup Władysław Suszyński. Później ksiądz zaczął pełnić posługę w parafii Dobrzyniewo. Rozpoczął studia specjalistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Ukończył je ze stopniem doktora teologii.

[EMBED-242]

Duchowny powrócił do Białegostoku, by tam przez kolejne dwie dekady pełnić funkcję duszpasterza akademickiego. Pracował w parafii pod wezwaniem św. Rocha w Białymstoku. W 1958 roku został wykładowcą w seminarium duchowym.

Nie żyje pierwszy proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Białymstoku

Ksiądz Zygmunt, który już niestety nie żyje, został pierwszym proboszczem parafii pw. św. Wojciecha w Białymstoku, w 1979 roku. Diecezja powierzyła mu wiele odpowiedzialnych funkcji.

Duchowny odpowiadał za relacje z innymi wspólnotami chrześcijańskimi, pełniąc stanowisko referenta do spraw ekumenicznych. W trakcie 45 lat pracy pedagogicznej wykładał języki rosyjski oraz niemiecki i przedmioty filozoficzne. Poruszał też zagadnienia ekumeniczne.

Ubiegły rok był szczególnie ważny dla księdza Zygmunta. Duszpasterz obchodził 70-lecie święceń kapłańskich 18 czerwca 2020 roku. Z przykrością poinformowano, że zmarł dzisiaj tj. 23 kwietnia w Białymstoku.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez wspólnotę, ostatni pożegnanie odbędzie się w poniedziałek 26 kwietnia. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się mszą świętą w archikatedrze białostockiej. Ceremonię będzie prowadził arcybiskup Edward Ozorowski. Początek mszy zaplanowano na godzinę 14:00. Ciało księdza spocznie w grobie na cmentarzu farnym.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Minister zdrowia podał wstępny termin zniesienia obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu

  • Lichtman ujawnił, co stało się na przedostatnim spotkaniu z Krawczykiem. Padła wyjątkowa prośba

  • Od 9 maja nowa zmiana w systemie szczepień na COVID-19

Mateusz Sidorek

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Agresor napadł na 16-latka. Nie wiedział, że to multimedalista w sztukach walki

Czytaj więcej >

Wiadomości

Pracownik TVP3 w obraźliwy sposób połączył wegetarianizm i homoseksualizm

Czytaj więcej >
Donald Tusk

Wiadomości

TVP Info przerwała program i pokazała wystąpienie Donalda Tuska

Czytaj więcej >
Informacje

Wiadomości

Tragedia w Białym Miasteczku. TVP Info ustaliła, kim był mężczyzna, zostawił list pożegnalny

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Marcin Niedziela, mąż posłanki Doroty Niedzieli, związany z PO

Czytaj więcej >

Wiadomości

Huk pod Kancelarią Premiera. Mogło dojść do próby samobójczej, mężczyzna nie żyje

Czytaj więcej >