Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nie żyje Jadwiga Staniszkis. Profesor miała problemy ze zdrowiem
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 15.04.2024 18:21

Nie żyje Jadwiga Staniszkis. Profesor miała problemy ze zdrowiem

prof. Jadwiga Staniszkis
Fot. East News/Andrzej Iwańczuk/Reporter

Nie żyje prof. Jadwiga Staniszkis. Przed śmiercią zmagała się z chorobą. Wybitna socjolożka oraz analityczka polityki zmarła w wieku 81 lat. 26 kwietnia obchodziłaby swoje 82. urodziny. Wiadomość o śmierci potwierdziła córka zmarłej.

Jadwiga Staniszkis nie żyje, pogrzeb zaplanowano na czwartek (25.04)

Profesor Jadwiga Staniszkis nie żyje. Córka potwierdził informacje o śmierci socjolożki w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Wybitna komentatorka sceny politycznej miała 81 lat.

W ostatnich latach Jadwiga Staniszkis zniknęła z życia publicznego. Powodem była choroba, która uniemożliwiała udzielanie kolejnych wywiadów i analizę politycznych kroków najważniejszych polityków. Pogrzeb prof. Jadwigi Staniszkis odbędzie się w czwartek 25 kwietnia. Rodzina poinformowała, iż msza pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele w podwarszawskiej Podkowie Leśnej.

Weszła do Biedronki i zaniemówiła. Zdjęcia robią furorę w sieci

Jadwiga Staniszkis chorowała na Alzheimera

(Jest - przyp. red) ciężko chora, cierpi na Alzheimera, więc kontakt z nią jest mocno utrudniony, nie mówi - mówią córka Jadwigi Staniszkis w wywiadzie w 2023 r.

ZOBACZ: Tak wygląda grób matki Jarosława Kaczyńskiego. Trudno uwierzyć, kto przyniósł jej kwiaty

Socjolożka zasłynęła z wybitnie ostrej krytyki skierowanej w polityczne poczynania Jarosława Kaczyńskiego. Wskazywała, że prezes PiS został zmieniony przez tragedię, w tym śmierć brata w katastrofie smoleńskiej. - Wydaje mu się, że zbuduje pozycję PiS-u poprzez atmosferę strachu, która daje władzę, ale to jest nieprawda. My to przetrwamy, Polacy gorsze rzeczy przetrwali - mówiła w 2018 r. prof. Jadwiga Staniszkis w programie “Tłit”.

Jadwiga Staniszkis była opozycjonistką

Jadwiga Staniszkis obchodziłaby w następnym tygodniu swoje 82. urodziny. Była wybitną socjolożką i politolożką. Z niesamowitą bezstronnością oraz bystrością oceniała kroki najważniejszych polityków na polskiej scenie politycznej. Była również publicystką oraz wykładowczynią i profesor nauk humanistycznych. Urodzona w 1942 r. socjolożka w przeszłości byłą opozycjonistką. W czasie stanu wojennego publikowała w prasie podziemnej i uderzała w mit “Solidarności”.

ZOBACZ: Zmiany na SOR jeszcze w tym roku? Pacjent będzie przyjęty w ciągu 15 minut

Prof. Jadwiga Staniszkis ukończyła socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas swojej naukowej kariery skupiała się na procesie transformacji oraz globalizacją i instytucjonalizacją postkomunistycznego porządku. Aktywnie brała udział w przemianach, jakie działy się w Polsce w 1980 r. Powołano ją wówczas jako ekspertkę Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego.

Źródło: PAP