Goniec.pl

Unsplash.com/David Tomaseti; United States Department of State

Nie żyje Emilie Benes Brzezinski. Matka ambasadora USA w Polsce miała 90 lat

23 Lipca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Nie żyje Emilie Benes Brzezinski, matka Marka Brzezinskiego pełniącego obecnie funkcję ambasadora USA w Polsce. "Bamba" jak nazywa ją syn w pożegnalnym poście, pouczała Jana Pawła II na temat antykoncepcji. Mika Brzezinski zamieściła na Instagramie wpis, gdzie udowodniła, że miała najlepsze źródło nauki o tym, jak być silną i niezależną kobietą.

Zmarła Emilie Benes Brzezinski. Urodziła się w Szwajcarii, mieszkała w Stanach Zjednoczonych, a zakochała się w Polaku. Ambasador USA w Polsce pożegnał matkę.

W wieku 90 lat odeszła "Bamba". O śmierci matki ambasadora USA w Polsce poinformowała jej córka Mika Brzezinski. Dziennikarka opublikowała osobisty wpis, gdzie pokazała ogrom rozpaczy po starcie ukochanej matki.

Nie żyje Emilie Brzezinski, matka ambasadora USA w Polsce

Mark Brzeziński był w Warszawie, gdy dowiedział się, że jego matka odeszła. Emilie Brzezinski miała ogromny wpływ na jego życie. Głównym powodem było podejście i wartości wyznawane przez "Bambę".

- To jest trudne do napisania, a nawet zrozumienia. Razem z moimi braćmi, Ianem i Markiem, chcieliśmy podać informację o śmierci naszej pięknej matki Emilie Benes Brzezinski - napisała na Instagramie Mika Brzezinski.

Córka wdowy pod Zbigniewie Brzezińskim uchyliła rąbka tajemnicy o tym, jaka była jej matka. Odeszła kobieta, która nie zamierzała siedzieć cicho i jasno deklarowała, że ma swoje zdanie.

Jan Paweł II był przez nią pouczany

Prywatnie matka ambasadora USA w Polsce była cenioną rzeźbiarką. Z racji pracy męża brała udział w wielu ważnych wydarzeniach i spotykała najbardziej wpływowe osoby na świecie. Wykorzystywała szansę na drobne zmiany, które mogą rozpocząć efekt domina.

Emilię Brzezinski na kolacji z chińską delegacją. Fot.: CSIS | Center for Strategic & International Studies from Washington DC, USA; public domain.
Emilię Brzezinski na kolacji z chińską delegacją. Fot.: CSIS | Center for Strategic & International Studies from Washington DC, USA; public domain.

- Złamała protokół w Chinach, kiedy wstała by zaproponować toast podczas państwowej kolacji; pouczała Jana Pawła II na temat antykoncepcji i potrzeby kobiet w kapłaństwie podczas kolacji z nim; zawsze mówiła mojemu ojcu, że mógł swobodnie dążyć do pokoju na Bliskim Wschodzie tak długo, jak ona mogła swobodnie uprawiać swoją sztukę - napisała w osobistym wpisie Mika Brzezinski pracująca jako prezenterka telewizji MSNBC.

Ambasador USA w Polsce żegna ukochaną matkę

Wpis pełen żalu i pięknych wspomnień zamieścił również Mark Brzezinski. - Emilie Benes Brzezinski "Bamba", moja ukochana mama odeszła dzisiaj. Bamba była niezwykłą artystką, wybitną intelektualistką, a przede wszystkim opoką dla naszej rodziny. Była moją bohaterką. Pozostawia po sobie pustkę nie do wypełnienia - napisał ambasador USA w Polsce.

Mark Brzezinski dodał do wpisu archiwalne zdjęcia. Widać na nich całą rodzinę, w tym uśmiechniętą Emilie Benes Brzezinski, która spędza z dziećmi czas na łonie natury.

- Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o odejściu Emilie Benes Brzezinski, mamy Ambasadora. Zespół Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie przekazuje szczere wyrazy współczucia dla Ambasadora i jego rodziny - dodała w oficjalnym komunikacie ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Życiorys i rodowód Benes Brzezinski zaskakuje

Urodzona w Szwajcarii Emilie Benes Brzezinski miała czeskie pochodzenie. Żona Zbigniewa Brzezinskiego była krewną Edvarda Benesza, przedwojennego premiera i prezydenta Czechosłowacji.

Do brzegu Stanów Zjednoczonych dobiła w czasie II wojny światowej. Podróż nie należała ani do łatwych, ani do przyjemnych, gdyż w statek, którym płynęła, uderzyła niemiecka torpeda. Swojego męża Benes Brzezinski poznała jeszcze na studiach.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Przypadkowi ludzie uratowali 4-latkę. Dziecko było zamknięte w samochodzie, okno wybił antyterrorysta

  • Limity na cukier w sklepach nadal obowiązują. Wiemy, czy go zabraknie

  • Pożar ścierniska przeniósł się na zboże. Strażacy na pomoc wezwali samoloty

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Świat

Zjadł jajko warte 50 tys. zł. Gdy poznał prawdę, nogi się pod nim ugięły
Czytaj więcej >

Świat

Aktywiści niszczyli zabytkowy pałac. Burmistrz wkroczył do akcji
Czytaj więcej >

Świat

Pewien turysta ma ogromne szczęście, jego wyczyn robi wrażenie. Znalazł 400 diamentów
Czytaj więcej >

Świat

Niemcy. 12-letnia Luise zginęła z rąk koleżanek. Na jaw wyszły szczegóły zbrodni
Czytaj więcej >

Świat

Kosił trawę, gdy nagle zobaczył swojego 3-letniego synka we krwi. Dziecko nie żyje
Czytaj więcej >

Świat

Tragedia za naszą zachodnią granicą. 12-latka wyszła od przyjaciółki i zaginęła. Ustalono smutne fakty
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]