Goniec.pl
córka nie żyje

Facebook.com

Nie żyje 3-letnia Hania. Przegrała z ciężką chorobą

13 Maja 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Po długiej walce o życie córki rodzice pożegnali Hanię. 3-latka, za którą kciuki trzymała cała Polska, przegrała z poważną chorobą. Jej codziennie zmagania śledzili internauci, obserwując w mediach społecznościowych profil "Walka Hanusi z neuroblastomą". Dziewczynka odeszła 13 maja. Rodzice opublikowali wzruszający wpis.

Rodzice Hani Zajegi potwierdzili za pośrednictwem mediów społecznościowych, że ich córka nie żyje. 3-latka jeszcze niedawno uśmiechała się do obiektywów aparatów. Niestety, niedawno przyszły fatalne wieści, spełnił się najczarniejszy scenariusz. Wpis, jaki opublikowano na Facebooku, wywołuje wzruszenie.

O losach córki rodziny Zajegów internauci mogli dowiedzieć się z profilu w mediach społecznościowych „Walka Hanusi z neuroblastomą”. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez autorów strony dziewczynka zmarła w czwartek 13 maja rano. Podkreślono, że do końca była uśmiechniętym dzieckiem.

Rodzina pożegnała 3-letnią córkę

Córka rodziny Zajegów zmagała się ze śmiertelną chorobą. Neuroblastoma wykrywana jest podczas USG jamy brzusznej. To badanie jednak bardzo rzadko wykonuje się dzieciom, dlatego jest tak późno diagnozowaną chorobą. Jednym z powodów jest wysoki koszt takiego badania.

Ten rodzaj choroby nowotworowej występuje wyłącznie u dzieci. Jego ognisko pojawia się w okolicy szyi, miednicy, śródpiersiu lub jamie brzusznej. Lekarze nie wiedzą, dlaczego, u niektórych dzieci komórki układu nerwowego zmieniają się w raka. Najprawdopodobniej zachodzi spontaniczna mutacja komórek.

[EMBED-243]

Specjaliści wskazują jednak, że ryzyko wystąpienia neruoblastomy u dzieci wzrasta w przypadku matek, które nadużywają alkoholu, będąc w ciąży. Innymi czynnikami są hormony płciowe oraz leki moczopędne. Za rzecz obniżającą ryzyko uznaje się kwas foliowy.

Podstawową formą leczenia tego nowotworu jest operacja, która polega na usunięciu guza. Nie każdy jednak jest operacyjny. W niektórych przypadkach pozostaje chemioterapia, która zmniejsza wielkość guza i zapobiega powstawaniu przerzutów. Niestety w 50 procentach przypadków obserwuje się rozprzestrzenianie nowotworu.

Najczęściej neuroblastoma daje przerzuty do kości, wątroby oraz skóry. W przypadku niemowlaków do roku jednak szansa na uleczenie wynosi aż blisko 90 procent. Szanse spadają w przypadku dzieci po 2. roku życia. Aktualnie udaje się wyleczyć blisko 60 procent chorych.

Rodzina informuje o pogrzebie córki

We wzruszającym wpisie rodzina poinformowała o pogrzebie córki. Hania Zajega zostanie pochowana w sobotę 15 maja. Ostatnie pożegnanie rozpocznie się w kościele pod wezwaniem Siostry Faustyny w Ostrężnicy o godzinie 11:00.

Po mszy trumna z ciałem dziewczynki zostanie odprowadzona na cmentarz w Lgocie. 3-latka znajdowała się pod opieką hospicjum domowego Alma Spei. Pogrążeni w żałobie rodzice podziękowali pracownikom organizacji za wsparcie.

[EMBED-764]

  • Syn Krawczyka przerwał milczenie. Odważne wyznanie w programie "UWAGA TVN"

  • Nie żyje aktor Ferdynand Matysik

  • OGAE Poll wskazało faworyta Eurowizji. Szanse Brzozowskiego określono na zero

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >