Goniec.pl
YURI KOCHETKOV/AFP/East News

YURI KOCHETKOV/AFP/East News

Nie tylko Donbas. Rosyjski dowódca ujawnił plany drugiego etapu inwazji

23 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Rosja ujawniła szczegółowe plany drugiego etapu inwazji. Jeden z dowódców Centralnego Okręgu Wojskowego stwierdził, że poza zamiarem przejęcia pełnej kontroli na Donbasem, armia skoncentruje się na uzyskaniu dostępu do Naddniestrza. Na te informacje już zareagowały władze położonej niedaleko Odessy.

Narracja dotyczącą wojny w Ukrainie cały czas ewoluuje. Początkowa "denazyfikacja" i "demilitaryzacja" zamieniła się w chęć "zmniejszenia wpływów NATO i USA". W marcu minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wskazywał na konieczność "uzyskania gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy, Rosji i Europy". Z kolei już w kwietniu wspominał o "położeniu kresu lekkomyślnemu kursowi całkowitej dominacji USA na arenie międzynarodowej".

EAST NEWS

Anna uciekła z Ukrainy przed wojną i zniszczeniem. W Polsce zgwałcił ją partner mamy

CZYTAJ DALEJ

Rosja ujawnia kolejne cele inwazji. Odessa reaguje

- Od początku drugiej fazy operacji specjalnej, która już się rozpoczęła, dosłownie dwa dni temu, jednym z zadań armii rosyjskiej jest ustanowienie pełnej kontroli nad Donbasem i południową Ukrainą, co zapewni lądowy korytarz na Krym - oznajmił Rustam Minniekajew, pełniący obowiązki dowódcy Centralnego Okręgu Wojskowego, cytowany przez rosyjską agencję RIA Novosti.

Wojskowy wspomniał również, że celem armii rosyjskiej jest "uzyskanie dostępu do Naddniestrza". To separatystyczny region Mołdawii, wspierany przez Rosję. "Czerwony alarm dla Mołdawii", napisał na Twitterze reporter "The Kiev Independent" Illia Ponomarenko w reakcji na ujawnienie planów Kremla.

Na doniesienia o planach w stosunku do Naddniestrza zareagowały także władze Odessy. Rzecznik administracji oznajmił, że Ukraina już wzmacnia środki bezpieczeństwa na granicy z Naddniestrzem. W ten sposób chce uniemożliwić przenikanie dywersantów.

Władimir Putin

Rosjanie chcą uniknąć mobilizacji do wojska w nietypowy sposób. Putin ma poważny problem

CZYTAJ DALEJ

Mołdawskie media wskazują, że 24 lutego - w dniu, w którym rozpoczęła się inwazja na Ukrainę, rosyjskie oddziały stacjonujące w Naddniestrzu uczestniczyły w manewrach wojskowych. Instytut Europy Środowej w Lublinie szacuje, że na terenie separatystycznej republiki przebywa 750 żołnierzy Operacyjnej Grupy Rosyjskich Wojsk. Ich formalnych zadaniem ma być ochrona poradzieckiego arsenału we wsi Kołbasna. Poza tym w Naddniestrzu znajduje się 750 żołnierzy z sił pokojowych. Towarzyszą im obserwatorzy wojskowi z Ukrainy i Mołdawii.

Ławrow o drugim etapie wojny w Ukrainie: "To bardzo ważny moment"

O rozpoczęciu drugiej fazy inwazji mówił kilka dni temu minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. W rozmowie z India Today przyznał, że "operacja we wschodniej Ukrainie ma na celu, jak już zapowiadano od samego początku, całkowite wyzwolenie republik donieckiej i ługańskiej".

- Ta operacja będzie kontynuowana, rozpoczyna się kolejna faza tej operacji i myślę, że to bardzo ważny moment - stwierdził szef rosyjskiej dyplomacji, o czym szczegółowo pisaliśmy w tym artykule.

Eksperci również nie mają wątpliwości, że bitwa o Donbas będzie kluczowa dla dalszego rozwoju wojny. O tym, jaki może być jej przebieg i finał, portal goniec.pl rozmawiał z mjr rez. dr. inż. pil. Michałem Fiszerem.

Ławrow

Nikt miał nie wiedzieć. Znaleźli ukrywaną córkę Ławrowa, zdjęcia zwalają z nóg

W trakcie czwartkowej, propagandowej konferencji prasowej niesławą okrył się szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Teraz na jaw wychodzą szczegóły z jego życia prywatnego. Rosyjska dziennikarka śledcza Maria Pevchikh ujawniła na Twitterze informacje na temat pasierbicy Siergieja Ławrowa - Poliny Kovalevej. Kilknij DALEJ, aby zobaczyć, kim jest i w jakich luksusach żyje 26-latka. fot. Twitter/Maria Pevchikh, OZAN KOSE/AFP/East News

Zobacz galerię >
https://goniec.pl/czego-politycy-zycza-tuskowi-wygranej-w-biegach-zdrowia-i-postawienia-przed-aj-wmh-220422

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

zost

Wiadomości

Nie żyje Zbigniew "Vika" Wróblewski, założyciel kultowego zespołu Vader

Czytaj więcej >

Wiadomości

24-letnia Natalia wyszła na spacer i ślad po niej zaginął. Rodzina prosi o pomoc

Czytaj więcej >

Wiadomości

Jastrzębie-Zdrój: Seria wandalizmów na cmentarzu komunalnym. Policja apeluje do mieszkańców

Czytaj więcej >
Andrzej Duda
Grzegorz Jakubowski/prezydent.pl

Wiadomości

Andrzej Duda: W najbliższym czasie powstanie nowy rodzaj wojsk

Czytaj więcej >

Wiadomości

Niemcy. Gigantyczny karambol na autostradzie. Zderzenie 24 samochodów, jest wielu rannych

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kujawsko-Pomorskie: Próba uprowadzenia ucznia ze szkoły pod Grudziądzem

Czytaj więcej >